Facebook.com / Marek Krząkała
Facebook.com / Marek Krząkała

Wspominam o tym, ponieważ rozpoczęły się igrzyska olimpijskie w Tokio i jesteśmy spragnieni sportowych sukcesów. Trzymajmy mocno kciuki, kibicujmy i wspierajmy Polaków niezależnie od wyniku. Miejmy świadomość, że poświęcili wiele lat na ciężkie treningi i przygotowania, prowadzili życie pełne wyrzeczeń i ciągłej walki z przeciwnościami losu. Widok płaczącej tenisistki Igi Świątek zostanie na długo w pamięci polskich kibiców, jej rozpacz, sportowa złość, mocny zawód wobec siebie i swoich kibiców. Dla sportowca na olimpiadzie nie ma większego sukcesu niż zdobycie miejsca na podium i wysłuchania hymnu narodowego. Takie chwile łączą cały naród.

Uczucie dumy wzbudza w Polakach również ogólna dobra opinia o Polsce w świecie, wyrażająca się między innymi w szacunku i sympatii ze strony obcokrajowców, działalność Polaków na arenie międzynarodowej, a w szczególności sukcesy polskiej polityki zagranicznej. W ostatnim czasie jest ich niestety mniej, a sytuacje takie jak wypowiedź głowy państwa w Tokio w kontekście relacji polsko-japońskich nie wzmacnia poczucia wartości narodowej, raczej powoduje wstyd i zażenowanie. Przypomnę, że prezydent Duda powiedział: “Współpraca z lat wojny jest przykładem braterstwa naszych państw”. Problem jednak w tym, że braterska Japonia podczas wojny była sojusznikiem Hitlera.

PiS w ostatnim czasie wdał się także w bitwę na dwóch frontach: z Unią Europejską o przestrzeganie prawa unijnego i ze Stanami Zjednoczonymi o największą inwestycję w Polsce – TVN. Obydwie są nie do wygrania, Polacy stracą miliardy, Polska resztki szacunku na świecie, a na Kremlu z pewnością otwierają kolejne szampany.

Dumę narodową wielu z nas postrzega w dość tradycyjny sposób. Podejrzewam, że kultywujemy tę, którą niemiecki filozof Artur Schopenhauer nazwał najmniej wartościowym rodzajem dumy. Według niego każdy, kto nie posiada nic na świecie z czego mógłby być dumny, chwyta się ostatniej deski ratunku, jaką jest duma z przynależności do danego narodu. Może to dość mocne słowa, ale pokazują, że powinniśmy być dumni przede wszystkim z własnych osiągnięć, sukcesów naszych wnuków i dzieci, Polaków na świecie, wynalazków, wspaniałych autorytetów, osiągnięć sportowców, naukowców, polityków, muzyków, przedsiębiorców, naszej bogatej tradycji, kultury i historii. Naprawdę jest tego sporo i nie mamy się czego wstydzić w Europie i na świecie. Nie pozwólmy się podzielić jako naród i zacznijmy żyć w duchu tolerancji i szacunku. Pamiętajmy, że łączy nas wiele i bądźmy z tego dumni.

Komentarze

  • Ewa 02 sierpnia 2021 12:32Pan marek tylko pokazuje swoją Twarz w ENowinach ale do odpowiadania na poruszane przez Postowiczów tematy się nie rwie. Czyżby nie miał nic do powiedzenia a możne to zwykła od tak ,autopromocja.
  • Inspektor 01 sierpnia 2021 14:39jedno pytanko panie Pośle: jak Pan głosował w temacie pierwszeństwa pieszych wchodzących zbliżających sie do przejścia dla pieszych. "Danusia i Wojciech Śmieja, rodzeństwo z Rydułtów rozkręca akcję Blaskowisko. Chcą, by piesi po zmroku byli lepiej widoczni na drogach, a przez to bezpieczniejsi. Bo pieszy w starciu z pojazdem zawsze jest na straconej pozycji. Oni niestety wiedzą o tym doskonale. W zeszłym roku ich mama zginęła na przejściu dla pieszych. Co prawda była dobrze widoczna, ale rodzeństwo nie ma wątpliwości, że wiele śmiertelnych wypadków z udziałem pieszych, to pokłosie tego, że są on na drodze słabo widoczni." .".Ostatnio wiele się pisze i mówi o zagrożeniach na drodze ,szczególnie dużo o pijanych kierowcach . Problem istotnie jest lecz ciekawe, że szczególnie głośny jak trzeba w drakoński sposób podnieść mandaty . Dziwi jednak fakt, iż ludzie którzy o tym trąbią nagle zdecydowali się jakby na złość kierowcom także trzeźwym wpuścić na pasy z pierwszeństwem już nawet zbliżających sie pieszych i to często całkowicie nieoświetlonych gdy na odwrót to pojazdy są oświetlone. Wchodzi taki jeden z drugim ugruntowany w przekonaniu że jest KRÓLEM-- w czarnych ubraniach ,wieczorową porą ,deszcz ,mżawka ,szaro z nieoświetlonego pobocza a ustawodawca który do tego doprowadził wskazuje pijanych!-- ...Tylko Kto więcej tragedii spowodował/uje takim głupim prawem które nie definiuje dostatecznie dobrze zachowanie pieszego ,-"-zatrzymaj się ,spojrzyj na lewo ,prawo ,znowu w lewo -jak jedzie jeden ,dwa pojazdy przepuść i dopiero kontynuuj" -Nie tylko przestępstwa drogowe ,także sądowe a nawet legislacyjne czyli uchwalanie zabójczego prawa. Panowie Posłowie ,nie czujcie się niewinni.!--policja odnotowała znaczne zwiększenie wypadków z pieszymi!
  • hm 31 lipca 2021 16:19Pożyczki maja to do siebie że się je ma zamiar spłacić a porzyczki to, że się je nie mysli samemu spłacać tylko wydawać
  • porzyczki ,porzyczki,porzyczki 31 lipca 2021 10:32Nieusłyszałem jeszcze w Polsce głosu opcji i partii politycznej, która namawiała by społeczeństwo aby nie brać żadnych finansów na rzekomą "odbudowę " z zagranicy , Unii czy banków. Jak łatwo to wyjaśnić niech będzie świadomość iz to Oni (politycy obecni i przyszli ) będą dzielić i trwonić a spłacać naród. Słyszałem natomiast jak Poseł Gadowski upominał się o to aby i Oni w ramach mogli dzielić ta kasę. Twierdze, że ta forsa zostanie w większości roztrwoniona (bez względu na to Kto rządzić będzie) a większość środków inwestycji idąc do rąk kolegów zajączka będzie służyła dorabianiu sie rodzin politycznych malwersantów. Chcecie Panie/nowie kasę ,idźcie do banku i bierzcie na własne osobiste danie i odpowiedzialność. Tyle będzie warty Polski ład co rządy byłych ,obecnych i przyszłych cwaniaków.
  • Janusz 31 lipca 2021 10:18"Może to dość mocne słowa, ale pokazują, że powinniśmy być dumni przede wszystkim z własnych osiągnięć, sukcesów naszych wnuków i dzieci," --Co za chory populizm ,inni (inne narody) wg pana nie mają sukcesów ,wynalazków ,osiągnięć. ?--to my jesteśmy narodem wybranym? -- Wiesz Pan co nas różni, to to, że często tacy jak Wy i ci co Was POpierają ,nie mają więcej stażu pracy niż dzieci w sumie wakacji ale popierają okradanie POlitytcznie spracowanych jakże często zatrudnionych od najmłodszych lat także w najgorszych warunkach pracy nawet z promieniowaniem izotopowym z wieku emerytalnego gdyż boja sie aby Im nie zabrakło.... (Czy Niemcy tez tak przez stażowy wiek emerytalny okradali swoich) --POlityczni oszuści pierwsi tłumacząc Nam, iż na nasze emerytury muszą zapracować młodzi. Otóż drogi Panie tak się tłumaczą polityczni oszuści i złodzieje -głupcom, którzy Im wierzą . Nasze emerytury sa ukryte w wartości zbiornika przeciwpowodziowego zwanego stadionem Tuska w Warszawie ,czy w wielu innych inwestycjach jak autostrady. Tak wiec rożni nas bardzo wiele gdyż jedni w tym kraju przepracowali uczciwie swoje życie a inni często POdobni ale także i cwaniaki z PSLu a nawet z PISu poprostu żerowali i żerują na tych spracowanych z których wielu właśnie przez wasze wydłużenie Im wieku emerytalnego-bez względu na staż pracy-- nie dożyło zasłużonych wypracowanych emerytur. Dlatego Lenin w pewnych swoich zamysłach tępienia klasy próżniaczej jaką często jesteście Wy --POlitycy z PO ,PSLu czy nawet z PISu czasami jest bardzo potrzebny.
  • Kuba 30 lipca 2021 19:35Pana to moze łączą ale Sporty,papierosy.Ja tam wiem ze dla PI to najlepszy sportem byo by palenie przeznie ktocej niz 50lat w warunkach szkodl, niebezp,uciazliwych a le w Obozie Pracy

Dodaj komentarz