fot. ms
fot. ms

Przedstawiciele reprezentatywnych organizacji związkowych zrzeszających pracowników JSW i zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej nie doszli do porozumienia w sprawie 25 proc. podwyżki wynagrodzeń. Przypominamy, że Zakładowa Organizacja Koordynacyjna (ZOK) NSZZ "Solidarność" JSW SA, Federacja Związku Zawodowego Górników (ZZG) JSW SA i Związek Zawodowy "Kadra" Pracowników JSW SA, skierowały pismo do zarządu JSW, domagając się podwyżek wynagrodzeń, które miałyby wejść w życie już od 1 stycznia 2023 roku. Organizacje związkowe zwracały się także do rady nadzorczej spółki o negatywnie zaopiniowanie planu techniczno-ekonomicznego. W odpowiedzi na skierowane pismo, zarząd JSW zaproponował spotkanie 12 stycznia o godz. 10.00 w siedzibie spółki.

- W związku z brakiem realizacji żądań oraz brakiem rzeczowych propozycji ze strony Zarządu JSW S.A. Reprezentatywne Organizacje Związkowe JSW S.A. w ramach Ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych przechodzą do następnego etapu, jakim są mediacje oraz rozpoczynają przygotowania do akcji protestacyjnych - mówią związkowcy po zakończeniu spotkania.

Spotkanie zakończyło się podpisaniem protokołu rozbieżności. Na mediatora został powołany senator Wojciech Piecha, a spotkanie mediacyjne ma się odbyć w środę 25 stycznia. Ustalone kwestie podczas spotkania nie wpływają na związkowe plany przeprowadzenia protestów.

- Do wszystkich pracowników zwracamy się o kontakt z Reprezentatywnymi Organizacjami Związkowymi na swoich zakładach w celu uzyskania informacji dotyczących akcji protestacyjnych. Uważamy, że brak propozycji dotyczących wynagrodzeń ze strony Zarządu jest postawą skandaliczną wyrażającą brak szacunku wobec pracowników naszej Spółki. Natomiast w związku z brakiem odpowiedzi ze strony właściciela tj. Ministerstwa Aktywów Państwowych na wniosek w sprawie spotkania ze stroną społeczną - właśnie tam przeprowadzimy I etap akcji protestacyjnej. Nie pominiemy też siedziby JSW S.A. - zapowiadają reprezentatywne organizacje związkowe JSW SA.

Rekordowe zyski spółki

2,15 mld złotych! Taki zysk netto JSW wypracowało w trzecim kwartale 2022 roku. Po 9 miesiącach spółka powiększyła zysk netto do niemal 6,4 mld złotych. Według związkowców spółkę stać na 25 proc. wzrost wynagrodzeń. Przy spełnieniu postulatów strony społecznej, szacunkowy roczny koszt wynagrodzeń wyniósłby około 910 mln złotych. (726 mln wynagrodzenia + składki ZUS).

1

Komentarze

  • Srawiedliwe Prawo 14 stycznia 2023 16:02A jak rozwiazal to sobie Rzad i VIPy...To z nas zrobiono mafie do oskubania.(17 wrz 2021 · Ustawa z dnia 17 września 2021 r. o zmianie ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe oraz niektórych innych …Wy dla siebie umieliście sie ustawić w trakcie inflacji,……… !Przypomina mi sie byly rzecznik rządu komunistycznego Jerzy Urban „wladza zawsze sie wyżywi „Czyz nie mówił prawdę, cóż Wy innego czynicie.

Dodaj komentarz