Łukasz Kohut Poseł do Parlamentu Europejskiego, Politolog, Fotograf
Łukasz Kohut Poseł do Parlamentu Europejskiego, Politolog, Fotograf

Wprowadziliśmy największe w historii sankcje na Rosję, Putina i rosyjskich oligarchów. Udało mi się przekonać wielu kolegów z Parlamentu do wykluczenia Rosji z systemu SWIFT, a wspólnie z Radosławem Sikorskim nawołujemy do uznania Putina za zbrodniarza wojennego. Międzynarodowy Trybunał w Hadze już czeka. Czy to dużo – w sferze dyplomatycznej i politycznej tak, niestety to nie powstrzyma dalszej rosyjskiej agresji i rozlewu krwi.

Sytuacja jest tak dynamiczna, że pisząc ten tekst we wtorek, nie można przewidzieć co wydarzy się jutro rano, ale można już pewne rzeczy podsumować. Cieszy, że Polska przeprosiła się z Joe Bidenem i nową administracją amerykańską. Bez tego bylibyśmy kompletnie osamotnieni. Martwi dalej toczący się i podsycany przez środowisko Solidarnej Polski spór z Unią Europejską. To jest nowa sytuacja w Unii, pewne przebudzenie i powinniśmy je dobrze wykorzystać. Właśnie dlatego złożyłem poprawki odnośnie opodatkowania węgla w państwach członkowskich. Skoro mamy nową sytuację – wykorzystajmy do czasu transformacji energetycznej nasze złoża choćby ze Śląska i skończmy z importem węgla z Australii czy zwłaszcza z Rosji, Białorusi czy okupowanego Donbasu. Niemożliwe? Jeszcze miesiąc temu na pewno nie, obecnie wszystkie rozwiązania są na stole – bo Europa musi uniezależnić się od rosyjskich surowców.

Polskie społeczeństwo pokazało w dniach próby swoją najpiękniejszą twarz. Potraktowaliśmy uchodźców z Ukrainy jak swoich. Pamiętajmy jednak, że przed nami maraton, nie sprint. W Brukseli trwają prace nad dużym funduszem pomocowym dla państw graniczących z Ukrainą, aby nie pozostawić ich samych. Zresztą jeżeli ktoś dalej wątpi w solidarność europejską – zapraszam do Medyki. Spędziłem tam ostatnią sobotę – setki ludzi z całej Europy i świata, dziesiątki autokarów zabierających uchodźców do swoich miast i państw.

Mam szczerą nadzieję, że za miesiąc, w kolejnym felietonie dla Nowin będziemy już pisać o wojnie w Ukrainie w czasie przeszłym i zastanawiać się nad powojenną odbudową porządku światowego. Oby!

Komentarze

Dodaj komentarz