fot. Dominik Gajda.
fot. Dominik Gajda.

Szachy to wspaniała gra, którą chętnie odkrywają także najmłodsi. Udowodniły to dzieci z Niepublicznego Anglojęzycznego Przedszkola Montessori Bajtuś, które reprezentowali Maciej, Mikołaj i Inga. To właśnie 5-letnia rybniczanka zajęła drugie miejsce. Przed szachownicą stanęli także uczniowie z Niepublicznego Anglojęzycznego Przedszkola Montessori Kajtuś. To Szymon, który zajął pierwsze miejsce i Krzysiu, który zdobył trzecią lokatę. To wielki sukces małych miłośników tej strategicznej gry planszowej.

- Na turnieju było bardzo dużo osób, ale my graliśmy z przedszkolakami. Było trochę trudno - mówią mali mistrzowie.

Swoją pasję związaną z szachami rozpoczęli we wrześniu ubiegłego roku. Szczególnie dumni z ich osiągnięć są ich przedszkolni wychowawcy.

- To były pierwsze zawody tej rangi, w których brali udział nasi uczniowie. Dzieci są bardzo zaangażowane i chętnie uczestniczą w zajęciach. Staramy się, by w naszym przedszkolu szachy były ważną częścią edukacji. Mamy szczęście, że trafiliśmy na pana Kazimierza, który jest pasjonatem tej gry - słyszymy.

Zaangażowanie dzieci w grę w szachy nie byłoby możliwe, gdyby nie właśnie pan Kazimierz Szydłowski, który od kilkudziesięciu lat prowadzi zajęcia z najmłodszymi. Obecnie na siedemdziesiąt dzieci w przedszkolu, w szachy gra osiemnaście. Swoją pasją, trener zaraził już także trzy panie wychowawczynie, które w grze radzą sobie coraz lepiej.

- Mamy ośmioosobowe grupy, a zajęcia odbywają się raz w tygodniu. Dzięki temu, że prowadzimy zajęcia grupowe, a nie indywidualne, dzieci mogą lepiej rozwijać się w tej grze. Do tego dzieci grają jeszcze w domu. Z rodzicem to dziecko chce wygrywać, a tata nie chce przegrywać - mówi pan Kazimierz.

Jak słyszymy, najlepsze osiągnięcia w tej grze mogą zdobywać osoby, które już w wieku kilku lat zaczynają swoją przygodę z szachami.

- Najlepiej jeśli dzieci zaczynają grać w szachy w wieku 4-5 lat. Początkowo jest to bardziej zabawa niż poważna gra, dzięki czemu dzieci mogą poznać wszystkie figury i stopniowo zdobywają umiejętności. Z czasem chcą grać coraz więcej. Dobry sześciolatek po dwóch latach treningu potrafi nawet ograć chłopaka ze szkoły średniej. Oczywiście nie za każdym razem, ale czasem to się udaje - dodaje trener.

W maju dzieci z Rybnika pojadą na finał Mistrzostw Polski, który odbędzie się w Poroninie. 

Wszechstronny rozwój

Przedszkola Montessori, do których uczęszczają młodzi szachiści, pozwalają nabywać im wielu umiejętności w wyjątkowy sposób. Nauczyciel niczego nie narzucają dzieciom, te mają swobodny wybór czym będą się zajmowały. 

- To szczególny rodzaj pedagogiki, dlatego też w naszym przedszkolu nie ma zabawek. Jest specjalny materiał Montessori, z którym pracują dzieci. To dziedziny zaczynające się od życia codziennego, po takie zaawansowane kierunki jak botanika, geografia czy astronomia. Bardzo dużo czasu poświęcamy także na naukę języka angielskiego. Dzięki temu możemy odkrywać wiele umiejętności dzieci. Dlatego też wzbogaciliśmy naszą ofertę w grę w szachy z prawdziwego zdarzenia - podsumowuje dyrekcja przedszkola Kajtuś.

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz