Piotr Masłowski, zastępca prezydenta miasta Rybnika/Archiwum
Piotr Masłowski, zastępca prezydenta miasta Rybnika/Archiwum

Miną całe miesiące, zanim dopracujemy się kontaktów z nowymi dostawcami, sposobu transportu. To będzie kosztowało nas wszystkich. 

Zastanawiam się, co taki pojedynczy obywatel jak Ty, czy ja może zrobić w tej sytuacji. Tym bardziej że zyski Putina z ropy rosną. Przy obecnych cenach nawet jak sprzedaje mniej, to zarabia więcej. To jest prosta matematyka: 10 (ilość) x 5 (cena) to jest mniej niż 9 (ilość) x 6 (cena). Świat kupuje w Rosji mniej ropy, ale jest ona droższa. Dane pokazują ponadto, że kraje należące do UE kupują w ostatnich trzech miesiącach w Rosji mniej ropy, ale więcej produktów przetworzonych przez rosyjskie rafinerie! A to przecież nie wszystko, bo ropa naftowa to nie jest tylko benzyna, czy smary. Z ropy produkuje się asfalt, używa się jej do produkcji lekarstw. Zdecydowana większość tych produktów o których powiemy, że są plastikowe, została wyprodukowana właśnie przy jej użyciu.

Zatem po pierwsze, używaj mniej samochodu. Będziesz zdrowszy i zaoszczędzisz. W wakacje cena benzyny przekroczy 8 złotych za litr. Nie piszę, że masz zrezygnować z auta. Po prostu czasem możesz się przejść, pojechać rowerem, a nawet elektrycznym autobusem komunikacji miejskiej. Przestań wreszcie wozić dziecko do szkoły. Robisz mu krzywdę społeczną, tuczysz go, dajesz mu czas na wieczne zaglądanie do komórki. Przemyśl to.  

Po drugie ogranicz zużycie plastiku, tych wszystkich foliowych worków i torebek. Branża naftowa już w 2018 opublikowała dane, że zakazy dotyczące darmowych worków w sklepach pogorszą im biznes. Używaj toreb wielorazowych, napoje lepsze są w szkle. Wodę filtruj, a nie kupuj tych dziadowskich butli walających się po rowach. Zamiast kupować worki na psie kupy, możesz zużyć woreczek po kanapce, czy owocach. Co ja piszę... Kup przecież nikt nie zbiera. Przynajmniej tak wnioskuję po osiedlowych dróżkach wyściełanych psim gównem. W każdym razie spróbuj worek używać wielokrotnie. Pomysł prywatnych sankcji nie jest oczywiście mój. Ekolodzy mówią o tym od lat. Do napisania felietonu natchnęli mnie znajomi z agencji Lata Dwudzieste, pracujący nad międzynarodową akcją w tym temacie. Doprawdy trzeba nam takich akcji? Nie możemy czasem pomyśleć samodzielnie? 

Komentarze

  • Kiedys rozm o drmokracji 05 czerwca 2022 10:19Dajcie się Polakom rządzić.Panie ,przecież to proste. Inflacja w Polsce jest celowa i zostala zaplanowana. Aby rozdawać trzeba Kogoś okrasc a najlatwiej jest okraść Tych co mają niezainwestowane poprawnie w gotówce oszczędności i o te oszczędności tu tak naprawdę biega. Wyczuli nosem jak pijak "na sępa" darmowy alkohol . Wszak nie na darmo Prezes NBP kiedyś stwierdził, że na lokatach ludzie mają 130mld zł .Na tych srodkach Rząd postanowił żerować. Maja hamy to niech tracą ,my potrzebujemy. Do tego w ramach planu zmuszono pracowników także do udzialu w PPK, PPE itp. gdzie wartość uskładanych realnie środków finansowych błyskawicznie przez inflację topnieje a Oni w zarządach mogą się dodatkowo obłowić..dwie pieczenie na jednym ogniu. Już niedługo i wszyscy emeryci będą dostawać 14stki gdyż takze i Ich emerytury nie będą nic warte nawet jeżeli mają ponad 45lat pracy. Rząd daje waloryzację 7%,a drugą ręką kradnie 14%...Tak twierdzę ...:kradnie gdyż skoro w Europie średnia inflacja wynosi 6% to ile tam musi być faktyczna skoro u nas jest aż 14%?-jest więc znacznie mniejsza. Malo, znów przestało się opłacać pracować i ciułac lecz opłaca się trwionic, obijać, kombinować a może nawet zostać menelem. Ten kraj Polska nigdy nie będzie normalny. Wszystkie opcje polityczne kradną i oszukują bo z czego by rządziły?. PSL to KRUS dla bardzo bogatych i nepotyzm, SLD gdyz pedalstwo i tęcze jako priorytet, Tusk z mafią kolesi to dopiero wyprzedaż, Balcerowicz też to życiowy oszust, -przypomnijmy chociażby książeczki mieszkaniowe i dochody bankierów oraz wówczas wkłady a-vista, no i to co teraz wyprawia PIS, -brak szacunku dla Tych Którzy całe życie ciężko pracowali i starali się dobrze zarządzać. Kto kiedys pomagał Ich dzieciom?! To wszystko to jedno wielkie szambo, to demokracja złodzieji i oszustów, demokracja glupoli w których pieszy wchodzi przed sam pojazd często jeden na drodze, wychowywany przez Sejm jako ludzki baran. Kto wie, może Królowa Angielska by się tu sprawdziła. Nie ma sensu chodzić na wybory. Tu nie ma demokracji! Dajcie się Polakom rządzić...Polska to jednak nienormalność.
  • Kiedys rozmawialiśmy o demokracji 03 czerwca 2022 19:37Panie ,przecież to proste.Inflacja w Polsce jest celowa.Aby rozdawać trzeba Kogoś okrasc a najlatwiej jest okraść Tych co mają niezainwestowane poprawnie oszczędności i o te oszczędności tu biega. Wszak nie nadarmo prezes NBP kiedyś stwierdził że na lokatach ludzie mają 130mld zł .Dotego zmuszono ich do udzialu w PPK,PPE itp gdzie wartość uskładanych środków topnieje . Już niedługo wszyscy emeryci będą dostawać 14stki gdyż ich emerytury nie będą nic warte Rząd daje 7%,a drugą ręką kradnie 14%...Tak twierdzę ...:kradnie gdyż skoro w Europie inflacja średnia to 6%to ile tam musi być faktyczna skoro u nas jest aż 14%?-jest więc znacznie mniejsza. Malo , znów przestało się opłacać pracować ,ciułac a opłaca się trwionic, obijać, kombinować a może nawet zostać menelem.T en kraj Polska nigdy nie będzie normalny. Wszystkie opcje kradną i oszukują. PSL bo KRUS dla bardzo bogatych i nepotyzm, SLD gdyz pedalstwo i tęcze jako priorytet, Tusk z mafią kolesi to dobiero wyprzedaż, Balcerowicz też to życiowy oszust,-przypomnijmy chociażby książeczki mieszkaniowe i dochody bankierów, no i to co wyprawia PIS-brak szacunku do tych co całe życie pracowali i starali się dobrze zarządzać.To wszystko to jedno wielkie szambo, demokracja złodzieji i oszustów, demokracja glupoli w których pieszy wchodzi przed sam pojazd. Kto wie ,może Królowa Angielska by się tu sprawdziła. Nie ma sensu chodzić na wybory. Tu niema demokracji!
  • Ola z lepszym Polskim 01 czerwca 2022 18:28A ja tak sobie myślę:" to się kupy nie trzyma".Butelki powinny byc z nalepianymi etykietami oznaczone. Kazdy sprzedawca pobierając kaucję miałby obowiązek skupować sprzedawane wlasne wg oznaczen. W Niemczech to dziala ,u nas rządzący nie umieją tego wprowadzic. Ryba gnije od głowy. To Wy źle rządzicie. Wiele spraw jest prostych ale nie u Was. Kiedys brali podatek od psa, teraz kasujecie za same sczepienia znacznie wyzsze sumy lecz tej forsy nie ma-znika czyli gdzieś wsiąka. Nawet nie ma calobowego pogotowia dla braci mniejszych a Wy Tylko -kupy -widzicie , zero innym problemow jak brak wybiegów, brak zaplecza. Popatrzcie na Pawlowice SL ,czy tam jest problem.?--Dawno ten temat "klocków" rozwiązali ku radości psów, właścicieli i mieszkańców.
  • Ola 27 maja 2022 14:06A ja tak sobie myślę to się kupy nie trzyma.Butelki powiny bysc jak złotówki numerowane.Kazdy sprzedawca pobierając kaucję miałby obowiązek skupować sprzedawane numery opakowań.W Niemczech to dziala ,u Nas Rządzący nie umieją tego wprowadzic.Ryba gnije od głowy.To Wy źle rządzicie.Wiele sprawjest prostych ale nie u Was.Kiedys braliie odsetek od psa,teraz kasujecie za strzępienia znacznie wyzsze sumy ale forsy nie ma,gdzieś wsiąka.Nawet nie ma cadobowego pogotowia dla braci mniejszych a Wy Ryłko kupy widzicie ,zero innym probleow.
  • Joanna d'arc 25 maja 2022 15:28Paradoksalnie samodzielne myślenie nie jest mocną stroną tego gatunku. Trzeba więc cierpliwie uświadamiać i dawać przykład, i choć to strasznie długo trwa, to z czasem przynosi rezultaty, chociaż podobno wysokie mandaty przynoszą je jeszcze szybciej :D np. takie 100 zł za psią kupkę? Drogo! Szybko się okaże, że sprzątanie po psie się opłaca :D

Dodaj komentarz