Fot. Materiały prasowe
Fot. Materiały prasowe

– O modernizacji i przebudowie tego pięknego miejsca, wodzisławskiego „Balatonu”, mówimy i marzymy od lat. Kilka miesięcy temu informowałem Was o tym, że składamy wniosek do Rządowego Funduszu Polski Ład o środki na rewitalizację „Balatonu”. Wiele osób trzymało kciuki, za co dziękuję. Wiele osób mówiło z kolei, że to obietnice. Dziś mamy dobrą informację – mówi prezydent miasta Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca.

- Współpraca buduje. Poprosiłem o wsparcie dwóch parlamentarzystów naszego okręgu: Teresę Glenc i Grzegorza Matusiaka. Zabiegali oni o to, aby projekt otrzymał wsparcie. Dofinansowanie otrzymaliśmy. Dofinansowanie, dzięki któremu będziemy mogli zrealizować projekt marzeń dla naszego „Balatonu” – informuje prezydent.

– To nie tylko nowa droga od Szpitala Chorób Płuc, miejsca postojowe, zatoki, prawdziwe miejsca parkingowe, czyli to, czego obiekt nie miał od lat. Ale przede wszystkim to zupełnie nowa, nowoczesna infrastruktura wokół zbiornika. Pojawią się szatnie, natryski, miejsce do grillowania, miejsca do odpoczynku, wszystko w ekologicznej stylistyce pasującej do klimatu tego miejsca. Przed nami rok, jak nie trochę dłużej, pracy, ale mamy już środki i rozpoczynamy – zapowiada Mieczysław Kieca. 

W ramach modernizacji zaplanowano m.in. budowę pomieszczeń do obsługi Ośrodka, pomieszczeń magazynowych, boisk do siatkówki plażowej, parkingu dla rowerów, placu zabaw, pomostu rekreacyjnego, deptaka, strefy workout, kręgu ogniskowego z tarasem widokowym, małej architektury (ławy, prysznice, kosze). W planach jest także przebudowa nawierzchni i towarzyszącej infrastruktury technicznej. Ważnym elementem inwestycji będzie również zagospodarowanie plaży z późniejszą możliwością jej wydzielenia. Dodatkowo w ramach projektu wybudowana zostanie droga wewnętrzna wraz z miejscami postojowymi.

Ośrodek Rekreacyjny "Balaton" to miejsce, gdzie można zażyć kąpieli, odpocząć, poczuć dawkę adrenaliny. Obiekt cieszy się ogromną popularnością nie tylko wśród mieszkańców Wodzisławia Śląskiego, ale i pobliskich miast. To nie tylko zbiornik wodny, to również kilometry tras rowerowych, ścieżek do nordic walking, możliwość wypożyczenia kajaków, rowerków wodnych czy łowienia ryb. To tutaj w sezonie czynne jest kąpielisko i organizowane są imprezy dla całych rodzin. 

Pieniądze także dla powiatu wodzisławskiego

Wiele milionów złotych popłynie także do powiatu wodzisławskiego. Lista zadań, które zostaną zrealizowane dzięki dofinansowaniom:

Gmina Godów

 • Budowa przedszkola jako wsparcie polskiej rodziny  - dofinansowanie w kwocie 5,5 mln zł.
 • Budowa drogi do terenów inwestycyjnych w Gołkowicach  - dofinansowanie w kwocie 2,85 mln zł.

Gmina Gorzyce 

 • Rozbudowa ul. 27 Marca w Turzy Śląskiej  - dofinansowanie w kwocie 5,7 mln zł.

Gmina Lubomia 

 • Budowa sieci kanalizacji sanitarnej w sołectwie Lubomia i Grabówka - sektor II  - dofinansowanie w kwocie 5,225 mln zł.

Gmina Marklowice

 • Przebudowa ul. Jabłoniowej w Marklowicach  - dofinansowanie w kwocie 4,275 mln zł.

Gmina Mszana

 • Remont ciągu komunikacyjnego dróg gminnych w sołectwie Mszana  - dofinansowanie w kwocie 4,7 mln zł.

Miasto Pszów 

 • Modernizacja drogi gminnej nr 597041S ul. Jagienki i ul. Juranda w Pszowie  - dofinansowanie w kwocie 6,175 mln zł.

 Miasto Radlin

 • Dobry klimat dla Radlina - kompleksowa rewitalizacja przestrzeni miejskich. Etap I  - dofinansowanie w kwocie 9 mln zł.

 Miasto Rydułtowy

 • Budowa zabezpieczeń przeciwpowodziowych na terenie Miasta Rydułtowy  - dofinansowanie w kwocie 15 mln zł,
 • Budowa drogi łączącej ul. Raciborską z ul. Gajową wraz z modernizacją ul. Gajowej  - dofinansowanie w kwocie 8,8 mln zł.

Powiat Wodzisławski 

 • Przebudowa drogi powiatowej 5036 S ul. Karola Miarki w Pszowie i 3 Maja w Syryni -  dofinansowanie w kwocie 14 mln zł.

Komentarze

Dodaj komentarz