Dominik Gajda Ireneusz Stajer Sekretarz Redakcji Tygodnika Regionalnego
Dominik Gajda Ireneusz Stajer Sekretarz Redakcji Tygodnika Regionalnego "Nowiny"

Nie będę tu przytaczał szczegółów, jak potraktowano psy i koty, bo to Szanowni Państwo znajdziecie w artykułach. Chciałbym natomiast zwrócić uwagę, że penalizacja tego rodzaju czynów idzie w dobrym kierunku. Prawodawca zaostrzył już kary za szczególnie okrutne znęcanie się nad zwierzętami. Mam nadzieję, że to nie koniec i będą one jeszcze surowsze.

Cieszy, że policjanci reagują na doniesienia o złym traktowaniu "naszych mniejszych braci". Jak zdążyłem się zorientować, wynika to nie tylko z faktu, że zostali wyposażeni w argumenty prawne. Wielu mundurowych po prostu lubi zwierzęta, więc oprawcy psów czy kotów – miejcie się na baczności! Żaden zgłoszony i udokumentowany postępek nie ujdzie wam na sucho!

Z ogromnej sympatii do czworonogów, znana jest była rzeczniczka prasowa policji w Żorach, szczęśliwa właścicielka psów. Kiedy zakończyła pracę w komendzie, otworzyła własną firmę. Zajmuje się szkoleniem psów oraz wszystkim, co najlepsze dla naszych pupili. Bo na to zasługują.

Warto też zwrócić uwagę, że coraz surowsze kary w sprawach o znęcanie się nad zwierzętami orzekają sądy. Wyroki bezwzględnego więzienia nie są już rzadkością. Orzecznictwo idzie naprzeciw oczekiwaniom ogromnej większości społeczeństwa. Świadomość praw zwierząt staje się powszechna, co cieszy i napawa optymizmem.

Polecam również relację z pogrzebu śp. Franciszka Pieczki w Warszawie - Falenicy. Na wysokości zadania stanął jego rodzinny Godów. W mszy pogrzebowej uczestniczyła liczna grupa mieszkańców tej podwodzisławskiej gminy (był wójt Mariusz Adamczyk), która odprowadziła filmowego Gustlika na wieczny spoczynek w Aleksandrowie.

Z kultury, warto zwrócić uwagę na fotoreportaż z zawodów breakingowych (popularny break dance) w Rybniku. Cóż wyczyniają ci niesamowici tancerze... To trzeba zobaczyć, najlepiej „na żywo”, a jak się nie udało, polecamy świetne zdjęcia Dominika Gajdy.

Zapowiadamy też jubileusz 100-lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich, najstarszej szkoły średniej w Rybniku. Sto lat będzie obchodziło również niebawem I Liceum Ogólnokształcące im. Karola Miarki w Żorach, o szczegółach napiszemy w kolejnym wydaniu „Nowin”.

Komentarze

Dodaj komentarz