Jednocześnie warto zauważyć, że poza konsekwencją i podnoszeniem się z kolan po porażce, ważnym jest również wyciąganie wniosków. Bardzo często przecież mówimy, że "uczymy się na błędach", niektórzy nawet dodają, że uczyć można się tylko "na swoich błędach", inni twierdzą o wyższości "uczeniu się na błędach cudzych" celem nie popełniania podobnych. Z tych wszystkich twierdzeń wyciągnąć można jednak wspólny mianownik tj. "uczenie się". Niektórzy mawiają nawet, że uczymy się całe życie. Wracając jednak do słynnego "uczenia się na błędach" to często osoby, które tak mówią, niekoniecznie tak czynią.
Jednym z istotnych elementów uczenia się jest wyciąganie wniosków. Jednak bardzo często nie wyciągamy ich wystarczająco dużo lub robimy to wybiórczo. Trudno się dziwić, wyciągamy wnioski w zależności od sytuacji tak, ażebyśmy mogli postrzegać siebie jako osoby wartościowe i dobre, ponieważ w każdym z nas istnieje silna część egoistyczna. Warto jednak w przypadku sytuacji trudnych, które jako błąd uważamy zobaczyć tę sprawę z kilku różnych perspektyw, a więc z perspektywy: ja, czyli co ja czuję, myślę itd.; Ty, czyli co on czuje, myśli itd.; Trzeciej osoby, czyli co myśli i czuje osoba patrząca z zewnątrz na tę sytuację; oraz tzw. patrzenie z góry, czyli co myślą i czują wszystkie osoby i jak ta sytuacja powinna rzeczywiście wyglądać. Z całą pewnością takie szersze postawienie sprawy spowoduje na początku w nas myśl jakby niezgody z tym stanem, ponieważ wzbudzi niedowierzanie, że możemy być takimi a nie innymi osobami, a także że dana sytuacja mogłaby się potoczyć inaczej.
Nawet jeśli już wyciągamy wnioski i przepracujemy pewne sytuacje, to bardzo często o nich zapominamy i w podobnych sytuacjach popełniamy kolejny raz te same błędy. Dlatego warto zapisywać swoje wnioski i do nich wracać. Jest to ważne nie tylko w sytuacjach trudnych, tak jak to opisałem powyżej, ale również dnia codziennego. Jeżeli chcemy zaoszczędzić, to zwyczajnie zapisujmy swoje wydatki i analizujmy ich ważność, tak by wiedzieć z czego można zrezygnować. Jeżeli chcemy schudnąć, to zapisujmy co dziś jedliśmy i jakie ma to wartości odżywcze, tak by wiedzieć co robimy nie tak. Podobnych przykładów życiowych można mnożyć. Osobiście stosuję podobne metody i są bardzo pomocne w życiu. Cieszę się, że teraz możesz je stosować i Ty.
Karol Szymura, radny Rady Miasta Rybnika.
Komentarze