Dominik Gajda Aleksander Kaczorowski był laureatem literackiej nagrody Juliusz w 2019 roku
Dominik Gajda Aleksander Kaczorowski był laureatem literackiej nagrody Juliusz w 2019 roku

W sobotę 20 października, o godz. 18, w bibliotece przy ul. Szafranka rozpocznie się spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską, autorką m.in. książki „Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia”. Wstęp wolny. 21 października o 18, organizatorzy zapraszają do halo! Rybnik na spotkanie poetyckie z rydułtowianinem Leszkiem Sobeczko - współzałożycielem Wolnej Inicjatywy Artystycznej – Wytrych w Rybniku, laureat wielu nagród literackich. Wstęp wolny

W poniedziałek, o godz.18, w bibliotece odbędzie się spotkanie z pisarzami nominowanymi do Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz „Co wolno biografowi?”, które poprowadzi Ewa Niewiadomska. Wstęp wolny. 

- 52. Rybnickie Dni Literatury zakończy 23 października, o 18, w Teatrze Ziemi Rybnickiej spektakl "Cholonek". To adaptacja kultowej powieści Janoscha: „Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny” – zapowiadają organizatorzy.

Spektakl mówi o ludziach żyjących pomiędzy Polską a Niemcami, między snem i jawą, tragedią a farsą. - Grany śląską godką. Dla Ślązaków i tych, którzy Śląska nie rozumieją. Przeciwko Ślązakom i przeciwko tym, którzy Śląska nienawidzą. Spektakl niegrzeczny, bulwersujący i skandalizujący – opisują znawcy twórczości Janoscha.

Przedtem zostaną jednak uroczyście wręczone nagrody Juliusz – zapowiadają organizatorzy. Przyznano ją po raz pierwszy w 2016 roku. Od trzech lat nagroda literacka Rybnika trafia do autora najlepszej biografii, napisanej i wydanej po polsku w roku poprzednim roku. Do obecnej edycji konkursu, zgłoszono 68 książek.

Komentarze

Dodaj komentarz