Materiał partnera
Materiał partnera

Co zrobić, gdy szuflada się nie domyka?

Oczywiście pierwszym co powinno się zrobić po zauważeniu problemu z domykaniem się szuflady jest sprawdzenie wszystkich elementów, to znaczy obejrzenie dna, mechanizmu i wnętrza. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że już po wstępnej analizie dojdzie się do źródła problemu. Powód, przez który może dojść do niesprawności szuflady nie musi być wcale oczywisty, poza źle ułożonymi rzeczami wewnątrz lub zepsutym mechanizmem wiele rzeczy może być za to odpowiedzialnych na przykład:

  • spód szuflady, który wysunął się ze specjalnych szczelin,
  • źle przykręcone śruby,
  • nierówna powierzchnia, na której jest oparty mebel,
  • źle wsunięta szuflada w prowadnice,
  • niewłaściwe wypoziomowanie prowadnic.

Jak widać jest wiele powodów, dlaczego szuflada się nie domyka, wiedzieć trzeba tylko, który z nich jest tym prawidłowym.

Warto pamiętać, że jeżeli problem istnieje ze względu na źle założone prowadnice, należy je wymontować i wszystko potem na nowo zamontować. Aby prawidłowo zamontować prowadnice do szuflad, należy wszystko odpowiednio wymierzyć. Odstępy pomiędzy wewnętrzną ścianą szafy i ścianką szuflady muszą być wszędzie identyczne. Wystarczy niewielki błąd w obliczeniach i mierzeniu, i gwarantowane jest niedomykanie się szuflad. Czasem warto również rozważyć opcję zadzwonienia po specjalistę, który pomoże dobrze zamontować mechanizm, aby w przyszłości nie było z nim problemów.

Kiedy prowadnice się zacinają

Co zrobić gdy szuflada się nie domyka? Problem stanowić mogą prowadnice do szuflad, które jak wszystko w pewnym momencie mogą zacząć się zużywać i wtedy ich użytkowanie może stać się uciążliwe. Jednym z powodów zacinania się prowadnic jest również materiał, z którego jest wykonana szuflada. Nieważne czy materiał to płyta MDF, czy naturalne drewno - w obu przypadkach mogą zdarzyć się utrudniające pracę rzeczy. Naturalne drewno charakteryzuje się tym, że ono ciągle się zmienia i pracuje, wypacza się, czy pęcznieje. W skrócie - nieustannie zmienia swój kształt, przez co może przestać się dobrze dopasowywać. W przypadku płyty MDF jest inaczej. Konstrukcja prowadnic wpływa na działanie mebla. Kiedy dochodzi do wysuwania i wsuwania, dwa elementy się ze sobą stykają. W normalnych warunkach wszystko chodzi płynnie, jednak wraz z upływem czasu pojawiają się problemy z tarciem.

W momencie, kiedy prowadnice się zacinają, a szuflada się nie domyka, należy je posmarować olejem. Przez cały okres użytkowania w ogóle powinno się regularnie smarować prowadnice, aby nie doszło do żadnych problemów. W przypadku smarowania prowadnic przy konstrukcjach drewnianych należy uważać na używany specyfik, ponieważ nie każdy się dobrze sprawdzi. Najlepsze będzie mydło lub bezbarwny wosk ze świecy. Co w sytuacji, kiedy drewno napęcznieje? Niestety smarowanie prowadnic wtedy nie pomoże. Wówczas należy rozważyć wyrównanie boków szuflad i zmniejszenia ich wysokości. Można to zrobić za pomocą papieru ściernego lub szlifierki. Dobre zastosowanie się do tych sposobów powinno przywrócić wcześniejszy stan szufladom i prowadnicom, a używanie ich powinno znów stać się proste i płynne.

A co kiedy nie ma czasu na szybkie naprawienie szuflady, a istnieje ryzyko, że ktoś zagląda w rzeczy osobiste? W takiej sytuacji idealnie sprawdzą się zamki do szuflad.

Zamki meblowe i do szuflad

Dzięki zamkom meblowym i do szuflad wszystkie ważne dokumenty, wartościowe rzeczy i inne sekrety mają zapewnione bezpieczeństwo i będzie można się do nich dostać tylko za pomocą specjalnego klucza.

1

Komentarze

  • ZmotoryzowanyPatrol 08 stycznia 2023 23:09Zamki meblowe i blokady w szufladach - dziadostwo jakich mało. Ułamujące się kluczyki, podobnie bolce sterujące blokadą, zacinające się blokady. Do cennych dokumentów są sejfy...

Dodaj komentarz