Materiał partnera
Materiał partnera

Czym jest podcast? Podcasty w pigułce

Podcast to nic innego jak cyfrowe pliki dźwiękowe wypuszczane w postaci regularnych odcinków. Do ich słuchania nie potrzeba specjalnego odtwarzacza muzycznego. W zupełności wystarczy ci komputer, a nawet smartfon. Historia podcastów rozpoczęła się w roku 2000, choć w Polsce pierwszy podcast pojawił się w 2005 roku. W Polsce możesz spotkać się też z pisownią podkast - wraz ze zwiększeniem popularności podcastów, samo słowo też ulega spolszczeniu. Podcasty mogą mieć różne formy - mogą być blogiem, ale też profesjonalną audycją radiową lub kursem. Słuchanie podcastów to bardzo popularny sposób spędzania wolnego czasu. Samo słowo pochodzi od połączenia słów ipod i broadcast, czyli transmisja. Jeszcze inni nie wiążą tego słowa z ipodem, tylko ze skrótem POD - Personal On Demand.

Podcasty naukowe - nie tylko rozrywka

Wbrew pozorom podcasty służą nie tylko rozrywce. Bez żadnego trudu znajdziesz również te rozrywkowe - kursy językowe, rozmowy na temat psychologii, fizyki, prowadzenia własnej firmy, literatury, ekonomii, filozofii, kosmosu, astronomii i naprawdę wiele innych. Tego typu podcasty najczęściej prowadzone są przez profesjonalistów, którzy mają ogromną wiedzę w tym temacie. Nierzadko też zdarza się, że podcasterzy zapraszają rozmaitych gości, którzy jeszcze dokładniej tłumaczą jakieś zagadnienie, które jest szczególnie bliskie ich naukowym zainteresowaniom.

Podcasty - znajdź coś odpowiedniego dla siebie

Jeśli wybierzesz podcast dla siebie, możesz też pobrać określone odcinki. Pobrane odcinki to takie, do których zawsze będziesz mieć dostęp. Chcesz zacząć przygodę w świecie podcastów? To wcale nie jest takie trudne! Po prostu zastanów się, jaki temat cię tak naprawdę interesuje - zbrodnie? Sprawy paranormalne? Zagadnienia dotyczące kosmosu? Coś o stosunkach międzyludzkich i ludziach? Coś o jedzeniu? A może stand-up? Jak już znajdziesz interesującą cię kategorię, po prostu wybierz jakiś podcast i zacznij oglądać - nowe odcinki lub te stare, wszystko da ci możliwość zapoznania się z formą podcastu.

Ciekawe polskie podcasty

W Polsce podcast rozwija się bardzo prężnie i coraz więcej osób szuka tego rodzaju audycji. Jeśli chcesz posłuchać o zbrodniach i zagadkach kryminalnych, prawdopodobnie zainteresuje cię Kryminatorium lub podcast o nazwie Piąte: Nie zabijaj. Jeśli interesuje cię mitologia, Słowiańskie demony mogą przypaść ci do gustu, a jeśli chcesz słuchać o rzeczach intymnych i erotycznych w sposób pozbawiony wulgaryzmów, wstydu i zadęcia, Rozważna i Erotyczna to podcast, który może ci się spodobać.

Komentarze

Dodaj komentarz