Poseł Grzegorz Matusiak
Poseł Grzegorz Matusiak

Wraz z końcem marca w Jastrzębskiej Spółce Węglowej zaczęły obowiązywać gwarancje zatrudnienia na kolejnych dziesięć lat. To w zasadzie deklaracja rządu Prawa i Sprawiedliwości dotycząca przyszłości polskiego górnictwa węgla koksowego, deklaracja świadcząca o tym, jak konsekwentnie obecny rząd rozwija decyzje UE o wpisaniu węgla koksowego na listę surowców krytycznych (czyt. strategicznych dla europejskiej ekonomii).

 

Gwarancje to nie kolejny ładnie spisany papier, a solidne zobowiązanie finansowe. Kto chce zwalniać górników JSW, musi przygotować się na olbrzymie odszkodowania pracownicze, w skali całej załogi przez wiele lat będą to miliardy złotych. Kwota, która nie tylko dla górników, ale dla całej firmy i naszego regionu będzie prawdziwą kotwicą bezpieczeństwa.

 

Wielokrotnie przekonaliśmy się o tym, że wystarczy kilka miesięcy dekoniunktury, by pojawiły się całe zastępy "specjalistów" domagających się natychmiastowych cięć kadrowych, czyli w ramach oszczędności wywalania ludzi z roboty. Teraz dzięki gwarancjom będą to wyjątkowo kosztowne oszczędności. To samo dotyczy dłuższej, kilkuletniej dekoniunktury. Wtedy ci sami "specjaliści" proponowali albo zamykanie kopalń, albo likwidację całej JSW, i w tym przypadku kotwica gwarancji na wiele lat uchroni nas przed takimi "oszczędnościami". Podobnie rzecz będzie się miała z pomysłami prywatyzacyjnymi, z którymi poprzednia koalicja PO-PSL nawet specjalnie się nie kryła. Gwarancje ostudzą zapał niejednego kupca, a jak pomysły prywatyzacyjne się kończą – wystarczy się przyjrzeć ostrawskim kopalniom w Czechach, a w zasadzie temu, co z nich zostało.

 

Powszechnie wiadomo, że jedno miejsce pracy w kopalni tworzy prawie 5 miejsc pracy w górniczym otoczeniu. Jak łatwo policzyć JSW generuje ponad 100 tys. miejsc pracy w przemyśle okołogórniczym. Dla tych ludzi gwarancje zatrudnienia JSW to także stabilna przyszłość, o którą coraz trudniej w czasie pandemii. Czy ktoś kiedyś policzył, ile lokalnych firm "żyje" ze współpracy z górnictwem?

 

JSW to nie tylko źródło utrzymania dla górniczych rodzin, ale także lokalnych samorządów. Gwarancje zatrudnienia to także gwarancje stałych i wysokich dochodów do gminnych budżetów. Podobnie rzecz ma się ze sportowcami, czyli siatkarzami, hokeistami i piłkarzami, o amatorskich klubach nawet nie wspominając. Gwarancje zatrudnienia to także gwarancje pomocy jaką JSW poprzez swoją fundacje udziela całej lokalnej społeczności, a to pomoc liczona w milionach złotych rocznie.

 

Mimo upływu lat nie udało się stworzyć przemysłu, który byłby alternatywą dla JSW. Czy to się komuś podoba czy nie, to Jastrzębska Spółka Węglowa decyduje i jeszcze przez wiele lat decydować będzie o kondycji gospodarczej wszystkich okolicznych miejscowości. Czy ktoś może mieć jeszcze wątpliwości, że gwarancje zatrudnienia dla pracowników JSW to tak naprawdę gwarancje przyszłości dla naszego regionu?

 

Grzegorz Matusiak, Poseł na Sejm RP, Prawo i Sprawiedliwość

Komentarze

 • Alina Zalewska nie zgodzono się na wprowadzenie do Polski Euro 06 maja 2021 11:08Jaki z tego wniosek.Obiecując nam góry dobrobytu nie zgodzono się na wprowadzenie do Polski Euro. Powodem miało być że stracimy przy wymianie gdyż wszystkie ceny zostaną zaokrąglone w górę. Dajcie się Polakom rządzić a sami siebie. Wszak zaokrąglili ale Nas w górę i to dalej będzie trwało. Kto da więcej ,Kto nas przebije.
 • Hehe 06 maja 2021 09:53Niemiecki naród zrobił Polaków w ci...La ,u Nich nie było Covida gdyż inflacja to 0,5proc.P5proc.Pewnie wszystkich chorych eksportowali do Polski.
 • Tlen Zaorany te kopalnie,zburzymy energetykę. 06 maja 2021 07:56Brać forsę, każdą ilość,inflacja już trwa.Wyscig szczurów Kto da więcej rozpoczęty. Słowacy mają euro,pewnie są nieszczęśliwi.
 • Slon 06 maja 2021 00:32Panie Matusiak ,a na h... nam te Wasze PPE lub PPK. Jeszcze nie zapisaliscie wszystkich a już są poniżej minusa względem inflacji . Szkoda tylko zmarnowanego na te składki odprowadzonego podatku.Przekaz Pan Morawieckiemu aby wziął koło i pierd... sobie w czoło. Ile pieniędzy z Unii byście nie dostali wszystkiego Wam zabraknie i Naród dalej w ci.a będziecie robić.Jakos nie widzę Pana aby Pan fizycznie chciał kiedykolwiek pracować i spłacać te pożyczki tak jak nie widzę pod waszymi rządami braku inflacji.
 • dowod Inflacja Niemcy 2021 06 maja 2021 00:16Inflacja (wskaźnik CPI) - Niemcy: m/m - Investing.com Podsumowanie Historia Wiadomości Analizy Wyniki: 0,7% Prognoza: 0,5% Poprzedni: 0,5% Ważności: Data wydania: 29.04.2021
 • Iwona jak nas łatwo okradać. 05 maja 2021 23:57Dziś RPP podtrzymała zerowe oprocentowanie oszczędności i to przy takiej inflacji co nie tylko dowodzi jak łatwo okraść obywateli którzy z mozołem je zbierali ale także czym jest złotówka i dlaczego nie chciano w RP Euro.
 • Olga Olga 05 maja 2021 14:23Oby nikt nie wyskoczył na 700+ bo wówczas inflacja osiągnie 18%
 • Marcin Po owocach Ich poznacie.. Śmiano się z Rostowskiego gdy stwierdził że Polskę nie stać 05 maja 2021 14:20 Po owocach Ich poznacie.. Śmiano się z Rostowskiego gdy stwierdził że Polskę nie stać na 500+ dla dzieci .Skoro 500+ to na czwórkę aż 2000zl co sie prosi o inflacje gdy nie stać Państwa na takie prezenty gdy ludzie zarabiali tylko 1700 zł. Czesi szykują się do podniesienia stóp procentowych w drugim półroczu tego roku, a na podobny krok prawdopodobnie zdecydują się także Węgrzy. W Polsce w tym czasie stopy nie zmienią się, mimo że nasza inflacja w kwietniu skoczyła do 4,3 proc., a średnioroczny wzrost cen może wynieść nawet 4 proc. Od przyszłego roku najniższe wynagrodzenie będzie musiało wynosić co najmniej 2903,70 zł lub nawet 2984,70 zł. Kwota zależy od wysokości przeciętnej pensji z I kw. 2021 r. Tak więc mamy powtórkę z komunizmu ,posmak Balcerowiczyzmu oraz wszystkie z tym złe wspomnienia . Czyż więc nie należny przeprosić Rostowskiego za wyśmiewanie jego. Wszak przy pomocy inflacji potrafią rządzić tylko oszuści zlodowacieje. Jest nie liczenie się z tymi co ciężko na te pieniądze pracują. Tylko inflacja jest w stanie 500+ doprowadzić do właściwych wg zarobków proporcji ,tyle tylko ze po raz kolejny wykazano iz polska złotówka do zwykły kawałem metalu bez pokrycia w czymkolwiek . Nie chcesz tracić wymień ja natychmiast na inna walutę. Dzięki ci Rządzie PiS. Czasy komuny były podobne.
 • Filozof Czy ziarenek piasku na pustyni by nie zabrakło.? 05 maja 2021 12:43Ile , ile te wszystkie nasze Polskie Rządy w tym PiSu musiały by dostać z Unii pożyczyki ( w jakiej kwocie?) aby powiedziały ,"już dość , już więcej nie strawimy ,już więcej nie będziemy w stanie zwrócić!" -- Ile jeszcze Wszyscy weźmiecie aby się nażreć? Czy ziarenek piasku na pustyni nie zabraknie?--gdyby każde wymienić na złotówkę!
 • Hm-tak sądzę. forsa nie śmierdzi!--nie ważne skąd pochodzi! 05 maja 2021 07:12Wczoraj w Sejmie doszło do niesamowitej w historii RP sytuacji . Każdą kasę jaką daje się z Unii bierzemy. Niczym nie gardzimy. Jak znam życie pieniądze te błyskawicznie zostaną rozgrabione jak w czasie Covida tzw środki na tarcze gdyż ta pomoc trafiła do wybranych cwaniaków jak syn Tuska który i przed Covidem stale wykazywał straty. Tarcza ta w skutku straszną inflacją zamiast przy zarazie deflacją. Zapłacili więc wszyscy a najbardziej pracujący i oszczędzający . Bez sensu są więc programy PPE i PPK tak promowane przez Rząd. Po raz kolejny udowodniono że sprawiedliwość w wydaniu władzy to nieszczęście .Niestety jestem przekonany,iż podobnie jak tarcza , pieniążki z UE na odbudowę też się rozpłyną wszędzie lecz nie do mieszkańców Śląska którzy zapłacą najwyższą cenę za tą pomoc.. Słusznie Pan wspomniał ,że tu nie ma innego przemysłu i zapewniam pana --nie będzie gdyż układy polityczne spowodują ,iż tu nic na Śląsk albo niewiele trafi z tej kasy. Tak więc za kilka lat zostanie tu pustynia pogórnicza ze szkodami powydobywczymi i spłata kredytów z których nie skorzystamy. Czy rząd ma inna alternatywę ! --tak ma .. Obligacje Skarbu Państwa na 1% więcej niż inflacja lub to samo co inflacja, co zapewniło by dopływ gotówki, ochronę środków finansowych obywateli i trwałość aktywów przyszłych emerytów. Zmianę modelu służby zdrowia na Bank Zdrowia i doubezpieczenia dobrowolne, dobrowolny system zasiłków chorobowych ,dobrowolny system emerytalny ponad min socjalne i wiele innych jak likwidacja dla cwaniaków i kombinatorów KRUSu oraz odpłatne kredytowe studia. ..--nie? -dla wielu --nie, gdyż zbyt dobrze Im się na tym szkaradnym systemie żeruje. Po raz kolejny dowiedziono, że jak widać w tle forsę to nie ma skrupuł choć byśmy mieli sprzedać własną skórę. Po co wiec nam było upieranie się przy złotówce! ,trzeba było od razu wprowadzić Euro aby nie manipulowano. Myliłem się, nie ma uczciwych i honorowych rządów --forsa nie śmierdzi!--nie ważne skąd pochodzi!
 • Marcin Kto powinien rzadzic 04 maja 2021 10:54Partie które w rządzeniu nie szanują tych wszystkich Którzy dlugoletnio pracuja nie są warte prawa do rządzenia nawet wówczas jeżeli są lepsze od innych.
 • Kuba Insp 03 maja 2021 08:25...dodam jeszcze ,po tym co zrobił rząd dla tzw "Piaru"--- "pierwszeństwo pieszych wchodzących na pasy z pobocza " (często niewidocznych , z nieoświetlonych poboczy w deszczu w szarych kurtkach za krzaków gdyż przejścia nie mają właściwych dojść"-- to nie prawo ,to mord !! na społeczeństwie z udręką dla kierowców--a Kto jest wchodzącym? ,czy ten który idzie wzdłuż chodnika i nagle się odwraca wchodząc na przejście ? czy ten co się zbliża aby pogadać z kumplem!-bo ten akurat tam stoi ,czy przestępca który planuje napaść na pojazd? ...To nie kierowca a Ci co to wymyślili i wprowadzili ten przepis ...powinni iść siedzieć gdyż już są winni zbrodni na pieszych.!
 • Inspektor Pracy Po Nas to i POtop 03 maja 2021 08:11.....Panie Grzegorzu nie ma sie co cieszyć . Średnioroczna inflacja oficjalnie osiągnęła 4,2%. Oznacza to, że praca i oszczędzanie znowu jak za Komuny czy Balcerowicza przestają się opłacać. Ludzie zatrudnieni w ciężkiej j fizycznej pracy nie bójmy się tego powiedzieć zostali zwyczajnie ponownie okradzeni. Za to mamusie które urodziły co najmniej 4 dzieci zamiast od tych dzieci otrzymują wsparcie ale "na kręgosłup" od tych co tak pracują. Nie wprowadziliście też wieku emerytalnego 40 lat ,nie wprowadziliście nawet 45 lub 48 lata stażu pracy. Czy tak ma wyglądać prawo? czy taka ma być sprawiedliwość . Przecież Ci ludzie jeszcze niedawno temu pracowali z sobotami ,niedzielami bez dni zamiennie wolnymi nie licząc innych nadgodzin. Pewnie jak takich zostanie 500szt to wprowadzicie i odtrąbicie sukces! Jak przy takiej inflacji można odkładać na emeryturę ?. Te wszystkie PPK ,PPE to jeden wieli przekręt! . Dają dwa % przy inflacji 4% a w najważniejszych produktach 7% i jeszcze od tych tam włożonych pieniędzy teraz już płacimy podatek dochodowy. Pytam się Pana ile w tym przekręcie --kolejnym w historii Polski za 5 ,10 ,20 czy 30 lat gdy te środki będą realizowane przez ówczesnych emerytów będzie kosztował chleb ,sól lub cukier? --a ile na na tych funduszach zarobią Ich politycznie prezesi ,mecenasi!?.......... Może w tym kraju trzeba by było wreszcie zacząć płacić "Krugerami ze zlotem" zamiast złotówką , odejść od obowiązkowego ZUSu ponad minimalny , zrezygnować z obowiązkowych składek zasiłków chorobowych (tylko dobrowolnie) po przecież ZUS to jest największa komuna-- oszustwo gdzie wszyscy wpłacają a nieliczni .....,państwo niech pomaga rodzinom na dzieci ale w ramach umownie procentowego udziału wg min płacy zagwarantowanej w konstytucji lecz szkoły wyższe niech już będą całkowicie odpłatne (kredytowe jak w USA ) aby te dzieci później nie wyjeżdżały do Niemiec czy Holandii zasilać bezpłatnym Polskim wykształceniem Ich gospodarki -to wówczas i w Polsce starczy pieniędzy dla ludzi spracowanych . Panie Grzegorzu głosowałem na PiS ponieważ wierzyłem w zwykłą podmiotową sprawiedliwość po tym co zrobił w tym kraju Tusk. Później głosowałem na PiS jako mniejsze zło, teraz już nie zamierzam głosować w ogóle- -to wszystko to jedno i takie samo szambo tylko w innym wydaniu a nie sprawiedliwość. Weźmiecie pieniądze jako Fundusz Odbudowy , sprzedacie własną gospodarkę choć na Śląsku nie ma innej, rozdrapane zostaną te środki i już za niedługo ich nie będzie ale długi zostaną . Zamiast dać oszczędzającym na emerytury w banku od Ich kapitału właściwy procent i korzystać z Ich kapitału, wolicie zasilić Niemców. ! Dalej więc obowiązuje zasada "po nas to i POtop" i głupota oraz wstyd.

Dodaj komentarz