UM Jastrzębie-Zdrój.
UM Jastrzębie-Zdrój.

Kandara Diebaté pochodzi z rodziny Griotów (muzyków i gawędziarzy) z plemienia Mandingue w południowym Senegalu. Grioci to muzycy i gawędziarze Afryki Zachodniej, którzy z ojca na syna przekazują swoją wiedzę o historii kraju, wioski, rodzin i królów. Kandara jest synem senegalskiego mistrza gry na korze Boubacara Diabate, któremu poświęcił swoją ostatnią płytę. Od najmłodszych lat  śpiewa, gra na korze, djembe, bębnach basowych i sorubie.

W swojej tradycji Griotów Kandara Diebaté pisze i śpiewa o aktualnych problemach społecznych, napięciu między tradycją a nowoczesnością oraz szansach i zagrożeniach dla tożsamości kulturowych Afryki. Jak jednak sam pokreśla, najbardziej inspiruje go "to, co w środku". W Senegalu zakładał różne zespoły instrumentalne. Mieszka w Niemczech od 2001 roku i od tego czasu prowadził wiele kursów gry na Djembé. Gra z zespołami „Kaira Tilo”, „Nomad” oraz w Orkiestrze Kultur. Występował w Kanadzie, Włoszech, Austrii i Szwajcarii.

Kandara Diebate pierwszy koncert w ramach festiwalu JAZZtrzębie da 25 kwietnia o godzinie 18.00 w jastrzębskim kinie Centrum. Artysta wystąpi również tego samego dnia w ramach projektu Przemysław Strączek CULTURAL CONCEPT. Obydwa koncerty będą transmitowane on-line.

 

źródło: UM Jastrzębie.

Komentarze

Dodaj komentarz