UM Racibórz Ukraińska matka z córkami w Raciborzu
UM Racibórz Ukraińska matka z córkami w Raciborzu

Wyznaczono miejsca zakwaterowania dla uchodźców z Ukrainy. Są to: Pokoje przy Hali Arena Rafako przy ul. Łąkowej 31 oraz Kemping na Oborze przy ul. Markowickiej 1. Otrzymali schronienie, posiłki i niezbędną pomoc. Warunkiem jest rejestracja w systemie pomocy humanitarnej, którą zajmuje się miejskie biuro zarządzania kryzysowego.

Wojewoda poinformował, że tylko 1 marca do gmin województwa śląskiego przyjechało blisko 400 obywateli Ukrainy, szukających pomocy i zakwaterowania. Nieznana jest liczba Ukraińców którzy w ramach samo ewakuacji przybyli do swoich bliskich, rodziny, przyjaciół.

- Kluczowa jest kwestia weryfikacji osób przybywających zza wschodniej granicy i starających się o pomoc – chodzi o pieczęć w paszporcie lub dowodzie osobistym z datą 24 luty lub późniejszą. Uchodźcy z taką datą w dokumencie przez 15 dni mogą przebywać w naszym kraju całkowicie legalnie. Mogą też bez obaw o koszty korzystać z pomocy i świadczeń medycznych NFZ. Są objęci wsparciem państwa - wyjaśnia urząd miasta.

Mechanizmy wsparcia. Ważne numery telefonów

Ważna informacja dla tych, którzy zdecydowali się pod swój dach przyjąć obywateli Ukrainy. Na 3 marca nie funkcjonował żaden instrument gwarantujący odpłatność za przyjęcie osób uciekających przed wojną do prywatnych domów. - Osobom należy się jednak refundacja kosztów wyżywienia. Dodatkowo istnieje możliwość uzyskania wsparcia rzeczowego dla uchodźców z Ukrainy z darów składanych przez mieszkańców.

- Potrzebne środki, rzeczy, ubrania wydawane są w Arenie Rafako w godz. 13 - 15. Warunkiem do otrzymania wsparcia podobnie jak w przypadku osób, które znalazły schronienie w Arenie Rafako i Kempingu Obora jest rejestracja w systemie biura zarządzania kryzysowego. Informacje pod numerem telefonu 32 755 06 91 - zaznacza magistrat.

Jest jeszcze jeden ważny numer telefonu, który powinniśmy wszyscy znać i w razie potrzeby móc go przekazać osobom dotkniętym wojna w Ukrainie. To śląska infolinia dla uchodźców. Numer telefonu to: 32 606 32 32. Więcej informacji na stronie www.pomagamukrainie.gov.pl

Ukraińcy Ukraińcom. Grupa na Fb

Jedno z ostatnich, najświeższych działań jakie podjęło miasto – to utworzenie grupy na Facebooku Ukraińcy w Raciborzu.

- Wyszliśmy z założenia, że nikt tak dobrze nie pomoże się odnaleźć w naszym mieście przybyłym obywatelom Ukrainy, jak…. mieszkający tu już od lat Ukraińcy. Do grupy zapraszamy zarówno osoby narodowości ukraińskiej, jak i aktywistów gotowych oferować swoją pomoc, zwłaszcza długodystansową - informuje urząd, które prosi o składanie ofert pomocy w tłumaczeniu, w odnalezieniu się w Raciborzu, wizycie w urzędzie, poszukiwaniu pracy, opiece nad dziećmi etc.

- Liczymy na to, że w przyszłości grupa ta stanie się miejscem integracji środowiska Ukraińców oraz nieformalnym kanałem kontaktu z przedstawicielami gminy Racibórz oraz innymi aktywnymi członkami naszej wspólnoty - słyszymy w magistracie.  

Warte podkreślenia jest, że zgodnie z poleceniem wojewody koordynacją pomocy oddolnej zajmuje się powiat raciborski. Dlatego też wszyscy mieszkańcy chcący udzielić schronienia osobom przybywającym z Ukrainy lub pomóc w inny sposób, mogą to zrobić poprzez ukraina@powiatraciborski.pl. Przypomnijmy, że 1 marca, województwo śląskie uruchomiło także praktyczne narzędzie pomocne dla skojarzenia mieszkańców naszego regionu oferujących pomoc mieszkaniową dla obywateli Ukrainy. Na www.slaskiedlaukrainy.pl działa dwujęzyczna polsko-ukraińska baza noclegowa dla obywateli Ukrainy.

Gdzie przynosić dary

Dary dla uchodźców można składać w magazynach w Liceum Ogólnokształcącym nr 2 oraz w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 (Mechaniku). Tam z zebranymi rzeczami powinny kierować się także firmy i instytucje organizujące swoje akcje pomocowe.

Bezpłatna opieka zdrowotna

Wszystkie osoby, które uciekły przed wojną z terenu Ukrainy i posiadają zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub też w dokumencie podróży mają odcisk stempla SG RP z datą od 24.02.2022, mogą bezpłatnie korzystać z polskiej opieki medycznej i służby zdrowia. Szczegóły: https://www.nfz.gov.pl./aktualnosci/aktualnosci-centrali/pomoc-medyczna-dla-obywateli-ukrainy-zasady-udzielania-i-rozliczania-swiadczen,8149.html

Безкоштовна медична допомога для біженців з України. Всі громадяни, які втекли від війни з території України, можуть безкоштовно користуватися з медичних послуг на території Польщі. Це стосується осіб, які мають відповідний документ, виданий Прикордонною Службою або мають печатку в закордонному паспорті, яка надається при перетині кордону з датою від 24.02.2022. Детальніше: https://www.nfz.gov.pl./aktualnosci/aktualnosci-centrali/pomoc-medyczna-dla-obywateli-ukrainy-zasady-udzielania-i-rozliczania-swiadczen,8149.html

Komentarze

Dodaj komentarz