Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Skorzystać mogą z niego te osoby, które ogrzewają swój dom za pomocą kotła na paliwo stałe, kominka, kozy, trzonu kuchennego, piecokuchni, kuchni węglowej, lub pieca kaflowego. Muszą one być zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem, zawierającym co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

W sobotę prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy w sprawie tego świadczenia. Wprowadzono nową zasadę przyznawania dodatku węglowego - według niej, jeden dodatek węglowy przysługuje na jeden adres zamieszkania. Nowe zasady omówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji, która odbyła się 15 września. - Kamienica, która ma jeden kocioł, jeden piec i z niego energię elektryczną czerpie nawet sześć czy siedem gospodarstw domowych, są to różne adresy, to każdy z tych adresów ma prawo do tego dodatku - wyjaśniał premier.

- Jeśli w jednym mieszkaniu, z jednego pieca, żyje rodzina i teściowa, które są odrębnymi gospodarstwami domowymi, to w tym jednym mieszkaniu przysługuje jeden dodatek - przekazał premier, dodał również, że "my nie chcemy, żeby było tutaj naciąganie". Ustawa przewiduje, że "w przypadku gdy wniosek o wypłatę dodatku węglowego złożono dla więcej niż jednego gospodarstwa domowego mających ten sam adres miejsca zamieszkania, to dodatek ten jest wypłacany wnioskodawcy, który złożył wniosek jako pierwszy. Pozostałe wnioski pozostawia się bez rozpoznania".

Komentarze

  • Obywatelka24 28 września 2022 02:20A co z dodatkiem do prądu dla tych którzy ogrzewają domy prądem (piece akumulacyjne, pompy ciepła). Dopłaty pominęły tych, którzy mają nowoczesne rozwiązania, chcą być eko - co niestety kosztuje. Co to jest 2000 kWh na rok? - Tyle zużyją: dobra lodówka, rzadko używany piec elektryczny i pralka, podgrzanie wody (i to lekkie), troszkę światła, jakieś radio i sporadycznie tv. Ponad 2000 kWh - tyle "zeżre" pompa ciepła w zimie w JEDEN MIESIĄC ! A przy dzisiejszych cenach fotowoltaikę i pompy ciepła montują najbogatsi (czytaj - z nich będziemy ściągać kasę/podatki na dodatki węglowe). Co z tego, że są programy Czyste powietrze itp, skoro kasa wpłynie po wielkich wydatkach (nie lepiej, aby kasa szła na obniżkę ceny już samych elementów (pompa, fotowoltaika)? (Sam mam pompę - dobrze że kupiłem w zeszłym roku - wtedy kosztowała 42 tys, dziś ta sama pompa kosztuje już 68 tys! - i to bez osprzętu i instalacji!).
  • Kriss 28 września 2022 01:13Z tym że prawo nie działa wstecz.Ci co złożyli przed podpisaniem nowelizacji powinni dostać dwa,trzy dodatki w zależności od ilości gospodarstw.

Dodaj komentarz