KMP Jastrzębie policjanci w trakcie codziennej służby sprawdzają rowerzystów
KMP Jastrzębie policjanci w trakcie codziennej służby sprawdzają rowerzystów

Jak wiemy, zdarzenia z udziałem pieszych i rowerzystów niestety często należą do najbardziej tragicznych w skutkach. Przede wszystkim dlatego, że pieszych i rowerzystów nie chronią żadne środki techniczne.

Podczas jednej z kontroli dwóch rowerzystek, mundurowym na pierwszy rzut oka rzuciło się brak obowiązkowego wyposażenia rowerów, a mianowicie dzwonków. Policjanci ruchu drogowego nałożyli na kobiety mandaty karne w wysokości po 50 złotych za brak obowiązkowego wyposażenia.  

- W trakcie legitymowania, wyczuli od kobiet woń alkoholu. Po przebadaniu alkomatem okazało się, że obie są na rauszu. U 32-letniej mieszkanki powiatu wodzisławskiego urządzenie wskazało 0,4 promila alkoholu, za co została ukarana mandatem w wysokości 1 500 złotych. 39-letnia mieszkanka Rybnika, w wydychanym powietrzu miała ponad pół promila, za co dostała 2 500 złotych mandatu – informuje Halina Semik, rzeczniczka jastrzębskiej policji.

Komenda przypomina: rower powinien być wyposażony:

z przodu – w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej (może być migające);

z tyłu – w co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej (może być migające);

w co najmniej jeden skutecznie działający hamulec;

w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Apeluje!

Nietrzeźwy rowerzysta to poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa swojego, ale i innych uczestników, dlatego nie ma tolerancji dla osób, które kierują rowerem w stanie nietrzeźwości.
 

Komentarze

Dodaj komentarz