KPRM / Krystyna Maj.
KPRM / Krystyna Maj.

Müller był pytany w czwartek w programie "Tłit" w Wp.pl o potencjalne łagodzenie obostrzeń, m.in. dotyczących zniesienia noszenia maseczek na zewnątrz; dopytywano go czy byłoby to możliwe w drugiej połowie maja.

Rzecznik odpowiedział, że "za jakiś czas taki ruch będzie podjęty". Wskazał w tym kontekście na dwa aspekty - nadal wysoką liczbę zakażeń, co sprawia, że na razie rekomendacja jest taka, by noszenie maseczek było obowiązkowe także na zewnątrz oraz na konieczność noszenia ich w przestrzeniach zamkniętych, zwłaszcza w komunikacji miejskiej.

- Za tydzień chcemy ogłosić nieco bardziej długoplanowe, kilkutygodniowe plany odmrażania, które będą wskazywały na sektory, które na konkretnych etapach będą odmrażane, a z drugiej strony daty lub parametry (...) które są warunkiem otwarcia danej branży. Na pewno poznamy te warunki dla wesel, dla spotkań w szerszym gronie rodzinnym, dla być może restauracji również na świeżym powietrzu, dla wydarzeń sportowych w szerszym zakresie - powiedział.

Pytany, czy realne jest umożliwienie w drugiej połowie maja otwarcia ogródków przy restauracjach i kawiarniach, powiedział, że jego zdaniem to wariant realny, ale nadal pod znakiem zapytania, bo - jak podkreślił - wszystko zależy tu od sytuacji epidemicznej. 

Padło też pytanie o zbliżający się czas komunii świetych.

- Jeśli chodzi o msze święte, limity są ustalone. One wraz z obniżającą się liczbą zakażeń będą się nieco polepszały - więcej osób będzie mogło uczestniczyć we mszach świętych, czy w innych miejscach również pojawiać się, jak sklepy wielkopowierzchniowe i tak dalej. Spodziewam się, że w przyszłym tygodniu, oprócz tego planu odmrażania poszczególnych obszarów gospodarki, również nieco zmienią się limity pod kątem właśnie miejsc takich jak sklepy czy miejsca kultu religijnego - poinformował rzecznik rządu.

(PAP) 

Komentarze

Dodaj komentarz