post image
Materiały prasowe

Modelarze z Beskidzkiej Gruby Modelarskiej zaprezentują makietę w skali H0. Odwzorowuje ona z niezwykłą precyzją fragment istniejącego szlaku kolejowego. Makieta budowana jest od kilku lat. Jej twórcy ze szczegółami odtworzyli nie tylko infrastrukturę kolejową, ale i cały otaczający ją krajobraz. Makieta będzie dostępna w sobotę, 12 czerwca w godzinach 10.00-18.00, a w niedzielę, 13 czerwca w godzinach 9.00-17.00. Wstęp: dorośli 5 zł, dzieci bezpłatnie.


Ponadto dla dzieci prowadzone będą warsztaty modelarskie pod okiem modelarzy ze stowarzyszenia „Modelarstwo i edukacja”. Mali uczestnicy będą mogli zbudować własny model pociągu i stworzyć miniaturową makietę. Dzieci będą mogły także wczuć się w rolę maszynisty i samodzielnie pokierować pociągami na makiecie kolejowej przygotowanej specjalnie dla nich.


Dodatkową atrakcją będzie spotkanie z Przemysławem Brychem, popularyzatorem transportu szynowego, zwanym w świecie nowych mediów - Konduktorem Przemkiem. Odbędzie się ono w sobotę, 12 czerwca o godz. 16.30. Najbardziej rozpoznawalny pracownik Kolei Śląskich opowie jak wygląda praca konduktora oraz kierownika pociągu Kolei Śląskich. Zdradzi też szczegóły ostatniej podróży pociągiem do Czarnogóry.


Z kolei w niedzielę o godz. 15.00 Andrzej Adamczyk, regionalny popularyzator historii, poprowadzi wykład o dziejach transportu szynowego w Niewiadomiu. Tutejsza stacja kolejowa powstała już w 1858 roku, a tuż obok bocznica obsługująca pobliską kopalnię.


- Kopalnia żywotnie związana była z linią kolejową. To właśnie dzięki kolejnictwu przetrwała do naszych czasów. O oczywistych i mniej oczywistych związkach świata kolei i świata górników chcemy opowiedzieć w najbliższy weekend – zapowiada Marek Gołosz, p.o. dyrektora Zabytkowej Kopalni Ignacy.

 

Zabytkowa Kopalnia Ignacy wchodzi w skład Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, najciekawszej trasy turystyki industrialnej w Polsce, oraz Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego ERIH, sieci współpracy obiektów poprzemysłowej na Starym Kontynencie.


Kopalnia Ignacy została założona w 1792 roku po nazwą Hoym. Jest jedną z najstarszych kopalń węgla kamiennego na Górnym Śląsku. To tu zaczęła się rewolucja przemysłowa na ziemi rybnickiej. Industrialna perła ziemi rybnickiej przygotowuje się do ponownego otwarcia. Część kopalni jest wyłączona z ruchu turystycznego. Turyści mogą zwiedzić maszynownię szybu Głowacki z maszyną parową z 1900 roku, wystawę „O górnośląskim (i rybnickim) górnictwie – krótka opowieść”, udostępnioną dzięki uprzejmości Muzeum w Rybniku, a także wejść na dawną wieże ciśnień i podziwiać urzekającą panoramę Krainy Górnej Odry.
Trwają prace rewitalizacyjne w budynku nadszybia oraz maszynowni szybu Kościuszko, gdzie ulokowana zostanie wystawa „Wiek pary”, obejmującą interaktywne eksponaty wraz parową maszyną wyciągową z 1920 roku.

Komentarze

Dodaj Komentarz

Twoj adres e-mail nie będzie opublikowany.