Piotr Szereda Przewodniczący Rady Miasta Jastrzębia-Zdroju/ Archiwum
Piotr Szereda Przewodniczący Rady Miasta Jastrzębia-Zdroju/ Archiwum

JSW jest największym źródłem dochodu dla Jastrzębie, wnoszącym opłaty różnego rodzaju podatków do kasy miejskiej. Od 2019 do końca października 2022 r. było to ponad 100 mln zł, nie wliczając udziału w podatkach PIT i CIT. Nasza spółka jest firmą odpowiedzialną społecznie, w tym samym okresie udzieliła wsparcia finansowego w prawie 200 różnego rodzaju inicjatywach społecznych, organizowanych przez urząd miasta i organizacje pozarządowe na ponad 7,5 mln zł.

Zatrudnia ponad 22 tys. osób, w tym ponad 4 tys. jastrzębian. Nie wliczam w to firm, zakładów usługowych współpracujących i świadczących wiele usług na rzecz JSW.

Piszę „nasza spółka”, bo dzięki niej, nasze miasto powstało i istnieje. Dzięki niej mamy mieszkania, budynki szkolne, szpital, przychodnie, obiekty sportowe, kulturalne, miejsca pracy z dobrymi pensjami. Nasza spółka wspiera miasto w każdym elemencie jogo funkcjonowania. Dlatego może dziwić bardzo słaba współpraca urzędu miasta z JSW.

Gminne inwestycje są kołem zamachowym polskiej gospodarki. Aby Jastrzębie było takim kołem zamachowym dla regionalnego rynku pracy, potrzeba środków z podatków, jakie miasto dostaje głównie z JSW. Należy zwiększać potencjał gospodarczy naszego miasta, rozwijać gospodarczo, a nie likwidować! Ponieważ „nie zarzyna się kury, która znosi złote jajka”.

Niestety w urzędzie widzimy brak zrozumienia istoty rozwoju gospodarczego miasta. Brak jest nowych pomysłów, inicjatywy i działań umożliwiających ten rozwój. Dziwi mnie brak decyzji i brak zgody prezydent Anny Hetman na eksploatację węgla w obszarze gminy Jastrzębie. Będzie to skutkowało ograniczaniem możliwości wydobywczych, co się wiąże z kolejnym spadkiem zatrudnienia. To przełoży się na zmniejszenie wpływów do kasy miejskiej. Czy miasto Jastrzębie właśnie zarzyna kurę, która znosi złote jajka? Odpowiedź na to pytanie pozostawiam mieszkańcom.

9

Komentarze

  • Pieszy i kierowca 05 grudnia 2022 09:45Panie Przewodniczący,czas rozważyć potrzebe likwidacji większości przejść dla pieszych ,tych bez sygnalizacji swietlnej.Pan rozumie ,nikt nie jest wróżbitą aby odgadywać czy pieszy ma zamiar czy nie Idąc po chodniku ,zbliżając sie do swiatlosci.W krajach zachodnich ilosc takich przejsc jest minimalna a większość w około np rond to te sugerowane poniewaz kierowcy maja tam zbyt duzo do obserwacji aby jeszcze rozważać co ma zamiar pieszy.Chory kolejny polski rzad to wymyślil
  • Empatia czy Populizm 04 grudnia 2022 23:57To hasło powinno brzmieć: PIS daje nie swoje , PIS na to zabierze co Twoje. ,-Pan jest przewodniczącym Rady Miasta. Słyszał Pan zapewne jak Prezes znanej partii sugerował w TV, że mieszkania komunalne sprzedal by obecnym lokatorom za 10-20%. Och jakie to szlachetne sprzedawać spoleczne "potrzebującym ",jak to ładnie brzmi. Jednego jednak nie rozumiem ,skad ,skad do cholery On weźmie gdy te mieszkania sprzeda ,weźmie dla kolejnych w potrzebie biednych ktorzy zgloszą sie po takie mieszkania do nas z prośbą o pomoc za 5 czy 10lat.Konkluzja ..Jak to w celach wyborczych latwo nie swoje i nie wypracowane przez siebie sie rozdaje. Niech i Pan te kwestie ma na uwadze
  • ???? 04 grudnia 2022 10:31Czyli bierze Pan odpowiedzialnosc za to ze domy mieszkancow przez fedrunek pod miastem ,zamienią sie w ruine a samo miasto w Chorzow bis. Wladza zabierze zyski , mieszkancom zostanie cierpienie oraz poczucie krzywdy.
  • Rzad,rzad,rzad 03 grudnia 2022 23:11a te zlote jajka to Kto bedzie zbieral, a komu zostaną szkody górnicze?
  • Polska to durny narod 03 grudnia 2022 08:59Te "zlote kury" mialy byc juz wielokrotnie likwidowane ,gornicy wielokrotnie tez otrzymywali "zlote " urlopy do i tak bardzo wczesnych emerytur a wszystko to przyznawały Im różne chore partie za zgoda Solidarności ktora miala bronic ludzi szczegolnie dlugoletnio zatrudnionych a za Ktorych to pieniadze te zlote jajka tym gorniczym urlopowiczom byly rozdawane.Takie prawo i taka "sprawiedliwisc".A niech to szlag.
  • ????? 26 listopada 2022 10:21Co bylo najpierw ,zlota kura?,czy zlote jajka.
  • Hulaj Duszo 24 listopada 2022 12:36Proponujemy Jastrzębie Zdroj zamienić w HajduszoBoszlo.
  • Inflacja 24 listopada 2022 12:17Piotrek ,przecież dobrze wiesz ,ze jak Pani Hetman wyda zgode to mozliwe że ten Twój nowy domek wskutek szkód górniczych sie zapadnie i co bedzie ze złotych jajek? Popatrz na Żory ,nie sieją , nie orają, nie ryzykuja wydobyciem pod Żorami ale Ich mieszkańcy w JSW mają tysiące miejsc pracy . Rozwiazanie jest proste ,zwalniamy z JSW mieszkańców Żor. Swoją drogą w ramach rozwoju Jastrzębia proponuje Aquapark zasilany wodami uzdrowiskowymi z dołu JSW ,ogrzewanymi ciepłem EC oraz wilekim potężnym kompleksem uzdrowiskowo- termalnym które do nas sprowadzi z calej Polski jak do Bukowiny Tatrzańskiej gości.Mamy tez dodatkowy atrybut,za miedzą przyjaciół Czechów i Ich sklepy. Przecież pociąg już do nas jedzie ,lotnisko też będzie no i też tramwaj do Pawłowic Śl . PiS ma ,PiS rozda .
  • Inflacja 24 listopada 2022 12:10Piotrek ,przecież dobrze wiesz ,ze jak Pani Hetman wyda zgode to mozliwe że ten Twój nowy domek wskutek szkód górniczych sie zapadnie i co bedzie ze złotych jajek? Popatrz na Żory ,nie sieją , nie orają, nie ryzykuja wydobyciem pod Żorami ale Ich mieszkańcy w JSW maja tysiące miejsc pracy . Rozwiazanie jest proste ,zwalniam z JSW mieszkańców Żor. Swoja droga w ramach rozwoju Jastrzebia proponuje Aquapark zasilany wodami uzdrowiskowymi z dołu JSW ,ogrzewanymi ciepłem EC i wilekim potężnym kompleksem uzdrowiskowo- termalnym co do nas sprowadzi z calej Polski. Przecież pociąg już do nas jedzie ,lotnisko też będzie no jak i tramwaj do Pawłowic Śl . PiS ma ,PiS da .

Dodaj komentarz