Pixabay Uroczyste nakrycie stołów
Pixabay Uroczyste nakrycie stołów

W epoce pizzy, hamburgerów i sushi sztuka spożywania posiłków traci na znaczeniu. Jednak znajomość zasad obowiązujących przy stole może nam się przydać w różnych sytuacjach. Wyzwaniem będzie uroczysta kolacja biznesowa lub obiad z przyszłymi teściami w eleganckiej restauracji. Bywa, że pracodawcy zapraszają kandydatów, mających objąć stanowiska menadżerskie, na lunch, w myśl powiedzenia „Pokaż mi jak jesz, a powiem ci, kim jesteś”. Poniżej przedstawiamy 10 podstawowych zasad, które uchronią nas przed wpadkami i dodadzą pewności siebie podczas uroczystych spotkań przy stole.

Bądź punktualny

Niezależnie od tego, czy wybierasz się na spotkanie w gronie rodzinnym czy na ważną uroczystość firmową – zawsze bądź na czas. Wyjedź z domu wcześniej, ponieważ nawet jeśli na miejscu pojawisz się za wcześnie, lepiej poczekać niż się spóźnić. Jeśli natomiast faktycznie coś cię zatrzyma, zgodnie z etykietą powiadom osobę, która na ciebie czeka telefonicznie. Nigdy nie rób tego SMS-em.

Poczekaj na wskazanie miejsca

Zanim wejdziesz na salę w restauracji, zaczekaj na kelnera, aby wskazał stolik, który możesz zająć. Gdy idziemy do kogoś z wizytą, również gospodarz przyjęcia powinien pokazać nam miejsca, na których możemy usiąść.

Użyj serwetki

Podczas codziennych posiłków można używać papierowych, jednak w przypadku uroczystych kolacji wymagane są płócienne. Zaraz po zajęciu miejsca bierzemy serwetę ze stołu i rozkładamy ją na kolanach, trzymając tam aż do powstania od stołu. Należy w nią wytrzeć usta zanim napijemy się wina, aby zostawić jak najmniej śladów na kieliszku. Wstając po ukończonym posiłku kładziemy ją na stole po prawej stronie nakrycia, niezłożoną. Jeśli nie użyjemy jej wcale, możemy zostać odebrani jako osoba, która wyciera usta rękawem. W żadnym wypadku serwetki nie należy wiązać na szyi, nawet jeśli spożywamy niebezpieczne danie.

Kolejność sztućców ma swoją logikę

Sztućce układa się po obu stronach talerzy w kolejności zależnej od podawanych dań. Robi się to, zaczynając od zewnątrz, czyli od zewnątrz sztućce do pierwszego dania, a od wewnątrz do ostatniego. Jeśli posiłek zaczynamy od zupy, to pierwszym sztućcem po prawej stronie talerza powinna być łyżka. Jeśli natomiast zupa będzie podawana jako druga, łyżka powinna leżeć zaraz po sztućcu, którego użyjemy do pierwszego dania. Jeśli nakrycie składa się z kilku zestawów noży i widelców zaczynamy używać je od leżących najbardziej na zewnątrz, a każdy kolejny komplet jest do kolejnego dania.

Łyżka zawsze w zupie

Zupę je się końcem łyżki, nigdy bokiem, a gdy na talerzu jest już resztka płynu, można talerz przechylić lekko od siebie. Gdy musimy przerwać jedzenie zupy, łyżkę pozostawiamy w talerzu, w którym jest zupa. Po skończeniu jedzenia zupy, łyżkę należy odłożyć na spodek lub talerz – podstawkę, na której podano nam zupę. Raz wzięte w ręce sztućce ze stołu nie mogą już na to miejsce powrócić, ani nawet opierać się częściowo o stół. Łyżeczka do kawy i herbaty ma swoje miejsce na spodku i nie ma znaczenia czy napój jest nalany, czy jeszcze nie. Opierając ją o spodek i stół lub zostawiając w filiżance popełniamy gafę.

Pestka – jak się jej pozbyć?

Pestka w daniu wprawia w zakłopotanie. Co z nią zrobić? Nie wypada wypluć jej na talerz, nie wyjmujemy jej również rękami z ust. Jeśli już znajdzie się w naszych ustach, pozbywamy się jej przy pomocy łyżeczki lub widelca, zgrabnym ruchem odkładając ją na brzeg talerza lub do specjalnego naczynia.

Pieczywa nie kroimy

Pieczywo podane na małym talerzyku odrywamy (bułka) lub łamiemy (kromka), rozdzielając na mniejsze kawałki, które wkładamy do ust. Jeśli lubimy smak chleba czy bułki z masłem, wówczas te oderwane kawałeczki możemy smarować masłem. Najpierw jednak należy masło położyć na swój talerz i dopiero wtedy swoim nożem smarować chleb na talerzu — nigdy na obrusie lub w ręce.

Najpierw skosztuj nim dosolisz

Nie można przyprawiać dania przed spróbowaniem. Jest to jedna z największych gaf, jakie można popełnić przy stole. To tak, jakbyśmy już na wstępie pokazali brak zaufania do umiejętności kulinarnych gospodarza. Doprawiamy dopiero wtedy, kiedy po pierwszej porcji okazuje się to konieczne.

Rozwód z telefonem

Układanie telefonu na stole jest wyrazem braku szacunku dla osób, z którymi spożywamy posiłek. Powinien pozostać w torebce lub kieszeni. Spotkanie z innymi przy stole należy postrzegać jako wyjątkowe wydarzenie, zasługujące na poważne traktowanie.

Wstajemy od stołu

Gdy potrzebujemy wyjść do toalety, nie informujemy biesiadników, gdzie idziemy. Nawet najbardziej subtelna uwaga związana z celem naszego odejścia od stołu jest po prostu nie na miejscu. Wstając mówimy tylko „przepraszam”. Z kolei jeśli posiłek jest już skończony, sygnał do odejścia od stołu dają gospodarze. W tej sytuacji zawsze dziękujemy za zaproszenie i gościnę.

Komentarze

Dodaj komentarz