Ireneusz Stajer Po odrestaurowanym pałacu oprowadziła reportera 'Nowin
Ireneusz Stajer Po odrestaurowanym pałacu oprowadziła reportera 'Nowin" Katarzyna Pasieczna, kierownik robót

Przede wszystkim udało się zabezpieczyć budynek. W pierwszej kolejności zdjęto starą konstrukcję dachu, która była w fatalnym stanie i wybudowano nową z porządnym pokryciem.  

- Część ścian wyburzono i wymurowano nowe. Spękane ściany wzmocniono za pomocą spiralnych prętów ze stali nierdzewnej i specjalnych zapraw oraz wykonano szkielet z profili stalowych ocynkowanych dla ścianek działowych na parterze i poddaszu. Zastosowano kotwy. Stropy drewniane wymieniliśmy na żelbetowe rectolight. Trwają też prace porządkowe – mówi Katarzyna Pasieczna, kierownik robót.

Wykonywane są też tynki w pomieszczeniach i na zewnątrz. Dla podglądających jak idą prace to duża atrakcja. - Robimy elewacje i odtwarzamy gzymsy, co sprawia, że budynek wygląda coraz ciekawiej i elegancko. Wszystkie nasze działania uzgadniane są z miejskim i wojewódzkim konserwatorami zabytków – dodaje Pasieczna. Jak dodaje, budynek stał się solidną konstrukcją, która na pewno się nie zawali.

Otwory okienne zostały znormalizowane do odpowiednich wymiarów. Trwają prace związane z pokryciem dachu dachówką ceramiczną, montowane są rynny i rozdrabniacze śniegu. Wykonywane są prace montażowe dla umożliwienia poszerzenia przejścia w kierunku windy dla osób z niepełnosprawnościami. Trwa montaż instalacji sanitarnej i centralnego ogrzewania, instalacji wentylacji oraz klimatyzacji, a także prace montażowe instalacji elektrycznej i niskoprądowej.

Zakończono badania architektoniczne elewacji oraz wnętrz budynku, a także usuwanie warstw tynku. Ściągnięto wzory profili gzymsów i według wzornika wykonywany jest gzyms okopowy. Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków zaakceptował w całości projekty balustrady klatki schodowej oraz projekty kominków. Wnętrza budynku będą zaaranżowane tak, aby zachować stylistykę zabytkowych polichromii, odkrytych podczas wcześniejszych prac. Na ścianach i sufitach pałacu będą wykonywane szkice polichromii według wzorników secesyjny

W planach jest również odbudowa zadaszonego ogrodu zimowego. W przyszłości będzie w nim restauracja.  

Dawna siedziba rodu starostów rybnickich von Durantów w obecnej formie powstała w XIX wieku. Po drugiej wojnie światowej była użytkowana przez różne instytucje, potem przeszła w ręce prywatne i długo niszczała, następnie zrujnowany pałac przejęło miasto. Po kilku próbach udało się wreszcie pozyskać dofinansowanie na renowację zabytku, który wraz z odrestaurowanym parkiem może stać się perła regionu.

Projekt pt. „W trosce o śląskie dziedzictwo – renowacja Zespołu Parkowo-Pałacowego w Żorach” otrzymał z UE aż 13 153 015,14 zł. Za wykonanie odpowiedzialne jest konsorcjum firm ARS LONGA Konserwacja Dzieł Sztuki i Obiektów Zabytkowych J.D.M. Mazur, Sp. J z Krakowa oraz Wodpol Sp. z o.o.  z Żywca. Prace mają potrwać do końca sierpnia 2022 roku.   

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz