Materiały prasowe
Materiały prasowe

„Kajś” to opowieść o pogmatwanej historii i rzeczywistości Górnego Śląska, która rozgrywa się przede wszystkim w Gliwicach oraz przysiółkach: Wójtowej Wsi oraz Ostropie, czyli rodzinnej wsi autora. Rokita, snując swą opowieść, prowadzi rodzinne śledztwo w sprawie losów przodków, o których niewiele wiedział, przedstawia równocześnie historię naszego regionu. 


Kilka dni temu, Zbiegniew Rokita znalazł się wśród laureatów nominowanych do literackiej nagrody „Nike” 2021. „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”, wraz z kilkunastoma innymi pozycjami, powalczy w październiku o tytuł najlepszej książki roku poprzedniego.

Zbigniew Rokita (ur. 1989 w Gliwicach) to reporter i redaktor, specjalizujący się w problematyce Europy Wschodniej i Górnego Śląska. Współpracuje m.in. z „Tygodnikiem Powszechnym”, „Polityką”, „Dziennikiem Gazetą Prawną”. Jest również autorem książki reporterskiej „Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium” o związkach sportu i polityki w Europie Wschodniej. 

Każdy z nas ma takie swoje „kajś”. Wielu z nas zapewne próbowało odtworzyć przeszłość własnej rodziny, prowadziło spory, czy „Ślōnskŏ Gŏdka” to gwara czy język. Dlatego organizatorzy są przekonani, że spotkanie z  autorem, który przez wiele lat własną śląskość wypierał, by do niej ostateczne dojrzeć, na pewno uczestników zainteresuje. Zabytkowa Kopalnia Ignacy to też takie „kajś”, które w ostatnim czasie odzyskuje swoje utracone znaczenie, by móc znowu się liczyć na industrialnej mapie Rybnika i Górnego Śląska.

Zabytkowa Kopalnia Ignacy jest instytucją kultury Miasta Rybnika. Wchodzi w skład Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, najciekawszej trasy turystyki industrialnej w Polsce, oraz Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego ERIH, sieci współpracy obiektów poprzemysłowej na Starym Kontynencie.


Wstęp wolny. 
 

Komentarze

Dodaj komentarz