Materiały prasowe Najbardziej dobroczynnymi zabiegami są magnetoterapia przynosząca dodatnie jony do błon komórkowych
Materiały prasowe Najbardziej dobroczynnymi zabiegami są magnetoterapia przynosząca dodatnie jony do błon komórkowych

- Przeprowadzenie szeregu celowych zabiegów rehabilitacyjnych może na długi czas powstrzymać rozwój choroby. Ważny jest tu nie tylko dobór zabiegów, ale ich systematyczność – mówi Dagmara Szudrowicz z Centrum Rehabilitacji Puls-Med w Rybniku.

Choroba zwyrodnieniowa stawów, inaczej osteoartroza, to schorzenie przewlekłe i postępujące o charakterze degeneracyjnym chrząstki stawowej. Dotyka osoby starsze i w średnim wieku, a najczęściej uaktywnia się po 40. roku życia.

- Coraz częściej można je obserwować u dużo młodszych osób. Według niektórych szacunków, w mniejszym lub większym stopniu choroba zwyrodnieniowa stawów dotyczyć może nawet połowy osób w wieku powyżej 50 lat. Dane statystyczne pokazują, że zwyrodnienie stawów częściej występuje u kobiet – mówi Dagmara Szudrowicz z rybnickiej przychodni NZOZ Puls-Med.

Pierwsze objawy

Strzykanie w stawach, ból przy wchodzeniu po schodach z ciężkimi zakupami bądź wstawaniu z krzesła, gdy kilka godzin spędziliśmy przed komputerem, to pierwsze sygnały, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Z czasem, gdy ból się nasila, oprócz pojawiającego napięcia mięśniowego dochodzi do sztywności stawów. W zaawansowanych etapach choroby może pojawiać się znaczne zniekształcenie stawów ("powykręcanie"), widoczne najmocniej w stawach palców charakterystyczne dla choroby Reumatoidalnego zapalenia Stawów ( RZS).

- Nie należy bagatelizować żadnych opuchnięć, zaczerwienienia w stawach to również może świadczyć o toczącym się stanie zapalnym, co w konsekwencji prowadzi do stanów zwyrodnieniowych – przestrzega fizjoterapeutka.

Latem stawy mniej bolą?

Często pokutuje taka opinia, że latem, kiedy zrobi się cieplej, to „wygrzanie stawów” na słońcu przyniesie ulgę. Nic bardziej mylnego. Lato jest tą porą roku, kiedy osteoartoza szczególnie dokucza.

- Dlatego to najlepszy moment, by rozpocząć zabiegi pozwalające uśmierzyć ból, poprawić komfort i jakość życia. Wiemy co i gdzie boli, wtedy łatwiej opisać to fizjoterapeucie, który na podstawie wywiadu, ale też dokumentacji medycznej, będzie mógł dobrać właściwą terapię, zabiegi - wyjaśnia specjalistka z Centrum Rehabilitacji NZOZ Puls-Med w Rybniku. – Trzeba pamiętać o tym, że ze względu na degeneracje chrząstki stawowej, mamy bardzo małe możliwości powstrzymania zaistniałych zmian, czyli w zatrzymaniu czy cofnięciu skutków, ale właściwie dobrana terapia pozwoli na znaczne spowolnienie postępów choroby oraz ograniczy dolegliwości z nią związane - dodaje.

Zabiegi, z których warto skorzystać?

Leczenie zwyrodnienia stawów obejmuje farmakoterapię, fizykoterapię i kinezyterapię. Najbardziej dobroczynnymi zabiegami są magnetoterapia przynosząca dodatnie jony do błon komórkowych, co w konsekwencji prowadzi do lepszego natlenienia danego obszaru i ,,zrewitalizowania” jonoforezy z zastosowaniem leku przeciwzapalnego i przeciwbólowego, a także ultradźwięki pomagające rozbić np. osteofity.

- Wskazana jest również wirówka dająca duże rozluźnienie nadmiernie napiętych mięśni przykręgosłupowych oraz terapia manualna, w tym masaże, ale należy pamiętać o tym, że nie u każdego pacjenta i nie w każdym przypadku – wyjaśnia specjalistka z Centrum Rehabilitacji Puls-Med w Rybniku.

Ważne, by zakres zabiegów dobrał fizjoterapeuta, po to, by były one dopasowane do pacjenta i jego schorzeń. Nie warto z tym czekać, bo nieleczona choroba będzie postępować, co w konsekwencji może doprowadzić do upośledzenia funkcji układu ruchowego.

BK

Komentarze

Dodaj komentarz