Pixabay Na prezentowaną kolekcję składa się ponad 60. masek pochodzących z Afryki Środkowej i Zachodniej.
Pixabay Na prezentowaną kolekcję składa się ponad 60. masek pochodzących z Afryki Środkowej i Zachodniej.

Uroczyste otwarcie 3 listopada o godz. 17.30, wystawa potrwa do 23 stycznia 2022 r. Kuratorki Małgorzata Dec, Alicja Maciejewska.

- Na wystawie zaprezentujemy niezwykłą kolekcję masek prof. Jacka Łapotta, polskiego afrykanisty, badacza terenowego, muzealnika i naukowca – człowieka pełnego pasji, który niemal całe swoje życie poświęcił Afryce i różnorodności kulturowej zamieszkujących ją ludów – mówi dr Lucjan Buchalik.

Na prezentowaną kolekcję składa się ponad 60. masek pochodzących z Afryki Środkowej i Zachodniej. Wszystkie obiekty zostały pozyskane w terenie, bezpośrednio od poprzednich właścicieli bądź też na lokalnym rynku antykwarycznym, w tzw. artisanach, czyli miejscach specjalizujących się w sprzedaży pamiątek turystycznych oraz miejscowych dzieł sztuki i wyrobów rzemiosła artystycznego. 

Kolekcja datowana jest na II poł. XX wieku, co znajduje potwierdzenie w cechach stylistycznych masek, ich stylistyce oraz technikach i materiałach zastosowanych do ich wykonania. 

Jacek Łapott – etnolog, specjalizujący się w kulturach afrykańskich, doktor habilitowany i profesor nadzwyczajny w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego. Przez większość życia zawodowego związany z Muzeum Narodowym w Szczecinie, gdzie kierował Działem Kultur Pozaeuropejskich, który pod jego skrzydłami stał się miejscem przechowywania największej kolekcji zbiorów afrykanistycznych w Polsce. Autor licznych publikacji, organizator i uczestnik wielu wypraw badawczych, sesji naukowych i konferencji poświęconych tematyce afrykanistycznej.

Komentarze

Dodaj komentarz