Grzegorz Matusiak: Węgiel doskonały sposób na … dekarbonizację

Wodór jest obecnie powszechnie uważany za paliwo przyszłości dla energetyki, przemysłu i transportu. Okazuje się, że może on być też szansą dla górnictwa, bo wodór coraz taniej i efektywniej można produkować z węgla lub gazu koksowniczego. I jednego, i drugiego mamy na Śląsku pod dostatkiem. Podobnie jak energochłonnych przedsiębiorstw, a to oznacza idealne warunki do rozwijania tego typu rozwiązań technicznych.

Technologia uzyskiwania wodoru z węgla już istnieje, i to nie tylko na papierze. Z powodzeniem rozwijają ją Japończycy i Australijczycy. Ci ostatni już zbudowali instalacje do zagazowywania i skraplania, ci pierwsi mają już w porcie Kobe terminal wodorowy. W śląskich warunkach, jak policzyli specjaliści, koszty całego procesu będzie można obniżyć o połowę, bo wyprodukowanego metanu nie trzeba skraplać i przewozić przez tysiące mil morskich jak ma to miejsce w modelu australijsko - japońskim. Ponadto w przeciwieństwie do Australii na Śląsku mamy węgiel kamienny, a nie brunatny, a ten choć trzeba wydobywać z głębokościowych kopalń, to nie jest tak wilgotny jak brunatny, a więc nie wymaga przed zagazowaniem dodatkowej obróbki. Zdaniem specjalistów z jednej tony węgla kamiennego można uzyskać 165 kg wodoru, trzy razy więcej niż z węgla brunatnego.

Odejście od klasycznego spalania węgla w celach energetycznych jest jedynie kwestią czasu, i to coraz krótszego z uwagi na szalejące ceny uprawnień do emisji CO2. Na elektrownie atomową nas nie stać. Uzależnianie się od rosyjskiego gazu też nie jest najlepszą alternatywą dla energetyki, więc może warto postawić na wodór z węgla. Byłaby to transformacja energetyczna tak samo przyjazna dla naszego regionu jak i dla środowiska naturalnego.

Grzegorz Matusiak, Poseł na Sejm RP, Prawo i Sprawiedliwość

Komentarze

  • filencjusz 27 lipca 2021 14:15Pan poseł zna słowo dekarbonizacja? Jestem pod wrażeniem :-0
  • ol 25 lipca 2021 12:08Predzej na bimber Pan pojedziesz niz na wodór.
  • Czytelnik 23 lipca 2021 12:24Nie można dopisać komentarza pod tekstem eNowin" Dziś 20 lipca, w ramach CPK, w Jastrzębiu-Zdroju z udziałem wiceministra Marcin Horały sygnowano umowę na budowę linii transgraniczna Katowice - Ostrawa." pytanie brzmi "które to wybory obietnica budowy tego "lotniska" hhmm miałem na mysli torów... zamierzamy wygrać?
  • Kub J 23 lipca 2021 07:39Swego czasu Panie Posle mowilo sie ze jakby Rzadowi dano do zarzadzania Sachare to piasku na pustyni by zabraklo.Jak bardzo jest to prawdziwe przekonalem sie o tym w zyciu.Najpierw komunisci,temst znany bo i Pan i Ja splacalismy kredyt mieszkaniowy,potem Balcerowicz i POpulusci ktorzy sobie popuszczali pasa a nam na szyi wiazali sznor,a teraz,? Teraz nadal sie tlumaczy ogłupionemu narodowi ze na emerutury starych musza pracowac mlodzi i nikt sie nie zastanawia z czyich pieniedzy w Warszawie powstal narodowy zbiornik przeciwpowodziowy czy autostrady.Nie ma nadal pieniedzy dla robotnikow z 45letnim stazem pracy ale sa na dzecka bardzo bogatych ludzi lub taz na nigdy nie pracujace mamki z 4dzieci krzywdzac tym samym te ktore majac takze czworo pracowaly po 35lat.NBP drukuje wciaz nowe pieniadze ,rzad sprzedaje obligacje,zaciaga dlugi na nowy lad,slask pojdziecdo zaorania ale gdzies w Polsce powstana z tych pieniedzy nowego ladu jak znam zycie nowe parki spacerowe w cenie misia Bareii. I w ten sposob naprawde "piasku ja pustyni"zabraknie ,pochlona go gaze Prezesow od budowy elektrowni atomowo wodorowych i ktorego dnia to pierdyknie wszystko kolejnym calkowitym rozbiorem kraju.I forsy nie ma i nie bedzie gdyz politycy uwielbiaja rzelic co mo ich Czy sami to wypraowali?!-nigdy
  • cd 23 lipca 2021 07:19Dlaczego tak wielu Polaków wybiera pompy ciepła? Wielu właścicieli domów nie zdaje sobie sprawy z tego, ile może zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie!
  • Inspektor 22 lipca 2021 11:12............Ostatnio wiele się pisze i mówi o zagrożeniach na drodze ,szczególnie dużo o pijanych kierowcach . Problem istotnie jest lecz ciekawe, że szczególnie głośny jak trzeba w drakoński sposób podnieść mandaty . Dziwi jednak fakt, iż ludzie którzy o tym trąbią nagle zdecydowali się jakby na złość kierowcom także trzeźwym wpuścić na pasy z pierwszeństwem już nawet zbliżających sie pieszych i to często całkowicie nieoświetlonych gdy na odwrót to pojazdy są oświetlone. Wchodzi taki jeden z drugim ugruntowany w przekonaniu że jest KRÓLEM-- w czarnych ubraniach ,wieczorową porą ,deszcz ,mżawka ,szaro z nieoświetlonego pobocza --zdjęcie wysłałem redakcji_ a ustawodawca który do tego doprowadził wskazuje pijanych!-- ...Tylko Kto więcej tragedii spowodował/uje takim głupim prawem które nie definiuje dostatecznie dobrze zachowanie pieszego ,-"-zatrzymaj się ,spojrzyj na lewo ,prawo ,znowu w lewo -jak jedzie jeden ,dwa pojazdy przepuść i dopiero kontynuuj" -. Lecz Polska to kraj idiotów . Nie tylko przestępstwa drogowe ,także sądowe a nawet legislacyjne czyli uchwalanie zabójczego prawa Panie Premierze. Panowie Posłowie ,nie czujcie się niewinni.!
  • hmm 22 lipca 2021 10:53a teraz na poważne... ; Obok Dubielca mamy Elektrociepłownie Zofiówka z wolnym ciepłem odpadowym i zarazem pamiętajmy , że miasto Jastrzębie nie ma Aqaparku z prawdziwego zdarzenia. Czy mam jeszcze do tego pomysłu coś dodać,kasy nie dodam gdyz za mało zarabiam ale miasto Jastrzębie ja ma. Dorośli ,młodzież ,dzieci potrzebują wytchnienia.
  • Perpetum Mobile i wiecej 22 lipca 2021 00:01Ja to widze inaczej. Wodor mozna produkowac z pradu. Na jednej elektrodzie wodor ,na drugiej tlen jak w akumulatorze.Czy Ktos policzyl ile mozna z 1kwh wyprodukowac czasteczek wodoru i tlenu i na opak czyli ile z jednego mola spalonego wodoru kwgodzin energii elektrycznej .Moze to jest rozwiazanie ,bierzemy prad od Niemcow produkujemy z niego wodor i z tak wyprodukowanego wodoru piec razy wiecej wyprodukujemy pradu odsprzedajac ten prad Niemcom.To tak jak z pompsmi ciepla ,z 1kwh energii elektrycznej uzyskuje sie 10razy wiecej ciepla dzieki tej pompie niz z samego pradu.Co Pan o tym mysli?

Dodaj komentarz