Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Ubezpieczenie turystyczne w razie potrzeby pokryje koszty leczenia w innym kraju. Ubezpieczyciel pokryje opłaty za wizyty lekarskie, pobyty w szpitalach, zakup leków, wykonanie badań oraz wielu zabiegów do wysokości gwarantowanej sumy ubezpieczenia. W ramach tej ochrony ubezpieczeniowej możemy liczyć na sfinansowanie leczenia w krajach Unii Europejskiej i EFTA (tam, gdzie część opłat medycznych refunduje Europejska Karta Ubezpieczenia) oraz na całym świecie.

Zwracajmy uwagę na sumę ubezpieczenia

Podczas wyboru ubezpieczenia, zwróćmy uwagę na odpowiednią wysokość sumy gwarantowanej ubezpieczenia. W państwach w których obowiązuje EKUZ wystarczy ubezpieczenie w wysokości 30 tys. euro, w pozostałych krajach warto zainwestować w ubezpieczenie na kwotę minimum 50 tys. euro. W państwach w których występują wyjątkowo wysokie koszty leczenia, warto wybrać najwyższą sumę ubezpieczenia (USA, Japonia czy Kanada).

Transport do Polski

Niektóre urazy mogą uniemożliwić transport do kraju zwykłymi liniami lotniczymi. Może dojść do sytuacji w której możliwy będzie jedynie transport w pozycji leżącej lub karetką z asystą medyczną. Podróż specjalistycznym ambulansem z Turcji może wynieść nawet 70 tys. złotych, transport lotniczy w pozycji leżącej z Austrii może kosztować ponad 16 tys. złotych - warto więc przemyśleć wszystkie możliwe wypadki. Polisa może też pokryć niespodziewane zdarzenia podczas podróży. Dotyczy to zniszczeń, które możemy wyrządzić innym osobom – uszkodzenie sprzętu sportowego, samochodu czy innych. Pamiętajmy jednak, że ubezpieczenie pokrywa koszty jedynie do sumy gwarantowanej, a niektóre zdarzenia są wyłączone z ubezpieczenia.

Ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków

Przed każdą wyprawą pamiętajmy przede wszystkim o ubezpieczeniu od nieszczęśliwych wypadków (NNW). Dzięki ubezpieczeniu będziemy mieć zagwarantowane leczenie w Polsce – koszty ubezpieczenia pokryją dalszą rehabilitację. Procent ubezpieczenia, które zostanie wypłacone zależy od sumy gwarantowanej NNW. W razie śmierci ubezpieczonego rodzina otrzyma też odszkodowanie na skutek nieszczęśliwego wypadku.

Pamiętajmy, że w Czechach lub na Słowacji oraz w pozostałych krajach UE za akcję ratowniczą np. w górach płaci poszkodowany. Koszt wylotu helikoptera w góry może kosztować nawet 5 tys. złotych za godz. pracy. Jeśli będziemy jednak mieć ubezpieczenie turystyczne – może ono pokryć koszty tego typu zdarzenia do sumy gwarantowanej. Powinna ona być nie mniejsza niż 5 tys. euro.

Wiele polis turystycznych ma też w ofercie usługę Assistance. Powinna ona być pomocna w zakresie technicznym i medycznym w sytuacji kryzysowej. Warto zainwestować w rozbudowane ubezpieczenie, które zapewni auto zastępcze, pomoc kierowcy, który odwiezie turystów we wskazane miejsce czy pomoc prawnika lub tłumacza.

Zgubienie bagażu

Gdy dojdzie do zgubienia bagażu na lotnisku lub podczas wycieczki, dzięki ubezpieczeniu możemy zaoszczędzić pieniądze, które przeznaczymy na kupno kolejnych, niezbędnych podczas podróży rzeczy. Polisa może pokryć koszty dodatkowych ubrań, kosmetyków czy sprzętów, które zostały w walizce, a są nam niezbędne. Dzięki temu możemy też wyegzekwować zadośćuczynienie od linii lotniczych, jeśli do utraty bagażu doszło na lotnisku. Ubezpieczenie turystyczne pokrywa też pomoc tłumacza np. w razie wypadku, kradzieży czy kolizji samochodowej. Polisa może też zapewnić pomoc prawnika.

Najważniejsze w polisie turystycznej jest to, że zapewnia nam bezpieczne, spokojne i beztroskie wakacje. Dzięki temu wakacje nie będą też przyczyną długów finansowych. Nigdy nie wiemy, co może nas spotkać podczas wyjazdu, warto więc zabezpieczyć się pod każdym kątem.

 

Komentarze

  • lara 03 sierpnia 2022 19:16jak się ma sensownego ubezpieczyciela i czyta umowy to praktycznie wszystkie przypadki da się pokryć polisą. u mnie był pogmatwany przypadek z zagubionym bagażem ale uniqa i tak mi wypłaciła za to pieniądze...

Dodaj komentarz