Już ok. 70 dni zostało na wymianę najstarszych urządzeń grzewczych na źródła spełniające wymogi wskazane w tzw. uchwale antysmogowej, która obowiązuje w naszym województwie. Konferencja była wspólną inicjatywą Śląskiego Związku Gmin i Powiatów oraz marszałka Jakuba Chełstowskiego.
Przedstawione rekomendacje zostały wypracowane przez powołany w kwietniu przy Śląskim Związku Gmin i Powiatów Zespół roboczy ds. wdrażania przepisów tzw. uchwały antysmogowej.
- Te rekomendacje to efekt współpracy samorządów lokalnych i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Dzięki temu samorządy będą mogły w podobny sposób rozliczać mieszkańców z egzekwowania tzw. uchwały antysmogowej - podkreślił Piotr Kuczera, przewodniczący Związku, prezydent Rybnika.
Do końca 2021 r., zgodnie z uchwałą mają zostać usunięte najgorszej jakości urządzenia grzewcze: bez tzw. tabliczki znamionowej oraz te użytkowane powyżej 10 lat. W 2022 roku będą prowadzone kontrole, które mogą zakończyć się nałożeniem kar, jeśli dany właściciel urządzenia nie podjął żądnych działań, by wymienić źródło ogrzewania. W przyjętych rekomendacjach Zespół roboczy wskazał okoliczności łagodzące, które będą brane pod uwagę w momencie przeprowadzania kontroli, dotyczą one właścicieli urządzeń grzewczych, którzy: zawarli umowę przyłączeniową odpowiednio wcześniej, a gestor sieci nie zdążył jeszcze zrealizować inwestycji; rozpoczęli finansowanie inwestycji wymiany ciepła, ale jest ona w trakcie realizacji; mają opóźnienia w wymianie ciepła w związku z realizacją programów dofinansowujących osoby ubogie energetyczne, a te opóźnienia nie wynikają z ich winy.
W takich przypadkach rekomendacje Związku sugerują nienakładanie kar – właściciele urządzeń grzewczych będą mieli czas na zakończenie inwestycji, dopiero potem nastąpi ponowna kontrola. W rozmowach z przedstawicielami mediów wicemarszałek Dariusz Starzycki zwrócił też uwagę, że pond 83 tysiące kotłów niespełniających norm zostało już wymienionych, jednak ostateczną liczbę poznamy ok. połowy przyszłego roku.
- Wtedy bowiem będziemy mieć dostęp do danych w ramach Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Niemniej jednak nie zwalnia to nas z obowiązku i terminu, który wskazuje tzw. uchwała antysmogowa – zaznaczył.
Źródło: Śląski Związek Gmin i Powiatów
Komentarze