Archiwum Krzysztof Gadowski Poseł na Sejm RP, Platforma Obywatelska
Archiwum Krzysztof Gadowski Poseł na Sejm RP, Platforma Obywatelska

Na pewno wielu z Państwa, mieszkańców bloków, spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot, mocno się zdziwiło otrzymując informację i rachunki, z których wynikało, że będzie trzeba przygotować dodatkowe środki na ogrzewanie. I to już o ponad 60 proc. od początku roku, większe niż dotychczas. A przecież rząd idąc w zaparte obiecywał, że podwyżka za ogrzewanie nie przekroczy 42 proc.

2 września Sejm głosami posłów PiS przyjął ustawę o udzieleniu wsparcia odbiorcom ciepła. Wydawałoby się, że w świetle prawa wszyscy zostaną potraktowani sprawiedliwie. I co się okazuje? Ustawa ta, wyklucza dużą część Polaków, korzystających z ciepła systemowego wykorzystującego węgiel. Dotyczy to m.in. mieszkańców naszego regionu, bo przegłosowany przez PiS projekt ustawy, który wprowadza mechanizm dopłat do ciepłowni nie spowoduje obniżki cen za ogrzewanie, w świetle obowiązujących taryf na Śląsku. W tym miejscu pozwolę sobie przytoczyć słowa prezesów śląskich spółdzielni, którzy zwrócili się z apelem do premiera: „przedstawiony projekt ustawy w postaci regulacji i zamrożenia cen ciepła, nie ma absolutnie nic wspólnego z ochroną gospodarstw domowych przed niekontrolowanym wzrostem cen. Zamiast ochrony, naszych mieszkańców czekają solidne podwyżki, tym razem w ustawowym majestacie prawa, pozwalając Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki na podniesienie cen do ustawowego poziomu”. Zgodnie z wyliczeniami zarządów spółdzielni zakres podwyżek może sięgnąć nawet 200 proc.! Mieszkańcy Śląska będą musieli całą podwyżkę zapłacić z własnej kieszeni, nie skorzystają z pomocy jak inni.

Gdzie więc ta deklaracja minister Klimatu i Środowiska, która zapewniała, że: „ podwyżki będą nie większe niż 42 proc.”? Okazuje się, że przepadła, w natłoku pozostałych pustych obietnic rządu. Przerabialiśmy to już wiele razy w przypadku węgla i gazu. Ustawa ta oprócz podwyżek gwarantuje jeszcze jedno – kolejny sztuczny podział i sortowanie Polaków na tych, którym pomoc się należy i tych, którzy zostaną pozostawieni sami sobie. Wielu z nich z emeryturą 1000 zł, z potężnymi kredytami, długami, nie potrafiący związać końca z końcem. To ci, których dopadło już ubóstwo energetyczne.

Byłem ogromnie zdziwiony, że żaden z posłów Prawa i Sprawiedliwości z naszego regionu, nie znalazł w sobie na tyle odwagi, aby poruszyć ten problem. Ustawa trafiła do Senatu, który zgłosił szereg poprawek, składanych w Sejmie przez Platformę Obywatelską. Poprawki musi jednak ostatecznie przegłosować Sejm. Pozostaje dziś nam wszystkim apelować do rządu, do posłów PiS, aby zmienili tą ustawę. Aby posłuchali głosów opozycji i wprowadzili poprawki, które w sposób rzeczywisty będą chronić mieszkańców bloków. Wydaje mi się również, że pan premier zapomniał, że jest posłem ze Śląska, wyrażając zgodę na tak niesprawiedliwą społecznie ustawę. Czy mieszkańcy Śląska nie zasługują na szansę, aby ogrzać mieszkania za uczciwe pieniądze? Czemu mają być pozbawieni wsparcia, które otrzymują pozostali Polacy?

Komentarze

 • na Pana prośbę -przedruk z internetu 20 września 2022 15:44Jako były działacz Solidarności – Tusk od stanu wojennego miał problemy ze znalezieniem pracy, choć i tak powiodło mu się lepiej niż jego wielu kolegom, bo nie został internowany. Przez jakiś czas sprzedaje pieczywo w przejściu podziemnym pod dworcem kolejowym. A potem przychodzi czas Świetlika. Spółdzielnię Świetlik założyli gdańscy opozycjoniści. Świetlikiem kierował późniejszy marszałek Sejmu Maciej Płażyński, a zatrudniał kolegów z podziemia. Dzięki Świetlikowi mogli utrzymać rodziny, a ponieważ spółdzielnia przynosiła spore zyski, zostawało jeszcze na działalność podziemną. Zajmowali się głównie pracami na wysokościach: myciem kominów w kombinatach i rafineriach, malowaniem wielopiętrowych konstrukcji, czyszczeniem zbiorników po chemikaliach. Rozłąka z rodziną i miesiące w plugawych robotniczych hotelach – taka była cena tej wolności. Dużo ryzykowali, dużo zarabiali i bardzo dużo pili. Kiedy wchodzili do knajpy, nie było mocnych. Budzili respekt, a kelnerzy tańczyli wokół stolików. Na końcu ulicy była poradnia zdrowia psychicznego, a po drugiej stronie komisariat MO. W dzień piło się wódkę, piwo, grało w karty, dyskutowało o polityce, piłce, kobietach… A w nocy do roboty. Alkoholu – jak to w PRL – czasem brakowało. Znaleźli na to sposób: marihuanę. Marihuanę własnej hodowli dostarczał kolega Tuska, Mariusz Wilk, który do Świetlika trafił wprost z aresztu w 1983 roku.--no to ile lat ten Tusk miał opłacany ZUS?
 • Gazety znowu donoszą 20 września 2022 08:56Tusk;. jego dzieci a może wnuki znowu lwią część dostaną czytaj:Rząd tworzy nową tarczę dla Polaków. Koszty będą gigantyczne
 • Brawo Wy 19 września 2022 19:57No właśnie skoro mowa o prowokatorach . Na wp.pl opisują policyjne BMW jak w Bielsku przed przejsciem hamuje aby wkręcić w drogi mandat kierowce z sasiedniego pasa. Temat wchodzących i zblizających się do przejścia pieszych to osobna glupota ustawodawcy ,sądze że wielu kierowców a nawet pieszych weźmie to pod uwage w trakcie wyborów gdyz skoro w takich sprawach nie umieją obecni sobie poradzić.. Jako pieszy wole aby pojazd przejechał i abym mógł bezpiecznie i spokojnie przejść gdy jezdnia będzie pusta lecz głupole wymyslili odwrotnie .
 • Mirosław Piasecki 19 września 2022 09:12No własnie, ile Donald miał stażu pracy tj. wpłaconych za Niego za nim załapał sie na partyjną fuchę razy skladek ZUS. Sprawdzał Pan to. Może stąd zainicjował te emerytury cząstkowena na tak niskim poziomie. Teraz napewno załapał by sie na PISowską w całości czternastke. Cała ta rodzina jakoś dziwnie utrzymywana jest przez społecznstwo. Syn dodatkowo szkodząc LOTowi co zostało wykazane tez powinien miec za ten okres pracy odebraną pensje i skladki ZUS. Gdybym bym poslem napewno w celu zaicjonowana poczucia sprawiedliwosci spolecznej gdyz tema stal sie publiczny interweniowal bym w tej sprawie gdyz to nie był lojalny pracownik bądź co bądź narodowego przewoznika a raczej agent obcej firmy czyli szkodnik.
 • Polowanie na kase czas zacząć 18 września 2022 09:32Klawsz ,ale musisz przyznac ze w PISie mandaty i wiezienie bedzie juz grozic za wyjscie w papciach na jezdnie. Przed kazdy przejsciem policjant i jeden prowokator. Budzet naładują.
 • Klawisz 17 września 2022 17:03Wszyscy komentatorzy wypocin POsła Krzysztofa proszę nie piszcie o wsparciu syna i córki Donka bo będziecie siedzieć i kochajcie PO wtedy Donek was nie posadzi
 • same manipulacje 17 września 2022 12:49Przez przelewy do PPK oglisili tez triumfalnie ze średnia placa wzrosla gdyz liczyli to jako podwyżke placy w propanstwowych firmach tyle ze tej forsy czesciowo juz zjedzonej przez hiperinflacje nikt juz nie zobaczy!
 • Marcin K 17 września 2022 12:40do ponizszego ,czy Pan wie jakie to miliardy zloty zostaly przez inflacje w PPK i PPE przeduchane nie e wspominajac o gazy Kolesiow Krolika tam wladajacych.
 • Marcin K 17 września 2022 12:28Jest temat dla Pana. Otoz swego czasu zdaje sie to Wasze liberalne ugrupowanie założyło OFE a w nich wielu nasadzonych kolesiow. Slowem z czego śmiał sie po latach w TV Oleksy iz te emerytury pod palmami nie mogly wypalić ,nie bylo mocnych i On jako Premier o tym wiedzial lecz nie mogl nic zrobic. Pozniej Donad wytlumaczył Polakom ze Ich skladki w OFE nie sa Ich wlasniscią. Ale jak wiesz drogi POsle gdy jedna mafia znika czesto tworzy sie druga gdyz zycie nie znosi pustki.Calkiem jeszcze niedawno temu PIS podstepnie, praktycznym rosyjskim przymusem, podłym sposobem zaczął zmuszać ludzi aby zapisać ich nawet wbrew woli do PPK lub PPE a kazdy kto wyraził na te tematy przymusu i szans w swoich firmach samodzielne zdanie, byl traktowany jak za komuny wrogowie ludu natomiast w internecie pod artykułami w tych tematach zabronili ,zabrali możliwości , podobnie jako dobrzy SBcy pisania komentarzy. Zrobili to tak ,ze albo od tych pieniedzy tam jako czesc wynagrodzenia przelewanych (ktore teraz inflacją rozkradają) zatrudnieni zgodzą sie placic juz teraz podatek,w chwili wyplaty, choc ich nie widzią fizycznie,albo pracodawca panstwowy nic pracownikom zamiennie nie da jezeli pracownik nie zgodzi sie do tego mafijnego biznesu wpisac..a nawet jak sie nie zgodzi to za cztery lata znow Go wpisza. Tak dziala mafia. Nie wspomnie juz o tym ze za tym szły tam stolki zarządów i innych politycznych namaszczonych przez PIS osobników i juz tylko za tą grabierz i ten twór powinni jako twórcy odpowiadać jak za działalność mafijna przeciwko własnemu narodowi. Czy zainicjuje Pan w tym temacie postepowanie Poselskie i ruszy dupy swoich kolegów z ław Sejmowych aby dociec Kto tak naprawde na tym zbija kase.? kosztem setek tysiecy przymusowo wcielonych do tych PPK. Przeciez nie trzeba czekac 30lat aby wiedziec ze przy tej hiperinflacji z tam gromadzinych skladek nawet na druk informacji o stanie kont pieniedzy nie styknie a co dopiero marzyć o dodatkowych emeryturach z tego. Obłowią sie tylko w zarządach kolesie z PIS.Przekret nad przekrętami.
 • Marcin K 17 września 2022 12:18Jest temat dla Pana. Otoz swego czasu zdaje sie to Wasze liberalne ugrupowanie założyło OFE a w nich wielu nasadzonych kolesiow. Slowem z czego śmiał sie po latach w TV Oleksy iz te emerytury pod palmami nie mogly wypalić ,nie bylo mocnych i On jako Premier o tym wiedzial lecz nie mogl nic zrobic. Pozniej Donad wytlumaczył Polakom ze Ich skladki w OFE nie sa Ich wlasniscią. Ale jak wiesz drogi POsle gdy jedna mafia znika czesto tworzy sie druga gdyz zycie nie znosi pustki.Calkiem jeszcze niedawno temu PIS podstepnie, praktycznym rosyjskim przymusem, podłym sposobem zaczął zmuszać ludzi aby zapisać ich nawet wbrew woli do PPK lub PPE a kazdy kto wyraził na te tematy przymusu i szans w swoich firmach samodzielne zdanie, byl traktowany jak za komuny wrogowie ludu natomiast w internecie pod artykułami w tych tematach zabronili ,zabrali możliwości , podobnie jako dobrzy SBcy pisania komentarzy. Zrobili to tak ,ze albo od tych pieniedzy tam jako czesc wynagrodzenia przelewanych (ktore teraz inflacją rozkradają) zatrudnieni zgodzą sie placic juz teraz podatek,w chwili wyplaty, choc ich nie widzią fizycznie,albo pracodawca panstwowy nic pracownikom zamiennie nie da jezeli pracownik nie zgodzi sie do tego mafijnego biznesu wpisac..a nawet jak sie nie zgodzi to za cztery lata znow Go wpisza. Tak dziala mafia. Nie wspomnie juz o tym ze za tym szły tam stolki zarządów i innych politycznych namaszczonych przez PIS osobników i juz tylko za tą grabierz i ten twór powinni jako twórcy odpowiadać jak za działalność mafijna przeciwko własnemu narodowi. Czy zainicjuje Pan w tym temacie postepowanie Poselskie i ruszy dupy swoich kolegów z ław Sejmowych aby dociec Kto tak naprawde na tym zbija kase.? kosztem setek tysiecy przymusiwo wcielonych do tych PPK. Przeciez nie trzeba czekac 30lat aby wiedziec ze przy tej hiperinflacji z tam gromadzinych skladek nawet na druk informacji o stanie kont pieniedzy nie styknie.
 • mariol 16 września 2022 13:25Kuba ,on by wogole nie dostal zadnej emerytury ,on wogole tez niemial stazu pracy
 • Kuba 16 września 2022 07:56Czy zastanawial sie Pan kiedykolwiek drogi POśle ile,jaką wysoką - emerytury otrzymal by Donald Tusk gdyby nie załapał sie na VIPa w polityce? Policzmy choc trudno w internecie znaleźć jego zawodowy życiorys poza stwierdzeniem, ze jak brakło wódki to kolega załatwił na pokoj chyba , maryche , a wszystko to działo sie na hotelu w dwuletniej pracy na kominach w firmie u Plażynskiego.To byl jedyny chyba okres gdy placili za niego składki do ZUS. Pozniej pracowal juz w Irlandii ale czy tam płacil składki? Ponoć w Polsce roboty nie bylo! i to byl jedyny chyba jego okres składkowy Ja wiem jedno ,obecnie 14stke od PISu dostał by napewno.Mialby wiec wsparcie i oparcie
 • Wsparcie od PSowcow jednak mieliscie 16 września 2022 07:43Dziekujemy ci PiSie ze codziennie chwytalismy sie za portfel liczac ile nam dzisiaj pieniedzy ukradliscie abyscie mogli rozdawac bogatym tatusiom na auta za dzieci lub "menelom" co praktycznie nie pracowali i maja male emerytury na kolejne "malpki". Dziekujemy Ci za kradzione nasze wypłaty i dewaulowane ciezko zapracowane oszczędności po to aby syn Donalda mial wsparcie 40000zl w ramach tarczy, jego siostra blogierka 18000 takze ,no i kochany ziec 150000jak podaly media a ktory kupil Jej za to torebke za 30000zl. No bo w koncu Kto to finansowal-Wy czy my PISie.Czy jesteście pewni ze o to w 80latach walczylismy?-dlatego pod pomnikiem nie spotykmy juz spoleczenstwa.
 • PO ci mi PO 14 września 2022 18:06Widzisz kochany POsle jednak ludzie nie kochają PO bo jak tu kochać PO jak pieniędzy ni ma jak mówił vel Wincent Rostowski a Donek nie miał łopaty i przycisków do zmniejszania cen no to hej
 • ewa 14 września 2022 17:35wsparcie to ma Donald, jego syn i coruchna oraz ziec i to wszystko z naszych
 • Olac te wybory 14 września 2022 17:03z tego wniosek : nie ma partii sprawiedliwych ani uczciwych. Wszystkie sa ządne władzy i każda przez nie forma kradzieży czy to za pomoca Inflacji , wieku emerytalnego dla tych co zasuwali od najmlodszych lat, dotacji do KRUS dla czesto znacznie bogatszych niz w zusie, czy inne rozdawnictwo pieniedzy, nie przez siebie uczciwie zapracowanych aby dalej mogli byc przy korycie jest dla nich celem samym w sobie gdyz chca relzowac swoje nieraz chore wizje z krzywda dla tak wielu a zyskiem dla ludzi wladzy.
 • a mi kuba 14 września 2022 11:16Wiesz Kto teraz Na PIS powinien glosowac: Kasia Tusk ,Syn Donalda i jego zięć .Wszyscy Oni dostali za nic takaa kaseeeeee w ramach tarczy Covidiwej -a co dostali ludzie pracujacy i emeryci ? ,prawo do sfinansowania tych danych Tuskom prezentow .Na 14stki dla dlugoletnio zatrudnionych tez PISowi zabraklo.Tacy Sprawiedliwi. Smieszna nazwa Prawi i Sprawiedliwi?Oni sa sprawiedliwi jak Wy byliscie. Panie Posle,choc Pan jeszcze gorzej gdyż do niczego sie nie nadaje to ja na PiS nie bede glosowal, macie wybory w kieszeni, forse tez
 • Inspektor-byly 14 września 2022 11:07Wiecie czym sie rożni PO od PISu czy inne partie jako wspolnym mianownikiem,,-sposobem okradania. Pierwsi wiekiem emerytalnym bez patrzenia ile Kto miał lat pracy ,drudzy inflacją. I miej tu w Polsce odłożone na starość pieniadze w gotowce?! . Morawiecki kupił działkę za 10mln , a przez wywolana przez siebie inflacje sprzedał juz za 20mln-taki swiatjak donosza media. Pozostale ugrupowania tez mają swoje wyrafinowane metody i dlatego idę, a jagze na wybory głosować - z satysfakcją skreślam wszystkich. Nie wmówią mi że osiągnęli ciulaniem aż taki dobry wynik w budzecie.

Dodaj komentarz