Industriada przy czerwienieckich familokach / Dominik Gajda
Industriada przy czerwienieckich familokach / Dominik Gajda

O walorach Zbiornika Rybnickiego napisano już setki stron. Temat Zabytkowej Kopalni Ignacy jest omawiany na wszelkie sposoby. To samo dotyczy podraciborskich Rud, ostatnio znane małżeństwo dziennikarzy - Aleksandra Klich i Robert Siewiorek wydało praktyczny przewodnik o atrakcjach tego miejsca. Jeździmy tam do pocysterskiego Starego Opactwa, które od lat ze znakomitym efektem restauruje ksiądz Jan Rosiek. Spacerujemy po przypałacowym parku i jeździmy kolejką wąskotorową.

Znamy historię i współczesność Zamku Piastowskiego w Raciborzu z kaplicą św. Tomasza Becketa z Canterbury, zwaną perłą śląskiego gotyku. Zachwyca nas krajobraz i spokój Rezerwatu Przyrody Łężczok w Raciborzu oraz gminie Nędza - to jeden z największych w Polsce, rozciągający się na powierzchni 408 hektarów. Amerykański Park Rozrywki Twinpigs w Żorach co roku odwiedzają tłumy ludzi.

Warto przyjrzeć się innym atrakcjom turystycznym.

Arboretum Bramy Morawskiej

Powstało w raciborskim Lesie Obora. Tworzy ciekawy obiekt botaniczno-dentdologiczny ze ścieżką edukacyjną i miejscem idealnym na krótką wycieczkę rodzin z dziećmi.

Baszta Romantyczna w Wodzisławiu Śląskim

Nie tak dawno odrestaurowana i oddana zwiedzającym. Ma około 20 metrów wysokości, na taras widokowy prowadzi 59 schodów. Zwana też Wieżą Rycerską na wzgórzu, stanowi pozostałość zameczku myśliwskiego z połowy XIX wieku. Budowlę ufundował w 1867 roku Edward Brauns. W 2004 roku obiekt ucierpiał w pożarze. Wieżę zrewitalizowano dzięki unijnemu dofinansowaniu. Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pszowie została zaprojektowana przez Fryderyka Gansa z Karniowa i wzniesiona w latach 1743–1747. To najważniejsze sanktuarium na ziemi rybnicko - wodzisławskiej. W kościele znajduje się Obraz Pani Uśmiechniętej, to olejna kopia wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej, zakupiona w 1722 roku przez mieszkańców Pszowa. Ten rodzaj obrazu maryjnego, określanego mianem Hodegetrii („Wskazującej drogę”), zgodnie z tradycją bizantyńską wywodzi się z portretu Maryi, autorstwa św. Łukasza. Kopia została potarta o oryginalny wizerunek MBCz, by, jak wierzono, mogła zyskać część mocy. Na mocy brewe Piusa VI, każdy modlący się w pszowskim kościele może uzyskać odpust zupełny.

Góra Ramża 

Zwana często Ramżulą, jest najwyższym wzniesieniem Płaskowyżu Rybnickiego, a tym samym naszego regionu. Licząca 325 m n.p.m. góra, znajduje się na pograniczu Czerwionki-Leszczyn i miasta Orzesze. W 1996 roku uruchomiono na szczycie radar meteorologiczny. W ludowych przekazach krąży legenda o Rozbójniku Ramży, który grasował na tych terenach. 

Osiedle familoków w Czerwionce

To jeden z przykładów patronackiego osiedla robotniczego, jakie powstały w górnośląskich miastach na przełomie XIX i XX wieku. Budynki, zwane dziś familokami, stawiali dla robotników niemieccy magnaci przemysłowi. Osiedle w Czerwionce wzniesiono dla załogi kopalni Dębieńsko, a stanęło w latach 1899-1916. 98 domów wraz z uliczkami tworzy niepowtarzalny klimat, wzbudzający zainteresowanie przyjezdnych. Ozdobne elewacje budynków imponują ozdobnymi detalami architektonicznymi. Według historyków, zachowane w praktycznie niezmienionym kształcie osiedle, stanowi jedno z najbardziej interesujących i unikatowych w regionie, dlatego też w 1994 roku trafiło do rejestru zabytków.

Pojezierze Palowickie

Należy do najpiękniejszych zakątków na Górnym Śląsku. Położony jest na wschodnim skraju kompleksu leśnego, w granicach Parku Krajobrazowego "Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich", obejmując fragment dawnej Puszczy Pszczyńsko – Raciborskiej. Pojezierze otrzymało nazwę od wsi Palowice (gmina Czerwionka-Leszczyny). Stawy są ostoją wielu gatunków zwierząt i roślin. Znajdziemy tu m.in. kwiaty grążela żółtego, grzybienie wodne czy czermień błotną. Świat zwierząt reprezentują np.: łabędź niemy, kurka wodna, błotniak stawowy i czapla biała. Warto skorzystać z tzw. starej drogi, łączącej Palowice z Żorami, którą ocieniają pomnikowe dęby. Prawdziwą perłą wśród zabytków industrialnych jest otoczona lasem są zachowane mury XIX-wiecznej huty Waleska.

Ruiny zamku w Tworkowie

To przebudowany w XVI stuleciu średniowieczny pałac, m.in. rezydencja górnośląskiego rodu von Reiswitz. Ruiny są niezwykle klimatyczne. W ostatnich latach odrestaurowane i bezpłatnie udostępnione turystom. Można zwiedzać wieżę, na szczycie której znajduje się taras widokowy. Stamtąd zobaczymy nie tylko imponujące rozmiary zabytku, ale i ciekawą okolicę.

Uzdrowisko w Jastrzębiu-Zdroju

Słynny przed laty Park Zdrojowy przechodzi lifting. Przebudowywana jest w deptak ulica 1 Maja, wzdłuż której można podziwiać starą zabudowę willową. Bad Königsdorff-Jastrzemb zaczął się rozwijać na początku lat 60. XIX wieku, gdy oddano Pijalnię Wód, Dom Zdrojowy, budynek Łazienek I. Stał się modną miejscowością kuracyjną dla arystokracji, zarówno pruskiej, jak i polskiej. Przełomowy dla uzdrowiska okazał się 1896 rok, kiedy nabył je doktor Mikołaj Witczak. II Rzeczpospolita to okres rozkwitu: powstały nowe sanatoria, basen oraz szereg pensjonatów. W muszli koncertowej nadal odbywają się wydarzenia muzyczne.

Zabytkowa Strefa Juliusz

10 września tego roku, w zmodernizowanym pawilonie Rafał starego szpitala dla zwiedzających otwarto Edukatorium Juliusz. Miejsce to poświęcono tajemnicom ludzkiego ciała. Jedną z atrakcji jest wystawa stała „Medycyna i farmacja”. Górująca nad kompleksem Juliusz piękna bryła zdesakralizowanej przyszpitalnej kaplicy, od lat niedostępna dla mieszkańców, stanie się miejscem organizacji wydarzeń kulturalno - społecznych. Kompleks byłego Szpitala Miejskiego im. Juliusza Rogera, zwany po prostu „Juliuszem”, powstał na przełomie XIX/XX wieku. Składa się z kilku gmachów zlokalizowanych pomiędzy ulicą Miejską, Klasztorną i 3 Maja: pawilonów Juliusz i Rafał, budynku byłego oddziału dermatologicznego, starej apteki oraz dawnego pogotowia ratunkowego.

Komentarze

Dodaj komentarz