unsplash.com W drodze na urlop
unsplash.com W drodze na urlop

Wakacyjny wyjazd przyjazny dla czworonoga to taki, który nie wymaga długiej podróży. Już trasa ze Śląska nad Bałtyk może okazać się bardzo wyczerpująca, dlatego warto zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria dla zwierzaka. To przede wszystkim miska, z której będzie pił wodę na postojach, czy specjalny transporter do przypięcia pasami do siedzenia w przypadku podróży autem. Jeśli pupil źle znosi długą jazdę, przygotuj dla niego ziołowe leki uspokajające. Bardzo ważne są częste postoje, podczas których nie powinniśmy zostawiać go samego w aucie. Zanim wyruszysz w drogę, upewnij się jeszcze raz, czy hotel, w którym wykupiłeś noclegi, akceptuje pobyt zwierząt. W przeciwnym wypadku urlop, który miał być przyjemnością, może stać się źródłem złych doświadczeń.

Zagraniczne wojaże

Zasady obowiązujące podczas podróżowania z psem lub kotem poza granice kraju bywają różne. Warto sprawdzać je pod kontem konkretnej destynacji, ponieważ przepisy mogą się różnic pomimo podobieństwa krajów i lokalizacji. Powinniśmy to zrobić tuż przed wyjazdem, gdyż regulacje są często aktualizowane.

Wymagany microchip

W wielu krajach posiadanie microchipa przez czworonoga jest konieczne, aby uzyskać zgodę na jego wjazd. To jednocześnie gwarancja względnego spokoju dla właściciela, jeśli zwierzak zagubi się w nieznanej okolicy. 15-cyfrowy kod, który jest możliwy do odczytania przy użyciu specjalnego czytnika, pozwala na identyfikację psa lub kota. Jeśli chip został zarejestrowany w oficjalnej bazie danych, będzie możliwe odczytanie imienia i nazwiska właściciela, adresu, a także numeru telefonu oraz innych informacji.

Niezbędne dokumenty

Paszport dla zwierzaka jest obowiązkowy nawet w przypadku wycieczki do tych krajów, które nie wymagają takiego dokumentu od nas samych. Dlatego udając się na wyjazd do Czech, obowiązkowo należy wyrobić swojemu pupilowi paszport. Bez niego nie będziemy mogli kontynuować wspólnej podróży. Taki dokument wyrabia się u upoważnionego weterynarza i jest bezterminowy, więc jest to jednorazowy wydatek. Równie ważna, w przypadku zagranicznych wojaży jest książeczka zdrowia wraz z aktualnymi szczepieniami. Obowiązkowo musimy zaszczepić zwierzę przeciwko wściekliźnie. To wymóg obowiązujący niemal w każdym kraju. Dodatkowo, w przypadku niektórych krajów warto pomyśleć o szczepieniach przeciwko chorobom zakaźnym.

Co kraj to inne zasady

Niektóre państwa posiadają swoje własne obostrzenia prawne, dotyczące przebywania na ich terenie czworonogów z innych krajów. Dotyczy to między innymi ras psów, które ustawowo mają zakaz wjazdu do danego państwa. Regulacje te dotyczą przede ras, które uznane są za niebezpieczne. Dla przykładu, do Anglii nie możemy wjechać z psami takich ras, jak pitbull, buldog amerykański, pies kanaryjski, dog argentyński czy rottweiler.

Gdy w podróży towarzyszy nam inne zwierzę niż pies czy kot

Zanim wyjedziesz z egzotycznym zwierzęciem (żółw, wąż, jaszczurka, papuga) za granicę, sprawdź czy konkretny gatunek nie jest zaliczany do gatunków CITES, czyli objętych ochroną.

W przypadku zwierząt pochodzących z hodowli, przewóz po obszarze UE jest wolny, pod warunkiem posiadania dokumentów legalności pochodzenia. Nie zaszkodzi kontakt z Administracją Celno-Skarbową i upewnienie się, że nie będzie przeszkód ze zwierzęciem w danym urzędzie celnym. Informacje o przejściach granicznych w Unii Europejskiej przygotowanych do odpraw poszczególnych okazów CITES (żywe zwierzęta, produkty zwierzęce, rośliny itd.) znajdują się na stronie www.granica.gov.pl

BK

Komentarze

Dodaj komentarz