Idealne przedszkole - czyli jakie?

Wybór przedszkola dla dziecka to bardzo wyjątkowy moment dla każdej rodziny, nie tylko dla dziecka, który po raz pierwszy musi rozstać się z mamą i tatą, znajdując się w nowym środowisku kompletnie „samotnie”, ale także dla rodziców, którzy często odczuwają ten delikatny krok jako źródło dużego stresu.

Źródła obaw mogą być różne. Koszty, zgodność z godzinami pracy i wszelkimi odległościami do pokonania z pewnością odgrywają kluczową rolę, ale także niedogodności związane z koniecznością pozostawienia dziecka w nowym środowisku i z nieznanymi osobami, którym jeszcze nie wiemy, jak bardzo możemy zaufać. Na co zatem zwracać uwagę, aby nie żałować swojego wyboru?

Posłuchaj opinii rodziny i bliskich znajomych

Przede wszystkim słuchaj rad zaufanych przyjaciół i pozwól im na podstawie ich osobistych doświadczeń zasugerować przedszkola, które ich zdaniem mogą być najbardziej odpowiednie.

Ci, którzy już znaleźli się w takiej samej sytuacji, mogą udzielić przydatnych porad dotyczących najlepszego wyboru, ponieważ znają już mocne i słabe strony struktur, z którymi mieli kontakt.

Odwiedź przedszkola osobiście

Zorganizuj małą wycieczkę po przedszkolach, które najbardziej Cię inspirują. Przyjrzyj się im pod kątem bezpieczeństwa, higieny oraz czystości.

Tak naprawdę nie ma wątpliwości, że uwaga skierowana do maluchów zaczyna się już od dbania o pokoje, w których będą spędzać większość czasu. Sprawdź, czy dostępne są miękkie przestrzenie, gry, sale gimnastyczne i inny sprzęt do różnych zajęć edukacyjnych.

dziewczynki z zabawkami edukacyjnymi
 

Porozmawiaj z nauczycielami

Podczas zorganizowanej wycieczki, ale także podczas zwykłej rozmowy telefonicznej, warto dopytać o wykształcenie pedagogiczne nauczycieli. To przecież oni są najważniejsi w przedszkolu. Podczas rozmowy warto także zapytać o proponowanym programie dydaktyczno-wychowawczym oraz o stosowane metody aktywizujące w przedszkolu przez nauczycieli.

Dowiedz się o jakości posiłków

Kolejny podstawowy element dotyczy przygotowywania posiłków. Dowiedz się, czy przedszkole posiada swoją wewnętrzną kuchnię lub korzysta z zewnętrznych usług gastronomicznych. Przejrzyj menu i jakości potraw, upewniając się, że przestrzegane są zasady zróżnicowanej i zdrowej diety. Ważne jest także to czy przedszkole uwzględnia w swoim jadłospisie alergię naszego dziecka.

Od dobrego wyboru przedszkola zależy szczęście i przyszłość dziecka. Warto więc temu procesowi poświęcić więcej naszego czasu.

Baner reklamowy

Komentarze

Dodaj komentarz