post image
UM Rybnik.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji będą „Smaki dziedzictwa”. Stąd wydarzenia w ramach EDD skoncentrują się na materialnych przejawach tradycji rzemieślniczych (np. obiektach takich, jak piekarnie, fabryki cukierków, mleczarnie), ale również na dziedzictwie kultury niematerialnej – zwyczajach, recepturach, obrzędach.

- Choć Zabytkowa Kopalnia Ignacy z tradycją kulinarną niewiele ma do czynienia, dla zwiedzających przygotowano specjalny program. W maszynowni szybu Głowacki odbędzie się 5 skeczów zatytułowanych „Gary świętej Barbary” w wykonaniu Teatru Lalek Marka Żyły.  Uczestnicy poznają alternatywną historię wybranych śląskich potraw.  Święta Barbara, chcąc ulżyć górnikom w pracy, a ich rodzinom osłodzić życie, wzięła się ochoczo do gotowania, tworząc wiele ze znanych i lubianych po dziś dzień śląskich potraw – tłumaczy organizator.

Mini spektakle odbędą się o godz. 15.00, 15.30, 16.00, 16.30, 17.00. Wstęp tylko 5 zł. Liczba miejsc ograniczona. W godz. 12.00 do 18.00 będzie można zwiedzać kopalnię z przewodnikiem. Opłata to jedynie za wejście na wieżę widokową - 8 zł. Ogólnopolskim koordynatorem jest tradycyjnie Narodowy Instytut Dziedzictwa. 

Komentarze

Dodaj komentarz