Dominik Gajda
Dominik Gajda

Polska Liga Siatkówki opublikowała raport podsumowujący sezon 2021/2022. Klub z Jastrzębia wypada w nim imponująco.
W rankingu klubów pod względem poziomu sportowego (ocenę wystawiano drużynom zarówno w meczach „domowych”, jak i wyjazdowych) Jastrzębski Węgiel uzyskał najwyższą średnią ocenę spośród wszystkich 14 klubów. Wynosi ona 4,313. Co ciekawe, pod tym względem pomarańczowi nie mieli sobie równych jako gospodarz (4,23), zaś w przypadku średniej oceny gości wygrali ex aequo z Grupą Azoty ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle.
Jeśli chodzi o ocenę atrakcyjności, to w tym przypadku JW uzyskał średnią ocenę 4,462. 
W rankingu pod względem liczby widzów, jako gospodarz, Jastrzębski zajął trzecie miejsce z liczbą 29 150 widzów. Liderem rankingu za miniony sezon został Trefl Gdańsk (47 390), który wyprzedził LUK Lublin 35 619.
Mecze z udziałem Jastrzębskiego Węgla „elektryzowały” kibiców również na wyjazdach. Spotkania w halach przeciwników JW przyciągnęły drugą największa widownię w lidze (37 088). Chętniej oglądano tylko ZAKSĘ (37 933). Trzecia pod tym względem PGE Skra Bełchatów zgromadziła na wyjazdach widownię na poziomie 30 622.
Łączna liczba widzów na meczach z udziałem Jastrzębskiego Węgla (dom + wyjazd) wyniosła 66 238. To dało drugie miejsce w lidze za Treflem Gdańsk (68 663). Na podium znalazła się jeszcze (62 079) Grupa Azoty ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle.
Średnią liczbę widzów we własnej hali Jastrzębski miał w minionych rozgrywkach czwartą i wyniosła ona 1619 osób. W tej kategorii wygrał Trefl Gdańsk przed LUK Lublin i Asseco Resovią Rzeszów.

– Z tego miejsce pragniemy serdecznie podziękować za wsparcie, jakiego udzielaliście nam Państwo z trybun w zakończonym sezonie. A trzeba pamiętać, że od początku sezonu do końca lutego 2022 roku obowiązywały w kraju obostrzenia pandemiczne i związane z tym limity dotyczące widowni w obiektach sportowych. Jednocześnie mamy nadzieję, że w nadchodzących rozgrywkach wspólnie powalczymy o jeszcze lepsze statystyki w tym zakresie – słyszymy w jastrzębskim klubie. 


Jastrzębski Węgiel miał też (ex aequo z Grupą Azoty ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle, Aluronem CMC Wartą Zawiercie i PGE Skrą Bełchatów) największą liczbę meczów transmitowanych w telewizji. Wyniosła ona 35.
Zawodnik Jastrzębskiego Węgla wygrał także ranking, jeśli chodzi o liczbę nominacji do nagrody MVP meczu. W klasyfikacji tej zwyciężył Tomasz Fornal z ośmioma statuetkami na swoim koncie. Wprawdzie tyle samo nominacji uzyskał zawodnik Aluronu CMC Warty Zawiercie Dawid Konarski, ale Polska Liga Siatkówki przyjęła zasadę, że przy równej liczbie wyróżnień nagrodą MVP o miejscu w rankingu decydowało miejsce drużyny w końcowej klasyfikacji sezonu.
Z innych ciekawych liczb ujętych w ligowym podsumowaniu, warto zwrócić uwagę na procent wygranych wideo weryfikacji. Pod tym względem JW zajął trzecie miejsce. Najwyższą skuteczność pod względem wygranych challengów w sezonie 2021/2022 miał Cuprum Lubin (35,00 %), a zaraz za nim uplasował się Aluron CMC Warta Zawiercie (33,58 %). W przypadku naszej drużyny efektywność ta wyniosła 30,40 %. (inf. JW)

Komentarze

Dodaj komentarz