Pixabay.com
Pixabay.com

W kościele katolickim, Niedziela Palmowa otwiera Wielki Tydzień. To czas, który bezpośrednio poprzedza święta wielkanocne. Wtedy też, wspominany jest wjazd Jezusa do Jerozolimy, który poprzedza jego mękę i śmierć na krzyżu. 

Tegoroczna Niedziela Palmowa, podobnie jak rok wcześniej obchodzona będzie w maseczkach i z dystansem. Ze względu na istniejące ograniczenia związane z epidemią koronawirusa, nie będzie także procesji z palmami do kościołów.

Archidiecezja wydała nowe zarządzenie. 

Arcybiskup Metropolita Katowicki Wiktor Skworc podkreśla, że w kościołach obowiązują limity wiernych - 1 osoba na 20 m2. 

- Z najwyższą troską trzeba też wypełniać wskazania dotyczące bezpieczeństwa, stosowania dystansu osób, zasłaniania ust i nosa (z wyjątkiem głównego celebransa) oraz dezynfekcji powierzchni i wietrzenia kościoła. Za te profilaktyczne i konieczne działania odpowiedzialni są proboszczowie i administratorzy parafii, którym stanowczo przypominam obowiązek posłuszeństwa (por. kan. 273) - podkreśla arcybiskup Wiktor Skworc.

Przypomina także, że nadal ważna jest dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy św. Tym samym zachęca wiernych do uczestnictwa w liturgii za pośrednictwem transmisji telewizyjnych i radiowych, a także do korzystania z transmisji archidiecezjalnych lub parafialnych celebracji, udostępnianych za pośrednictwem internetu.

Komunie św. nadal powinny być przyjmowane na rękę.

- Kolejny raz usilnie zalecam wiernym przyjmowanie Komunii św. na rękę, a celebransom tę formę jej udzielania. O tym zaleceniu celebrans Mszy św. powinien informować każdorazowo wiernych w ramach wstępnego pozdrowienia lub bezpośrednio przed udzielaniem Komunii św. Osobom, które mimo zalecenia chcą przyjąć Komunię św. do ust, należy jej udzielić na końcu obrzędu Komunii św. lub równocześnie w innym miejscu kościoła, jeśli pozwala na to liczba szafarzy. Szafarze są również zobowiązani – przed i po udzielaniu Komunii św. - do koniecznych zabiegów dezynfekujących - czytamy w komunikacie.

Kościoły będą otwarte. Arcybiskup zachęca do ich nawiedzania.

- W ciągu dnia kościoły pozostają otwarte. Zachęcam wiernych, zwłaszcza gdy z uwagi na bardzo poważną sytuację epidemiczną na Górnym Śląsku nie będą mogli wziąć udziału w Mszach świętych i nabożeństwach, do nawiedzania kościoła i adorowania Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie w całym okresie wielkanocnym - dodaje arcybiskup Wiktor Skworc.

Komentarze

  • Drozd 30 marca 2021 14:12Cóż, czasy mamy takie a nie inne. Święta zawsze mi się kojarzyły z celebracją Wielkiej Nocy. Pandemia zabrała wiele.

Dodaj komentarz