Robert Lewandowski / Archiwum.
Robert Lewandowski / Archiwum.

W III edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy województwa śląskiego zdecydowali o rozdysponowaniu kwoty 10 milionów złotych (5 milionów na pulę EKO i 5 milionów na pulę REGIO). Propozycje zadań były składane od 6 kwietnia do 16 maja br., natomiast między 1 a 19 września mieszkańcy regionu w głosowaniu elektronicznym za pośrednictwem strony ebo.slaskie.pl wybierali te projekty spośród puli EKO i REGIO, które w ich ocenie były najciekawsze i najpotrzebniejsze.

- W pierwszej kolejności do realizacji zostały przeznaczone te zadania, które uzyskały największą liczbę punktów, do momentu wyczerpania puli środków finansowych przeznaczonych na Marszałkowski Budżet Obywatelski w puli EKO oraz w danym podregionie puli REGIO. Z niewykorzystanych środków stworzona została pula wolnych środków przeznaczona na zadania z największą ilością głosów, które nie zostały wybrane do realizacji przy pierwszym podziale środków. Wybrano te zadania, które mieściły się w puli. W przypadku gdy środki na realizację kolejnego zadania z listy nie były wystarczające, uwzględniono pierwsze z następnych zadań na liście, którego koszt nie spowodował przekroczenia dostępnych wolnych środków - podkreśla urząd marszałkowski.

Listę zadań do realizacji w ramach III edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego zatwierdził Zarząd Województwa Śląskiego. Znajduje się na niej 38 zadań na łączną kwotę prawie 10 milionów złotych. 

Karetka dla Rybnika 

Projekt "Szpital Blisko WAS! Podniesienie jakości i dostępności do świadczeń medycznych poprzez zakup ambulansu dla potrzeb pacjentów SP ZOZ Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 3 w Rybniku" uzyskał wymaganą ilość głosów. Tym samym Rybnik zyska nową karetkę pogotowia. Będzie to nowoczesny ambulans typu A2 - 9 osobowy z wyposażeniem (z możliwością przewozu osoby niepełnosprawnej oraz w pozycji leżącej) na potrzeby transportu sanitarnego pacjentów rybnickiego szpitala.

Parking w Jastrzębiu-Zdroju

W przyszłym roku zrealizowany zostanie również projekt "Budowy przyszpitalnego parkingu wraz z naprawą drogi dojazdowej". Zadanie ma na celu wybudowanie bezpłatnego parkingu wraz z naprawą drogi dojazdowej na terenie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju. W ramach projektu przeprowadzona zostanie także rewitalizacja terenu wokół parkingu. W ramach tego zostaną wykonane nasadzenia ozdobne, zamontowane zostaną ławki ozdobne oraz kosze na śmieci.

Rowerowa Pierwsza Pomoc

W ramach projektu, na terenie Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego – tzw. Krainy Górnej Odry – zostanie stworzonych 30 samoobsługowych stacji naprawczych dla rowerów. Wyposażone będą one w przydatne w naprawie narzędzia: klucze, pompkę, wkrętaki czy łyżkę do zmiany dętki. Każda gmina Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego (25 samorządów) zostanie wyposażona w co najmniej jedną taką stację, która zostanie ulokowana w miejscu popularnym turystycznie, dostępnym zarówno dla mieszkańców jak i turystów, np. przy szlaku rowerowym lub istotnym dla wszystkich mieszkańców obiekcie.

Komentarze

Dodaj komentarz