W bitwie tej walczyli i zginęli także mieszkańcy gminy Mszana, a ich mogiły stały się pomnikami powstańczymi.
- Z okazji jubileuszu 100-lecia tych wydarzeń zapraszamy chętnych mieszkańców do akcji "Zapal znicz Powstańcowi". Zachęcamy do udania się w najbliższych dniach na jedną z dwóch mogił powstańczych (znajdują się na cmentarzach w Mszanie i Połomi) i oddania prywatnie hołdu tym, którzy walczyli za wolny, polski Śląsk - słyszymy w urzędzie gminy.
Na obu grobach, w szklanych lampionach, znajdziecie folder "Za wolność Śląska oddali życie swoje" autorstwa historyka z wodzisławskiego Muzeum Miejskiego Piotra Hojki. Możecie go zabrać do domu i zapoznać się bliżej z historią gminy Mszana w okresie od przełomu XIX i XX wieku, przez czasy plebiscytu do III Powstania.
Możecie również zrobić sobie zdjęcie przy pomniku i przesłać nam mailem na adres: promocja@mszana.ug.gov.pl. Na autorów czekają książki i gadżety gminne.
Bitwa pod Olzą była jedną z największych bitew III Powstania. Wzięło w niej udział około 100 mieszkańców naszej gminy, co najmniej 9 oddało swoje życie. Zginęli: Alojzy Błatoń, Jan Nogły, Jan Oślizło i Wiktor Wala z Mszany oraz z Połomi: Józef Antończyk, Teodor Antończyk, Teodor Białecki, Alojzy Bożek i Leon Wita. Dzięki ofiarności rodzin na ich mogiłach w latach pięćdziesiątych powstały pomniki powstańcze.
W 2018 roku gmina Mszana, w partnerstwie z parafią św. Jerzego w Mszanie i parafią pw. Nawiedzenia NMP w Połomi, pozyskała środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na renowację mogił oraz upowszechnianie wiedzy o miejscach pamięci i historii z nimi związanej. Przy odnowionych grobach stanęły tablice informujące o przebiegu Bitwy pod Olzą.
Gmina zorganizowała również konferencję "Za wolność Śląska oddali życie swoje" i wydała wspomniany folder.
Komentarze