Materiał partnera
Materiał partnera

Silne wzdęcia i gazy – skąd się biorą?

Silne wzdęcia mogą być objawem izolowanym w przebiegu czynnościowych zaburzeń przewodu pokarmowego – wtedy określa się je mianem wzdęć czynnościowych. Niekiedy stają się objawem, który towarzyszy innym czynnościowym zaburzeniom gastroenterologicznym, a także wielu chorobom organicznym1.

Silne wzdęcia – przyczyny to m.in.2,3:

 • zespół jelita drażliwego,
 • zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego,
 • nieprawidłowe trawienie i nietolerancja węglowodanów,
 • refluks żołądkowo-przełykowy,
 • stan po operacjach chirurgicznych,
 • niedrożność przewodu pokarmowego,
 • zespoły upośledzonego wchłaniania,
 • niedoczynność tarczycy,
 • zaparcia,
 • rak jelita grubego,
 • celiakia,
 • choroby układowe,
 • nieswoiste choroby jelit,
 • przyjmowanie niektórych leków (m.in. antydepresantów, blokerów kanałów wapniowych, opiatów).

Trudno jednoznacznie wskazać przyczynę silnych wzdęć bez przeprowadzenia badań, dlatego w przypadku ich występowania zaleca się konsultację lekarską.

Sposoby na wzdęcia i gazy

Zaburzenia wynikające z nadmiaru gazów, jeśli tylko istnieje taka możliwość, powinny być leczone w sposób ukierunkowany. Postępowanie lecznicze w dużej mierze zależy od tego, co wywołuje silne wzdęcia i silne gazy w jelitach. Dla przykładu niedrożność mechaniczna wymaga interwencji chirurgicznej, z kolei przy niedoborze laktazy konieczne jest wyłączenie z diety produktów zawierających laktozę lub uzupełnianie diety egzogenną laktazą. Objawy refluksu żołądkowego powinny ustąpić natomiast po podaniu leków hamujących wydzielanie kwasu żołądkowego3.

Ciągle masz wzdęty brzuch i dokuczają Ci gazy jelitowe? Zacznij od zmiany diety i wyeliminowania złych nawyków żywieniowych. Odpowiednie zalecenia dietetyczne mogą pomóc zmniejszyć wzdęcia oraz nadmierne oddawanie gazów. Dobry stan zdrowia pomaga utrzymać m.in. włączenie do jadłospisu produktów roślinnych. Ponadto zaleca się wyeliminowanie produktów gazotwórczych takich jak ciemne pieczywo, warzywa kapustne, cebula czy rośliny strączkowe2. W przypadku problemów ze skomponowaniem nowej diety, który złagodzi problem silnych wzdęć, warto skorzystać z pomocy dietetyka.

Co na wzdęcia najlepiej się sprawdzi?

Zastanawiasz się, co na wzdęcia sprawdzi się najlepiej? W łagodzeniu objawów związanych z nadmiernym nagromadzeniem gazów w żołądku i jelitach, które powstały w wyniku fermentacji jelitowej w czasie procesów trawienia, zastosować można Ulgix Wzdęcia Max. Jest to wyrób medyczny ułatwiający usuwanie gazów z przewodu pokarmowego4.

Ulgix Wzdęcia Max zawiera symetykon w wysokiej dawce, aż 240 mg w jednej kapsułce, dzięki czemu polecany jest szczególnie na silne wzdęcia. Preparat można zastosować w przypadku takich objawów jak uczucie pełności, silne wzdęcia czy odbijanie, które mogą być wynikiem m.in. błędów dietetycznych4.

Silne wzdęcia brzucha – kiedy trzeba udać się do lekarza?

Do lekarza warto zgłosić się przede wszystkim wtedy, gdy silne wzdęcia i gazy dokuczają od dłuższego czasu, w dodatku obniżają jakość życia i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Objawy, z jakimi pacjenci najczęściej zgłaszają się do lekarza, oprócz wzdęć i częstego oddawania gazów, to przede wszystkim3:

 • bóle brzucha,
 • przykry zapach z ust,
 • jadłowstręt,
 • wczesne uczucie sytości po posiłku,
 • nudności, kurcze jelit,
 • zaparcia.

Powyższe objawy mogą wskazywać na czynnościową chorobę jelit3.

Jeśli silnym wzdęciom towarzyszą dolegliwości takie jak utrata masy ciała, gorączka czy krew w stolcu, także trzeba skonsultować się z lekarzem, ponieważ ich przyczyną może być choroba organiczna2.

 

Bibliografia:

 1. Eder P., Stawczyk-Eder K., Łykowska-Szuber L. i in., Wzdęcie – ważny i powszechny problem kliniczny w codziennej praktyce lekarskiej, Prz Gastroenterol 2012; 7 (4): 197–202.
 2. Gulbicka P., Grzymisławski M., Wzdęcia brzucha – najczęstsze przyczyny i postępowanie, Piel. Zdr. Publ. 2016, 6, 1, 69–76.
 3. Słomka M., Małecka-Panas E.: Wzdęcia i odbijania. Pediatr. Med. Rodz. 2011, 7, 1, 30–34.
 4. Instrukcja używania wyrobu medycznego Ulgix Wzdęcia Max.
1
Baner reklamowy

Komentarze

 • Sharon 12 sierpnia 2022 12:04Witam Panie i Panowie, Po co ubiegać się o pożyczkę i mieć długi, skoro można zainwestować w Kryptowalutę. Nazywam się Sharon Tate Reeves, jestem brokerem i ekspertem w handlu i inwestycjach kryptowalutowych. Wiele osób musiało słyszeć o kryptowalutach (Bitcoin, Ethereum itp.) i o tym, jak ludzie zarabiają na tym dużo pieniędzy, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać. Cóż, przynoszę ci dobre wieści. Prowadzę program do handlu kryptowalutami, wykorzystując swoją strategię i analizę, aby zarobić więcej. W rzeczywistości możesz zarobić ponad 10 000 euro tygodniowo na handlu i inwestowaniu w kryptowalutę, jeśli użyjesz mojej strategii. Korzyści są takie, że poznasz cały proces i strategię i zarobisz w ciągu tygodnia. Uwaga: finansowanie, wypłaty i portfele są wykonywane tylko przez Ciebie, więc Twoje pieniądze są zabezpieczone. Zarobię tylko 20% prowizji za handel na Twoim koncie po pomyślnej wypłacie. Poniżej moje dane kontaktowe: E-mail: eclipseforexbroker@gmail.com Test/WhatsApp: +1 (201) 754-8785 To bardzo bezpieczny i legalny sposób na zarabianie pieniędzy. Wszyscy wiemy, jak szybko rośnie inflacja i musimy zdywersyfikować nasze dochody. To dla Ciebie szansa.

Dodaj komentarz