Zdjęcie: Wacław Troszka
Zdjęcie: Wacław Troszka

W ramach pilotażu Fundacja realizuje cykl szkoleń dla rybnickich placówek oświatowych – w tym personelu kuchennego i intendentek Zespołu Szkół nr 3, a także Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 14 oraz nauczycieli – edukatorów kulinarnych. 

– Za nami szkolenie dla edukatorów, nauczycieli, którzy są chętni, by prowadzić edukację żywieniowo-kulinarną w swoich klasach. Przeprowadziliśmy również pierwsze szkolenie dla kadr stołówek. Próbowaliśmy przekazać uczestnikom to, co naszym zdaniem najważniejsze: że dzieci mogą polubić produkty, które są wartościowe, w tym warzywa i owoce. Podpowiedzieliśmy, jak urozmaicić dania znane i lubiane – jak np. spaghetti z sosem pomidorowym czy burgery, upiekliśmy razową chałkę i zrobiliśmy pyszną pastę z białej fasoli. To dopiero początek, ale czuję, że w Rybniku wydarzy się jeszcze dużo dobrego w temacie żywienia najmłodszych – mówi Katarzyna Pieczyńska, dietetyczka i edukatorka kulinarna, od lat związana ze Szkołą na Widelcu.

Szkolenie teoretyczne dla personelu kuchennego połączono z praktycznymi warsztatami kulinarnymi, na których uczestnicy przygotowali m.in. kotleciki z roślin strączkowych, zdrowe makarony, sałatki i koktajle.  Jako alternatywę dla smażonej zwykle w piątki ryby zaproponowano kotleciki z ryby i ziemniaków, przygotowane w piecu konwekcyjnym.  

– Bardzo liczę na to, że nauczyciele – edukatorzy w najbliższym czasie poprowadzą w swoich klasach lekcje z edukacji żywieniowo-kulinarnej. Projekt StratKIT oferuje wsparcie w postaci zakupu produktów żywnościowych na zajęcia, a także opiekę merytoryczną Fundacji Szkoła na Widelcu – zapewnia Monika Kubisz, koordynatorka projektu ze strony rybnickiego urzędu miasta.

Wszystkie te działania mają przekonać kucharki, intendentki, dzieci (i rodziców), jak ważne jest wprowadzenie elementów zrównoważonej diety do szkolnego jadłospisu. 

Według Rity Góralskiej-Walczak ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, która sprawuje opiekę merytoryczną nad rybnickim pilotażem, edukacja żywieniowa, zarówna ta praktyczna jak i teoretyczna, jest podstawowym narzędziem do rozpoczęcia zmian w kierunku zrównoważenia w sektorze zamówień publicznych i usług cateringowych:

– Globalny system żywieniowy jest irracjonalny i pełen paradoksów: z jednej strony, rozwija się przemysłowe rolnictwo i masowy chów zwierząt – zaspakajający rozlewający się konsumpcjonizm – z drugiej, w zastraszającym tempie rośnie marnotrawstwo żywności. Blisko 800 mln osób na świecie walczy z otyłością, a ponad 800 mln cierpi głód. Choć zalewa nas morze wiadomości na temat „prawidłowej” diety, świadomość żywieniowa i zdrowotna jest wciąż bardzo nikła. Tymczasem na naszych oczach następują niepokojące zmiany klimatu, zanik bioróżnorodności, choroby dieto-zależne, których konsekwencje wprost trudno sobie wyobrazić. Zasady zrównoważonego rozwoju w żywieniu zbiorowym, które są obecnie realizowane w Rybniku – w ramach programu pilotażowego – są może niewielkim, ale niesłychanie ważnym krokiem wychodzenia naprzeciw tym zagrożeniom. Mam nadzieję, że w ślad za Rybnikiem pójdą inne miasta w Polsce. 

Fundacja Szkoła na Widelcu wraca do Rybnika w czerwcu – tym razem z przepisami letnimi.
 

Komentarze

Dodaj komentarz