post image
Zdjęcie: Dominik Gajda

Główne uroczystości odbyły się w sobotę, kiedy to w kościele św. Wawrzyńca odprawiono mszę w intencji wszystkich zawodników i działaczy sportowych. Po nabożeństwie nastąpiło uroczyste przejście wszystkich sportowców, kibiców, sympatyków oraz mieszkańców na boisko przy dźwiękach Miejskiej Orkiestry Dętej Rybnik pod batutą Mariana Wolnego.

Tam odbyła się uroczysta akademia. - Ten jubileusz, mimo pandemii, jest taki jaki powinien być: radosny - mówił Jan Smołka, przewodniczący komitetu organizacyjnego obchodów. 

Wspominał, że w 1921 roku w małej Ligockiej Kuźni oraz w pobliskim Paruszowcu znaleźli się ludzie, którzy chcieli coś zrobić dla innych. Do 1950 roku historię klubu dzieli się na część paruszowską i ligocką.  W 1950 roku do klubu Zrzeszenie Sportowe Stal przy hucie Silesia przyłączony został Klub Sportowy Gwiazda Ligocka Kuźnia z sekcją piłki palantowej, który miał utytułowaną drużynę.

W latach 1954-56 drużyna rozgrywała mecze w lidze międzywojewódzkiej, plasując się na czołowych miejscach. W 1957 roku zdobyła pierwszy po wojnie tytuł mistrza Polski w piłce palantowej. W sumie sekcja palantowa 14 razy zdobyła tytuł mistrza Polski. W 1968 roku Polski Związek Baseballa i Piłki Palantowej skierował swoją uwagę nową dyscyplinę, softball, z którą piłka palantowa ma wiele wspólnych cech.  Pierwszymi trenerami softballa byli trenerzy z Czechosłowacji. Dyscyplina zaczeła się rozwijać u nas, a zawodnicy rozgrywali mecze towarzysko-szkoleniowe w Rybniku, Raciborzu, Bytomiu czy Pradze.


- Nikt nie może zaprzeczyć, że kolebką softballu, a póżniej baseballa jest Rybnik, konkretnie Klub Sportowy Silesia Rybnik - podkreślał Jan Smołka. 
W trakcie uroczystości wręczono m.in. odznaki Za Zasługi dla Sportu. Złotą otrzymał prezes klubu Grzegorz Mularczyk, srebrną Henryk Rojek, brązowe Roman Mularczyk i Jerzy Natkaniec. Prezydent RP nadał Janowi Smołce Brązowy Krzyż Zasługi, który zostanie wręczony przez wojewodę najprawdopodobniej 1 lipca. 

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

  • kibic 27 września 2021 17:33Proponuję używać spolszczonej wersji słowa bejsbol zamiast angielskiej baseball. Podobnie jak nie używamy już angielskiego słowa football czy hockey. Gratulacje dla Silesii Rybnik.

Dodaj komentarz