Dominik Gajda Właścicielka Teresa Marek-Bugiel (przy barze) z mężem Leszkiem (z lewej) oraz rodzicami Heleną i Brunonem Markami obawiają się o swoją przyszłość
Dominik Gajda Właścicielka Teresa Marek-Bugiel (przy barze) z mężem Leszkiem (z lewej) oraz rodzicami Heleną i Brunonem Markami obawiają się o swoją przyszłość

Ireneusz Stajer

Przez niemal dwa stulecia, restauracja „dorobiła się” fascynującej historii.

- Gasthaus, czyli gospoda powstała w tym miejscu już 20 maja 1842 roku. Pierwszą właścicielką była Julianna Postulka z domu Janota – opowiada Teresa Marek-Bugiel, obecna właścicielka Karliczka.

Jeszcze tego samego dnia współwłaścicielem został niejaki Szymon Mailer.

- Gospoda pięciokrotnie zmieniała właściciela, gdyż małżonek pani Julianny raz przegrywał szynk w karty, to znów go wygrywał i gospoda wracała do Postulków – wyjaśnia pani Teresa.

W 1863 roku, gospodę odziedziczył Jerzy Koziołek, przodek jej prababci. Jak wynika ze starannie prowadzonej rodzinnej kroniki, już wtedy świerklański gasthaus nazywał się Karliczek. 26 lat później kolejną właścicielką zostaje wdowa, Teresa Filipek. Następnie przekazuje interes synowi, Karolowi Koziołkowi – w 1914 roku. Przed samą wojną, w 1938 roku trafia on w ręce babci pani Teresy - Hildegardy Marek z domu Koziołek. Potem właścicielami zostają Helena i Brunon Markowie, rodzice mojej rozmówczyni.

Gospoda serwowała gościom wszystkie znane w regionie dania.

- W menu szynku prowadzonego przez moją mamę były: flaki, gulasz, wątróbka, własnoręcznie kiszone ogórki oraz wiele innych potraw. Nie podawano jeszcze wówczas np. bograczu – zaznacza pani Teresa.

Skąd wzięła się nazwa Domu Przyjęć Maria Teresa? Nie od Marii Teresy, córki cesarza Karola VI Habsburga, choć od razu narzuca się takie skojarzenie.

- To po prostu moje imiona, które otrzymałam po przodkach: drugie Maria i pierwsze Teresa – tłumaczy aktualna właścicielka.

Zajazd z biegiem lat był przebudowywany, unowocześniany. Stary budynek, widoczny na zdjęciach, spłonął w pożarze.

- Przed wojną moi dziadkowie od strony ojca, postawili w tym samym miejscu nową i znacznie większą gospodę z dużą salą taneczną – zaznacza pani Teresa.

Lokal był popularny wśród mieszkańców Świerklan i okolicznych miejscowości.

- Wieczorami organizowano tu zabawy taneczne, zwane muzykami, oraz potańcówki. Kiedyś wesel nie urządzano w gospodach, ale w domach nowożeńców. Wieczorem natomiast szło się na „muzykę” do szynku – opowiada właścicielka.

- Od starszych mieszkańców słyszałam, że podczas potańcówki ludzie stali pod oknami i obserwowali, jak bawią się młodzi. Niekiedy ciekawskie osoby siedziały „na rancie”, czyli krawędzi (z boku), skąd było wszystko dobrze widać i słychać. Przychodzili posłuchać muzyki za darmo. A przygrywali różni muzykanci, także ze Świerklan – uśmiecha się pani Teresa.

Na podstawie takich obserwacji można było wywnioskować, kto z kim się lubi albo kto kogo nie lubi. Czy można spodziewać się kolejnego ślubu i weseliska, bo pan Y ma się ku pani X.

- Pamiętam jeszcze te zabawy taneczne. Później rodzice wprowadzili dancingi, następnie dyskoteki dla młodzieży. Od 10 lat prowadzimy Dom Przyjęć Maria Teresa – mówi właścicielka.

Teraz miałaby wszystko zniszczyć planowana linia kolejowa CPK.

- Według projektu, pociągi jeździłyby środkiem sali w domu przyjęć. Nie znamy szczegółów, bo z powodów covidowych odwołano konsultacje – podkreśla Teresa Marek-Bugiel.

- Jakby wyburzono nasz lokal, dla nas byłby to koniec – podsumowuje właścicielka.

Komentarze

  • Irena Grzonka 23 maja 2024 06:31Też tam mieliśmy zabawę weselną,jest co wspominać.Bardzo szkoda by było lokalu.
  • Bogumiła 22 maja 2024 22:46Jak braliśmy z mężem ślub to na muzyka szło się do Marka ..Karliczka ...gości się tam mieściło bardzo dużo ...a ludzie bawili się przy zespole Swing ..zabawy były przednie
  • mieszkaniec 03 lutego 2022 21:36Ludzie! to od was zależą, wasze lokale, wasze domy. To jest sprawdzian z tego, jakimi sami jesteście, jesteśmy obywatelami. Obywatelami niczym plastelina w dłoniach polityków? czy truckersami z Kanady? Fajnie jest zobaczyć na przykładzie Kanady , że to obywatele też mają coś do powiedzenia i wytłumaczenie tym pseudo politykom, że to oni nam służą, nie my im. Oni pracują dla nas, nie my dla nich. Realizują swoje chore pomysły (garstka osób) kosztem tysięcy wysiedleń. Tysiące ludzi pozbędzie się swoich domów, działek. Są też tacy którzy się z tego faktu cieszą, że dostaną wypłacone i wybudują się gdzieś indziej . Każdy z nas jest inny, każdy ma inne wartości, ale nie możemy dać się więcej ogłupiać. Jak tak dalej będzie każą nam chodzić z jedną ręką podniesioną do góry bo tak będzie zdrowiej. Przebudzmy się.
  • KaPe 02 lutego 2022 22:32Byłoby bardzo szkoda. Cudowne miejsce!! Moi rodzice chodzili tam na muzykę, a ja miałam tam swoje wesele.
  • Km 02 lutego 2022 21:14Tradycja pozostaje i żaden go nie wybuży

Dodaj komentarz