Foto: Powiat Wodzisławski.
Foto: Powiat Wodzisławski.

Trzy taryfy zamiast pięciu

Wskutek planowanych zmian system sprzedaży biletów w komunikacji powiatowej będzie prostszy i bardziej czytelny dla pasażerów. Zamiast dotychczasowych pięciu grup taryfowych pojawią się trzy nowe: „gmina/miasto”, „powiat” i „poza powiatem”. Pierwsza z nich obowiązywać będzie na terenie jednej gminy lub miasta, druga na terenie całego powiatu wodzisławskiego natomiast ostatnia w przejazdach ze wszystkich miejscowości do Jastrzębia-Zdroju (linia 36) i Raciborza (linie 40 i 41), bez względu na odległość i liczbę przystanków.

Dla przykładu na linii 41 bilet z Wodzisławia Śl. do dzielnicy Zawada będzie kosztować 3 zł (taryfa „gmina/miasto”), do Lubomi 5 zł (taryfa „powiat”), a do Raciborza – 6 zł (taryfa „poza powiat”). To rozwiązanie spowoduje, że łatwiejsze będzie korzystanie z aplikacji biletowej moBILET, w której przy zakupie nie trzeba będzie już podawać przystanków początkowego i końcowego tylko odpowiedni rodzaj biletu, który ważny będzie przez 2 godziny.

Taniej w aplikacji i z możliwym zakupem biletów okresowych

Uproszczenie zakupu jest ważne dla pasażerów, bowiem bilet w aplikacji trzeba zakupić na przystanku przed wejściem do pojazdu i okazać kierowcy. Poza ułatwieniem samego zakupu biletu, Starostwo zdecydowało o utrzymaniu preferencji dla biletu kupionego w aplikacji. Dzięki temu opłata za przejazd dokonywana w aplikacji moBILET-u w dalszym ciągu będzie nieco niższa. W przypadku biletów jednorazowych normalnych jest to 50 gr (za bilet na terenie powiatu zapłacimy 4 zł 50 gr). Nowością będzie za to możliwość zakupu w aplikacji biletów okresowych 5-dniowych oraz 30-dniowych. Będą one dostępne jednak nie w dziale ,,komunikacja miejska’’, a nie jak do tej pory ,,komunikacja dalekobieżna’’.

Zmiany cen minimalne

Zmiany w taryfie spowodują minimalną zmianę cen biletów zarówno jednorazowych jak i okresowych (także miesięcznych szkolnych). Cena większości biletów pozostanie w niezmienionej cenie, na krótszych trasach nieco podrożeją, ale w części przypadków, zwłaszcza na dłuższych trasach – potanieją. Z oferty zniknie natomiast bilet okresowy 45- dniowy. Zostanie on zastąpiony biletem 60- dniowym w atrakcyjnej cenie.

Komentarze

Dodaj komentarz