fot. Dominik Gajda.
fot. Dominik Gajda.

Rosyjska agresja militarna na Ukrainę stała się faktem. Dzisiejszego poranka doszło do ostrzałów rakietowych ukraińskich punktów dowodzenia i lotnisk m.in. w Kijowie i Charkowie. Wcześniej, prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił w telewizyjnym wystąpieniu rozpoczęcie tzw. "operacji specjalnej w Donbasie". To spowodowało reakcję polityków jak i samorządowców z Polski.

Prezydent Wodzisławia Śląskiego zdruzgotany 

Jak podkreśla Mieczysław Kieca, dziś rano potwierdziły się najgorsze koszmary.

- Czy naprawdę każde pokolenie musi zajrzeć w oczy diabła, którego najprawdziwszym obliczem jest wojna? Moi Drodzy, Europa, czyli my, znajduje się w największym niebezpieczeństwie od lat. Róbmy wszystko, by piekło nie rozpętało się w naszej codzienności. Jeszcze są wśród nas ci, którzy pamiętają najbardziej niszczycielski, krwiożerczy żywioł - wojnę. Apeluję do każdego - dziś porzućmy wszelkie podziały! Dziś bądźmy jednością. Dziś współpracujmy, wspierajmy się, bądźmy serdeczni. Niech agresja nie będzie domeną nikogo z nas. Drodzy Rządzący, porzućcie wszelkie spory, porzućcie wszelkie konflikty, na które teraz nie czas. Apeluję, skupcie się maksymalnie na bezpieczeństwie nas wszystkich, skupcie się na budowaniu sojuszy, a nie podziałów, skupcie się na szukaniu rozwiązań, które dadzą nam szansę zatrzymania tego dramatu, skupcie się na niesieniu pomocy w obliczu tak ogromnego zagrożenia, skupcie się na ochronie ludzkiego życia, zdrowia, bezpieczeństwa. Drodzy Wodzisławianie, do Was zwracam się także z gorącą prośbą. W ciągu minionych lat swój dom znalazło w naszym mieście i powiecie wielu przedstawicieli narodu ukraińskiego. Nie bądźmy dziś na nich w żadnym wypadku obojętni. Dopytujmy o ich potrzeby, podajmy dłoń, bądźmy dla nich oparciem, wspierajmy nawet drobnym gestem. Bo w tym piekle każdy ludzki odruch jest na wagę złota. Zbieramy miejski sztab kryzysowy. Przygotowujemy się do niesienia pomocy - podkreśla Mieczysław Kieca.

Komentarze

  • Kuba 25 lutego 2022 18:34A j pojde dalej.Powinien powstac list gonczy ,zywy Putin lub martwy 1miliard euro.
  • Obywatelka24 25 lutego 2022 17:34Po pierwsze - powinni wystawić międzynarodowy list gończy za Putinem, jego ministrami, oligarchami, wojskowymi za zbrodnie przeciw ludzkości, zbrodnie wojenne, nieprzestrzeganie międzynarodowych umów (ataki na cywilów w tym dzieci, ataki na szpitale), pomaganie w zbrodni (zwłaszcza finansowe). Po drugie - odciąć Rosję od towarów i usług, internet, transport (zamknąć przestrzeń powietrzną dla Rosyjskich samolotów, zamknąć porty dla Rosyjskich statków), łączność (ich programy tv i radiowe), systemów bankowych, zablokować konta na mediach społecznościowych, grach internetowych. Po trzecie - zerwać wszelkie stosunki dyplomatyczne, odesłać ich ambasadorów, attache cywilnych i wojskowych (równocześnie ściągnąć swoich dyplomatów). Po czwarte - wykluczyć sportowców Rosyjskich ze wszelkich imprez (mamy też dość afer dopingowych), nie organizować na ich terenie imprez sportowych (i odwołać zaplanowane). Po piąte - wspomagać militarnie - wysyłając broń i amunicję (i ewentualnie "zielone ludziki") Po szóste - pomoc humanitarna dla cywilów i uchodźców. Po siódme - podobne sankcje zastosować wobec pomocników w agresji (Białoruś)
  • Byly komandos 24 lutego 2022 14:21Slucham w TV Blaszczaka i Kaczynskiego w temacie ustawy o obronie narodowej i uszom nie wierze. Ja sluzac w wojsku w zasadniczej wykonalem limit skokow spadochronowych w warunkach bojowych za co panstwo gwarantowalo mi dwa lata za rok sluzby zaliczane do emerytury. Po 4latach jak to Polsce jest normalne dla zasadniczej odebrali mi wstecznie to prawo do tego przywileju. Do dzis nie mialem za tą sluzbe ani ulgi podatkowej ani dodatku do emerytury bo panstwo pamieta ale tylko wowczs jak jest w potrzebie czyli to co teraz dalisci tylko DRUCHOM strazakow lecz o nas zapomnieliscie. Ogluchlem w zakresie wysokiej czestotliwosci od strzelania granatnikami a gdy spie do dzis mimo tylu lat szarpie nogami od cwiczen do wowczesnych skokow spadochronowych .Gdy chcialem sie zatrzymac na nocleg w osrodku wczasow MON to powiedziano mi ze jestem zpoza resortu i musze placic podwojnie. Mam druga klase specjalisty wojskowego. Tak rzad dba o swoich bylych i potencjalnych zolnierzy .Niech wiec nie kpia bo gdy inni zarabiali to nas uzywli a potem gdzies nas mieli. Potrzebuja nas jak szmaty gdy jest brudno aby nami sprzatac. Niech powiedza ......lem za mundurem, No i dodam do powyzszego ze na 26 ktorych nas dobrali do poboru uzupelniajacego wyszedlo do cywila okolo 17 niby zdrowych. Zmiazdzona miednica u pierwszego, nastepny polamany kregoslup w trakcie walk wrecz z lopatka saperska w srodku jako przyczyna, ,kolejny nogi itp oraz kilku oficjalnie psychicznych a jaka byla psychika wsrod nas uznanych za zdrowych wych do cywila .Samych sluzb wartowniczych 110 gdyz jak sie na taka wchodzilo we wrzesniu to bez przerwy trwala do konca pazdziernika.Pozwalano na zmianie czuw tylko pobiegac . Regulamin stanu wojennego i w tylek i jeszcze raz w tylek. A pozniej Panstwo Polskie nie dotrzymalo slowa bo jak wojska nie potrzebuje bez wzgledu Kto rzadzi to maja gdzies pamiec. Tylko trepy mialy dobrze do dzisiaj. I co nie wstyd Wam prosic nas o obrone?

Dodaj komentarz