post image
Źródło: KSSE S.A.

Wśród firm, dla których KSSE wydało decyzje o wsparciu, są zarówno mali i średni przedsiębiorcy z polskim kapitałem, ale również reinwestycje dotychczasowych przedsiębiorców. Te ostatnie są również istotne dla regionu, ponieważ każda kolejna inwestycja związuje inwestora z regionem, zapewniając w ramach polityki kotwiczenia zwiększony, pozytywny skutek dla gospodarki. To pozytywne oddziaływanie chociażby w zakresie budowania struktur klastrowych, współpracy ze szkolnictwem wyższym, czy angażowanie się w projekty CRS. Przykładem takich inwestycji są projekty spółek Bitron, Mecalux, ZF czy Mubea.

Kolejne inwestycje pozwalają także wzmocnić potencjał Śląska jako dużego ośrodka automotive. Przykładem tego jest inwestycja firmy Newtech Enginnering, która w Gliwicach planuje wybudowanie nowego zakładu. Spółka prowadzi działalność m.in. w sektorze motoryzacyjnym i specjalizuje się w dostarczaniu zaawansowanej aparatury pomiarowej i elementów automatyki przemysłowej do zakładów produkcyjnych. Spółka w ramach realizacji nowej inwestycji zamierza nie tylko zwiększyć zdolności do realizacji zaawansowanych usług projektowych, ale też stworzyć zaplecze do realizacji systemów automatyzacyjnych i ich części. W wyniku nowej inwestycji, spółka uzyska również możliwość zwiększenia zakresu działalności w projektowaniu zautomatyzowanych systemów dla przemysłu. Na terenie Ujazdu, zainwestuje spółka Isringhausen, czołowy producent siedzeń do pojazdów ciężarowych, zaś w Tychach będzie inwestować spółka z sektora automotive.

- W 2021 roku wydaliśmy już 60 decyzji, co jest rekordem w historii KSSE. A kilka, może nawet kilkanaście wniosków jeszcze powinno wpłynąć i być rozpatrzonych do końca roku. Na koniec września, deklarowane nakłady inwestycyjne wyniosą ponad 2,7 mld zł, utworzonych zostanie 2,5 tys. nowych miejsc pracy. Początek października, to otwarcie inwestycji SK w Dąbrowie Górniczej, inwestycji Webber w Zabrzu. We wrześniu z kolei, otworzyliśmy istotną inwestycję firmy Cobex Tokai w Raciborzu. To pokazuje, że za deklaracjami idą konkretne inwestycje, które realnie zmieniają gospodarkę regionu. A także to, że warunki zapisane w treści decyzji o wsparciu skutkują budową czy rozbudową zakładów produkcyjnych - informuje dr Janusz Michałek Prezes Zarządu KSSE S.A.

Obecnie, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna obejmuje swym zasięgiem województwo śląskie oraz sześć powiatów województwa opolskiego. Działa w niej ponad 450 przedsiębiorstw, które łącznie zainwestowały około 42 mld złotych i stworzyły 80 tys. miejsc pracy.

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz