Adam Guz/KPRM.
Adam Guz/KPRM.

Dotychczasowy, twardy lockdown obowiązywał od 27 marca br. Zamknięte zostały wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane. Zakazem działalności zostały objęte także salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne w całej Polsce. W bardzo ograniczonej formie działają także żłobki i przedszkola.

Co dalej? 

- Cały czas mamy bardzo trudną sytuację w szpitalach. Obłożenie łóżek na wczoraj wynosi 34,5 tys. Te parametry zajętości, które są na poziomie zbliżającymi się do 80% są parametrami niebezpiecznymi - powiedział na dzisiejszej konferencji prasowej Minister Zdrowia Adam Niedzielski.

- Jesteśmy w takiej sytuacji, gdzie widzimy niewielki spadek liczby dziennych zachorowań. To co prawda mniej niż tydzień temu, ale to ze względu na okres świąteczny. To z jakim trendem mamy do czynienia, będziemy wiedzieli dopiero w kolejnych dniach - dodał. 

Obostrzenia zostają co najmniej do 18 kwietnia.

Przypomnijmy:

  • Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 nadal zamknięte (hurtownie i składy budowlane będą działały normalnie, by zapewnić płynność branży budowlanej),
  • Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni,
  • Od 27 marca zakaz działalności obejmuje także salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne w całej Polsce,
  • Żłobki i przedszkola zamknięte - w placówkach tych będą mogły znajdować się wyłącznie dzieci rodziców, którzy wykonują zawody medyczne i służb porządkowych, w trakcie wykonywania prez nich obowiązków służbowych,
  • Sport tylko dla zawodowców - ograniczone będzie działanie obiektów sportowych - te do 18 kwietnia będą całkowicie zamknięte. Będą  z nich mogli wyłącznie korzystać zawodowi sportowcy.

Kościoły nadal otwarte.

Od 27 marca, w miejscach kultu religijnego obowiązuje nowy limit osób – na 1 osobę będzie musiało przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Komentarze

  • Adrian Odszkodowania 07 kwietnia 2021 11:32Witam Dlaczego nie chcecie zapłacić odszkodowań dla wszystkich branż które zamkneliście , jak zawsze nielegalnie?? Dwa skoro lockdown działa to dlaczego mamy coraz więcej zajętych łóżek w szpitalach??

Dodaj komentarz