Wojciech Kiljańczyk, Przewodniczący Rady Miasta Rybnika
Wojciech Kiljańczyk, Przewodniczący Rady Miasta Rybnika

W chwili przygotowywania niniejszego artykułu, z trzydziestu jeden ofert zamieszczonych w witrynie sklepu internetowego PGG, przy każdej widniał zapis o braku towaru. Mieszkańcy nie wiedzą, co robić, część decyduje się na skorzystanie z sieci gazowej lub z kotła na pellet, inni patrzą jeszcze dalej w przyszłość i inwestują w pompę ciepła. Pamiętam słowa wielu o tym, że węgiel to ekologiczne i tanie źródło ciepła. Od dawna wiadomo, że to nie jest przyjazne naszemu zdrowiu źródło ogrzewania budynków. Teraz okazuje się, że prawdopodobnie będzie ono najdroższe.

Gdyby przyjrzeć się ekonomice, każdy musiałby stwierdzić na bazie faktów, że spora część energii ze spalania paliw stałych jest po prostu marnowana i wtłaczana do komina. Nie wspominając, o zmniejszającej się sprawności samych kotłów. Niestety oceniając obecną sytuację, należy gorzko stwierdzić, że zmarnowaliśmy wiele lat w kontekście modernizacji naszych kotłowni, tak samo jak polskie państwo nie wykorzystało szansy szybkiej zmiany paradygmatu funkcjonowania systemu energetycznego i wytwarzania ciepła w kraju. To, co mogło stać się szansą rozwojową poprzez wymuszenie inwestycji i przeznaczenie na to środków państwowych, przy braku odpowiednich decyzji, z czasem stało się potężnym czynnikiem ryzyka i tykającą bombą.

Jestem ciekaw, co przedstawiciele władzy centralnej powiedzą na przełomie września i października bieżącego roku tysiącom polskich rodzin, które nie zdążą z wymianą źródeł ciepła i jednocześnie nie uda im się kupić węgla na rynku detalicznym. Wciąż jednak można korzystać z programu Czyste Powietrze lub Moje Ciepło czy też z tzw. ulgi termomodernizacyjnej. To jednak wymaga zaangażowania i zaplanowania przez mieszkańców, bo jak powszechnie wiadomo, bez pracy własnej nie ma pozytywnych efektów.

Przy okazji gratuluję wszystkim innowatorom, którzy już wcześniej właściwie ocenili trendy i zakupili nowoczesne urządzenia grzewcze w niższych cenach, niż są oferowane obecnie. Sądząc jednak po inflacji i stanie polskiej gospodarki, w przyszłości będzie tylko drożej. Jednocześnie zachęcam do skorzystania z punktu informacyjnego Czyste Powietrze, w którym można znaleźć doradztwo jak skorzystać z tej formy wsparcia. Szczegóły są dostępne na stronie powietrzerybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz