Pixabay/Facebook
Pixabay/Facebook

Inflacja we wrześniu wzrosła w porównaniu z sierpniem o 1,6 proc. Według danych GUS w porównaniu z poprzednim rokiem żywność oraz napoje bezalkoholowe są droższe o 19,3 proc., natomiast ceny nośników energii podrożały o 44,2 proc. Wzrost cen paliw do prywatnych środków transportu odnotowano na poziomie 18,3 proc.

Jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny "wynik znacząco zawyżyły rosnące ceny węgla dla odbiorców indywidualnych – cenniki z kopalń wskazują, że przez miesiąc ceny wzrosły o 25-40 proc. Presja inflacyjna jest wciąż obecna w gospodarce – szacujemy, że inflacja bazowa wzrosła do 10,5 proc.". Dodano również, że "kolejne miesiące przyniosą niższe wyniki. Obawy przed globalną recesją powodują spadek cen ropy naftowej. Koszt baryłki ropy Brent obniżył się przez miesiąc z ponad 100 do 87 USD. W efekcie w najbliższych miesiącach będziemy obserwować spadek cen na stacjach paliw".

Według wcześniejszych prognoz ekonomistów inflacja we wrześniu miała wynieść 16,5 proc., natomiast szefowa resortu finansów Magdalena Rzeczkowska zapowiadała ministerialną prognozę na poziomie ok. 16,4 proc. 

 

 

Źródło danych GUS

4

Komentarze

  • ???? 30 września 2022 17:30No to załużmy ,ze PIS dostał by obiecane pieniadze z Unii ,tylko czym byśmy ogrzewali kraj jakbyśmy kopalnie calkowicie w zamian zamknęli ,czy papierem z tych pieniędzy?
  • Prawda czy fałsz 30 września 2022 14:36lJa twierdze ze inflacja zostala swiadomie z premedytacja zaplanowana i zrealizowana. Owszem pozniej do niej dołączyła jeszcze wojna na Ukrainie co ją spotegowalo ,,.Ale; od poczatku ,,":.Kiedy zorientowali sie ze przegieli w rozdawnictwie na np. 500+ ,pierwotnie mialo to byc tylko za urodzenie drugiego itp..i inne obietnice bez pokrycia, ze Unia blokuje kase ktora chcieli wziac na roztrwoniene dla nierobow przez kupowanie glosow aby wygrywac kolejne wybory ,wpadli na pomysl ze wyzsze kwoty od tegoż samego Vatu to zalatwiony problem z zalatwiona dziura budzetowa oraz kupione głosy wyborcze. W tym celu jako chyba pierwszy rzad niby dbający o społeczeństwo zaczęli podnosić samoistnie najniższą krajowa gdyz wiedzieli ze bez tego jak zrealizują kolejny krok czyli inflacje to Ci najsłabsi zdechna z biedy lub rusza na Warszawie a Ci ze średnimi dochodami jeszcze zanim sie otrząsną dalej wytrzymaja. No i później zaczęło sie. Kazdy co nawet tylko raz płacil składki ZUS dostał pelna 14stke ktorej nie dostali Ci co mieli np. 45lat pracy gdyz Ich emerytury byly wg rzadu za wysokie. Ukarali wiec w ten sposob ludzi za dlugoletnia prace. Ale nie o to chodziło a o babcine oszczednosci na starość w skarpetach. Inflacja 16% a w bankach lokaty 0%...Zaoszczedzone przez ludnosc środki finansowe w realu topnieją ze zgorszeniem dla ludzi oszczędnych ale to Ich nie obchodzi.Teraz walą pozory ze lokata moze byc nizej niz inflacja i to jest sukces.! Swietnie sie rzadzi za czyjes ,prawda. Gdyby bylo Eurojako Polski środek płatniczy to papierowych biletow zł ,nie mozna by było drukowanc na rozdawnictwo. No i doszła wojna i znow wydatki na zbrojenia a skad a to wziac..zamiast opodatkować nieruchomości bogatych , po co sie narazac prawda- to ciag dalszy inflacji i znow wyzsze kwoty z Vatu na dziurawy budzet ,dalszy ubytek realu oszczednosci Tych co nie zdążyli kasy wymienic na dolary ,no i jazda -dalej. Frajerzy mysla ze oszczędzanie i wyzsze skladki na ZUS oplacaja sie. Nie ,nie ,to robota w złodziejskiej polityce sie oplaca! juz dawno maja specustawe o urealnieniu plac VIPow ..Też juz obecnie płacenie wyższych skladek na ZUS podobnie jak oszczędzanie w złotówkach mija sie z celem.Ich obecnym dążeniem wg pomysłi jest zabor wyzszych plac, emerytur i nadal oszczednisci spoleczenstwa przez tworzenie działań proinflacyjnych i dla kupowania u pseudobiednych (czytaj gazeta prawna:ma dom za 1,5min zl a zyje oficjalnie z zasiłków)... glosow oraz plaszczenie różnic dochodow oby wszyscy mieli prawie najmniejsze. Chcecie Polacy zlikwidowac inflacje, zlikwidujcie VAT gdyz od wyzszych cen jest większa kwota VATu którym każdy rząd nie tylko ten PiSowskich bedzie łatał rozdawnictwo bo a naj lepiej podziękujcie tej w PPK władzy
  • psy szczekaja a biznes trwa dal 30 września 2022 14:34Słuchy niosą ,ze Inflacja jest tak duża iz pewien Premier kupił całkiem niedawno działkę za 10mln zł a przez tą inflacje był już po kilkudziesięciu dniach zmuszony ją sprzedać za 20 mln zł.
  • Hmmm 30 września 2022 14:20No a o ile wzrosly wartości udzialow w programach PPK i PPE ,a ile gaze Prezesow i czlonkow nimi zarzadzajacych?

Dodaj komentarz