Archiwum Grzegorz Matusiak Poseł na Sejm RP, Prawo i Sprawiedliwość 
Archiwum Grzegorz Matusiak Poseł na Sejm RP, Prawo i Sprawiedliwość 

Na szczęście to PiS jest u władzy, dzięki czemu JSW S.A. nadal jest spółką skarbu państwa. To oznacza godziwe zarobki i spore wpływy do miejskiej kasy. Tyle, że kiedy do władzy doszłaby Platforma Obywatelska, polskie górnictwo czekałby smutny koniec, przepraszam, reforma zgodna z planami unijnymi dotyczącymi przemysłu wydobywczego. Niestety, ekonomiczni doradcy Tuska nie pozostawiają żadnych złudzeń co do szybkiej realizacji tego czarnego scenariusza, info w perspektywie zaledwie kilku lat. Jak widać Jastrzębie-Zdrój jest całkowicie nieprzygotowane na zwycięstwo KO w wyborach, a przede wszystkim na proponowaną przez tą partię „reformę kopalń”. Sytuację dodatkowo komplikuje prezydent Jastrzębia Anna Hetman, której druga kadencja upływa na bezskutecznych poszukiwaniach strategicznego inwestora, choć jak sama przekonuje robi w tej sprawie wszystko, tyle, że nic z tego nie wynika.

Na szczęście dla mieszkańców naszego regionu, spontanicznie rozwija się rynek pracy w Czechach. Zjawisko nie jest nowe, bo już od kilka lat czescy przedsiębiorcy chętnie korzystają z polskich pracowników z przygranicznych miejscowości. Wydawać by się mogło, że w ten sposób problem alternatywnego dla górnictwa rynku pracy sam się rozwiązał. Nie do końca. Większość jastrzębian jeździ do pracy w Czechach, bo w rodzinnym mieście nie mogą jej znaleźć lub proponowane warunki zatrudnienia nie są atrakcyjne. Ponadto płacone za polskich pracowników podatki zostają w Czechach. Dlaczego więc nie sprowadzić czeskich firm do nas?

Dobrym przykładem jest moje rodzinne Jastrzębie-Zdrój. Blisko granicy, z dogodnym połączeniem autostradowym i terenami inwestycyjnymi, w tym także należącymi do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a do tego wypracowana przez lata kultura techniczna i przemysłowa. To atuty które wykorzystałem podczas spotkania z przedstawicielami czeskiej firmy Magna Energy Storage. Okazją była studyjna wizyta parlamentarnego zespołu ds. Energetyki u tego czołowego czeskiego producenta akumulatorów dużej mocy. Jestem przewodniczącym tego sejmowego zespołu, więc miałem okazje przedstawić potencjał jakim wyróżnia się Jastrzębie-Zdrój. Obecnie wszystko jest na dobrej drodze, by w mieście powstała nowoczesna fabryka produkująca magazyny energii, a więc trafiła tu spółka z branży, przed którą transformacja energetyczna Unii Europejskiej otwiera olbrzymie perspektywy. Na początek inwestor deklaruje zatrudnienie dla 200 osób, docelowo będzie to 10 razy tyle.

Teraz czas na działania władz miasta. Jestem przekonany, że dzięki mojej inicjatywie prezydent Jastrzębia-Zdroju będzie mogła udowodnić, że kwestia pozyskania inwestora strategicznego jest priorytetem, a nie jedynie deklaracją, która dobrze wygląda w mediach, ale nie wiąże się z realnymi efektami.

 

Komentarze

  • Marek 23 listopada 2021 17:30 Mi zabrakło do świadczenia z ZUS 3 dni -powtarzam 3 dni gdyz odliczyli mi strajk w 1983roku i zaliczyli jako urlop bezpłatny i musiałem wrócić to nadrabiać a tu robi się takie przekręt w górnictwie . Przecież to oszustwo. Oni ,Ci górnicy mają siedzieć w domach ,brać zarobek jakby pracowali na dole i później kasować nasze skałdki z ZUSu jako emerytury górnicze. Kto za to odpowiada. A niech zatrudnią Ich na torach , na drogach , w budownictwie ,gdziekolwiek , niech odrobią na powierzchni dwa za jeden rok brakującej dołowej a i tak będą młodzi jak skorzystają z emerytur górniczych i nie będzie oszustwa wobec tysięcy naprawdę długie lata spracowanych innych Polskich robotników. Nie do Tych górników mam pretensje że korzystają z okazji ale do Was władzy Która na to pozwala. To wy będziecie za ta nie uczciwosć odpowiadać -także przed Bogiem.
  • Milosz Piaseci 22 listopada 2021 22:16Jak łatwo jest rozdawać nie swoje ,trwoniąc inflacją oszczednosci Polakow. Panie to jest zwykle złodziejstwo , to jest zwyczjne sku.....stwo. Wy mieliscie uszczelnic na te wydatki mafie Vatowskie ale jak zwykle okradacie ludzi porzadnych. Zrobiliscie najgorszą robote gdyż przez was Narod traci wiare ze KtoKolwiek w polityce jest uczciwy.
  • Misur 22 listopada 2021 14:16Rozdawaliscie biednym za siedzenie w domu,bogatym bo dzieci maja rowne szanse, rozdawaliscie babcia ktore nie pracowaly za 4 rodzonych dzieciakow,rozdawaliscie start,rozdawaliscie wczasy dla dzieci,rozdawliscie biznesmenom co ci...ali, rozdawaliscie ,cwaniakom ktorzy nawet przed covidem nie wykazywali zysku jak synowi Tuska czyli Jozefowi Bak , i braklo Wam kasy. Wszyscy prawie dostali tylko nie ci co na to pracowali lub odkladali .I to jest Wasza polityka jak latwo jest trwonic czyjeś dziekujemy
  • Śmiać się czy płakać. 22 listopada 2021 12:50Totalna opozycja twierdzi ,ze w Polsce wszystko drożeje, to nieprawda ,złoty tanieje.
  • Kopa w dup 22 listopada 2021 09:31"Dziękujemy " za to żeście zrobili z nas jako długoletnio-pracujacych i oszczędzających tzw " Mafie Vatowską" i okradacie przez to Nas inflacja z naszych oszczędności oraz emerytur , rozdając nierobom wszelkiej maści- nierobom życiowym, jak i górnikom 5 letnie Urlopy Górnicze zaliczane jako praca na dole zamiast zatrudnić Ich do robót publicznych w wymiarze dwa za jeden.... Dziękujemy Wam więc za Waszą sprawiedliwość i kupowanie głosów od meneli , i dlategood Nas spracowanych ludzi dostaniecie w rewanżu przy najbliższej okazji " kopa w du..."
  • tak mialo byc 21 listopada 2021 20:45Kim Wy jestescie_ Złodziejami?. Pracujacy Polacy tracą oszczędności życia a Wy twierdzicie ze w calej Europie jest taka inflacja,.Kogo wy z narodu robicie za idiotow! Juz czas odsunąć was od władzy. Niech rządzą nawet pedały , będą uczciwsi .Nigdy wiecej na was nie zagłosujemy. Wypadki samoochodowe w Tv tez juz sie skończyły ponieważ nowy talifikiator manatow juz wprowadziliscie! więc dalsza propaganda moze umilknąć. Tyle krzywd po was pozostanie. Tyko nieroby maja darmoche a uczciwi przez Was zgorszenie. Dość, precz !
  • Bombardier 21 listopada 2021 20:02"Murem za Polskim mundurem". Jakie tzw. byli żołnierze bezplatnej służby zasadniczej otrzymuja od Panstwa Polskiego profity. Czy jako Posłowie przyznaliscie Im chociaż 1% ulgi podatku dochodowego. Pomysl Pan co więc znaczy ten slogan a raczej gdzie go tak naprawde macie.
  • prawie 50 lat pracy 21 listopada 2021 18:13Kim Wy jestescie_ Złodziejami. Pracujacy Polacy tracą oszczędności życia a Wy twierdzicie ze w calej Europie jest taka inflacja,.Kogo wy z narodu robicie za idiotow! Juz czas odsunąć was od władzy. Niech rządzą nawet pedały , będą uczciwsi .Nigdy wiecej na was nie zagłosujemy. Wypadki samoochodowe w Tv tez juz sie skończyły ponieważ nowy talifikiator manatow juz wprowadziliscie! więc dalsza propaganda moze umilknąć. Tyle krzywd po was pozostanie. Tyko nieroby maja darmoche a uczciwi przez Was zgorszenie. Dość, precz !
  • Olga z jastrzebia 20 listopada 2021 13:41To jest zwyczajnie PODŁE aby jednym dawać za siedzenie przez kilka lat w domu pieniądze jak za prace dołową ! zamiast tak jak Ktos tu już sugeruje kazać iść do pracy na robotach publicznych w wymiarze dwa lata za rok brakujący na dole i dać dopiero wówczas Emerytury Górnicze. Podłe jest także twierdzenie iż Ich urlopy mają być refundowane rzekomo przez Unie. A kurde -Kto to jest Unia, to My wszyscy i to z Naszych ZUS bedzie Im płacił te niezasłużone Emerytury. Dziennikarze RP prosimy opisujcie ten problem , nie pozwólcie, Oni nas zwyczajnie okradają gdy nie mają pieniędzy na stażowe.
  • Tak sam jak inni 19 listopada 2021 18:50Urlopowicz ,nie pier.... . Żrecie za społeczeństwa pieniądze ,nic nie robicie i Wam na to pozwalają a dlaczego zamiast siedzieć 5 lat nie odrabiasz na torach 10 lat i poszedł bys w wieku 50r zycia na emeryture ..co źle Ci by było!
  • Adam Pietras 19 listopada 2021 18:35Twój kontrahent spóźnia się z płatnością? Wystawiłeś FV z odroczonym terminem płatności? Skorzystaj z faktoringu! Nie musisz czekać aż Twój klient opłaci fakturę. Pieniądze możesz mieć na koncie nawet tego samego dnia. Sprawdź na https://faktors.pl Lub napisz na kontakt@faktors.pl Serdecznie pozdrawiam, Adam Pietras
  • urlopowicz 19 listopada 2021 14:07było iść na kopalni a nie zawiść haha takie to KODesrskie
  • Hohoszek 19 listopada 2021 12:20200 mln umorzone na spłatę składek ZUS dla JSW, 2 kwartały w 2021 ze stratą - nie liczę pozostałych lat Waszej władzy. Co zrobicie jak węgiel będzie kosztował połowę z tego co dzisiaj?
  • twist 18 listopada 2021 11:29"Na szczęście to PiS jest u władzy, dzięki czemu JSW S.A. nadal jest spółką skarbu państwa. To oznacza godziwe zarobki i spore wpływy do miejskiej kasy. " Śmiechłem :-))) Pan popatrzy na ostatnie wyniki finansowe JSW, a potem zastanowi się nad tym co papla
  • Inspektor Pracy 18 listopada 2021 07:55To jest prawda co piszą Postowicze powyżej.--Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która przewiduje dla górników itd, --i będzie mogła skorzystać z urlopów górniczych ...oraz: Przyjęte rozwiązania są częścią pomocy publicznej i wymagają zatwierdzenia przez Komisję Europejską. Jeśli się tak stanie, wówczas będzie można przekazać na górnictwo, maksymalnie 245 mld zł w latach 2021-2027. ..........W Naszym kraju Umierają tysiącami robotnicy z co najmniej 45 letnim stażem pracy, nie dożywszy emerytur ,okradzeni przez PO i obecnie PiS także nawet z godnych zasiłków pogrzebowych a Wy "jeszcze młodziutkim byczkom" powalcie siedzieć w domach bo co -bo górnicy...i twierdzicie, że jest to równoważne z pracą na dole!!!! _jak ZUS który utrzymywany jest z pracy tak konających przed emeryturami może do tego dopuszczać ,gdzie prokuratura która pozwala na taki przekręt świadczenia nieprawdy ,obchodzenie przepisów o rzeczywistej faktycznej w nieb warunkach pracy może na to pozwalać. Przecież każdemu innemu gdyby udowodnili brak choć jednego dnia w szkodliwych przepracowanych nie dano by za ten fakt emerytury a tu takie wobec nich odbywa sie takie skurw---two . Figę Nas to obchodzi ze finansujecie to okrężną drogą niby przez Unie --to tylko Wasza wymówka ,to Wasze oszustwo ,to świństwo wyrządzone naprawdę spracowanym długie dziesięciolecia robotnikom. Gdzie Związki Zawodowe Solidarność które w pierwszej kolejności powinny dbać o zwykła sprawiedliwość ,przyzwoitość pomiędzy pracownikami. Zapomnijcie o nazwie w członie partii Sprawiedliwi ..Nie stosujcie KK wobec innych bo nie zaslużuliście być sędziami czy reprezentantami ludzi. Nie jesteście lepsi od złodziei.
  • constantu 18 listopada 2021 00:01Byczki po 20latach pracy siedza sobie w domku gdy staruszkowie z 50l stazem pracy musza czesto zasowac w pracy. Pan na to patrzy i co?
  • Ewa 17 listopada 2021 17:58 "Przed pandemią euro kosztowało 4,20 zł. Obecnie kurs jest o ponad 40 groszy wyższy. Choć są eksperci, którzy straszą, że wspólna waluta może sięgnąć niedługo poziomu 5 zł, jest to raczej najczarniejszy z czarnych scenariuszy." To jest straszne. Ta pandemia była tylko w Polsce. Była to pandemia ślepego rozdawnictwa a z pracujących zrobiliście mafie vatowską których uszczelniliście z Ich oszczędności. Tak Tak rządzicie kosztem tych co przez długie lata oszczędzali czyli Kim jesteście?
  • Nadal Kuba 17 listopada 2021 15:13W styczniu 2022 roku 615 górników kopalni Jastrzębie III przejdzie do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, aby skorzystać z płatnych urlopów.--to tylko w Polsce jest możliwe a potem emerytura po niby 25 latach pracy "górniczej" gdy inni jej nie potrafią dożyc! -to Ich za te pieniądze "na urlopy"-- zamiennie zatrudnijcie na drogach ,czy na targu, czy przy remontach sieci CO a nie ku zgorszeniu dawajcie Im za nic płace i zaliczenie do dołowej pracy górniczej. Ponadto czy Pan się odważy ! Udziela się tym ludziom Urlopy Górnicze za "nie prace na dole kopalni" zaliczane bądź co bądź do wcześniejszego wieku emerytalnego z tytułu pracy pod ziemią. Przecież to jest przestępstwo !ZUS nie powinien tego poważać.?
  • też Kuba 17 listopada 2021 15:09Rząd ogłosił ze Wam Posłom podniósł ze względu na Inflacje uposażenie poselskie. Wybaczy Pan ale moim zdaniem nie powinniście tej podwyżki w ogóle dostać a tym bardziej wziąć. Dlaczego? --bo gdybyście dobrze posłowali to tej Inflacji by nie było ,nie dopuścilibyście do niej ,ale wy Posłujecie tak jak Posłujecie czyli byle jak i dlatego panuje ta straszna Inflacja okradająca Nas z oszczędności bo o to tu chodzi..
  • Kuba 17 listopada 2021 15:00Spotkałem w trakcie pobytu na basenach mineralnych pewnego Pana który po dłuższej znajomości pochwalił mi się że jest na północy (tzw niedźwiedzie RP) szefem dużej firmy która sprowadzając wegiel z Rosji po unowocześnieniu Lini produkuje EkoGroszek a jej przerób za ubiegły rok i sprzedaż wyniosła 1000000ton. dziwne pomyślałem ..w białostockim da się a u nas tylko zamykanie kopalń.

Dodaj komentarz