Zdjęcie: Krystyna Maj / KPRM.
Zdjęcie: Krystyna Maj / KPRM.

W czasie konferencji prasowej w Karpaczu szef resortu zdrowia pytany był, czy szczepienia przeciw COVID-19 będą bezpłatne.

- Normalne szczepienia, które mamy w kalendarzu szczepień czy inne podlegają zasadom refundacyjnym. Czyli jeżeli określa się grupy, w ramach których refundacja jest 100 proc. czy 50 proc., to ta odpłatność jest stopniowo redukowana - powiedział Niedzielski

Przyznał, że "szczepienia przeciwko COVID-19 miało od początku nieco inną formułę". "Nie było wskazanych grup. Była określona cała populacja i pełna dostępność. Na pewno będzie jakiś moment w czasie - nie przesądzałbym, czy to będzie od początku roku - kiedy te szczepienie będą objęte zwykłym systemem refundacji" - powiedział szef MZ.

Wyjaśnił, że "jeżeli zostaną objęte nim szczepienia covidowe, to będziemy decydować o poziomie refundacji, który może być zróżnicowany w poszczególnych grupach, tak jak to jest przy szczepieniu np. na grypę, gdzie szczepienia dla osób w wieku senioralnym jest w pełni refundowane. Wtedy będziemy te decyzje podejmowali" - powiedział Niedzielski. 

Zaznaczył, że "w obecnej sytuacji wszyscy, którzy we wrześniu, październiku będą się szczepili w związku ze zbliżającą się czwartą falą i zwiększeniem liczby zakażeń, będą mogli uczynić to bezpłatnie".

(PAP).

Komentarze

Dodaj komentarz