fot. M. Buksa / UM Gliwice
fot. M. Buksa / UM Gliwice

Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach jest jednym z największych ośrodków w Polsce, który od 22 lat zajmuje się opieką hospicyjną i paliatywną dla osób dorosłych. Oferuje całodobową opiekę dla pacjentów z nieuleczalnymi chorobami, prowadzi stacjonarny ośrodek opieki paliatywnej, poradnię medycyny paliatywnej oraz zespół domowej opieki paliatywnej. Ponadto, jest bazą dydaktyczną dla Katedry Pielęgniarstwa Wydziału Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz największym ośrodkiem akredytowanym do prowadzenia specjalizacji lekarskiej w dziedzinie medycyny paliatywnej w województwie śląskim. W 2022 roku udzielono ponad 1300 porad w poradni, a personel zapewnił opiekę domową dla blisko 600 chorych i opiekę stacjonarną dla prawie 340 pacjentów. Od 2018 roku placówka jest rozbudowywana, co ma poprawić warunki pobytu pacjentów oraz pracy personelu. Jednakże, rosnące koszty utrzymania spowalniają postępy w realizacji inwestycji.

Redukcja zatrudnienia, obniżenie jakości usług, a nawet zamknięcie Hospicjum

Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych "Hospicjum" w Gliwicach boryka się z problemami finansowymi, ponieważ środki z Narodowego Funduszu Zdrowia nie pokrywają kosztów utrzymania placówki. Wsparcie finansowe udzielane przez miasto oraz różne akcje społeczne organizowane w Gliwicach pomagają placówce, ale nie załatają budżetowej dziury. Władze samorządowe Gliwic apelują o pomoc do Ministra Zdrowia oraz Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, ponieważ grozi redukcja zatrudnienia, obniżenie jakości świadczonych usług, wydłużenie kolejek osób oczekujących na opiekę, a nawet zamknięcie Hospicjum. Likwidacja placówki mogłaby prowadzić do paraliżu całej ochrony zdrowia, ponieważ w Gliwicach działa tylko jedna placówka oferująca opiekę paliatywną dla pacjentów. Prezydent miasta wraz z miejskimi radnymi apelują do rządu i NFZ o finansowanie procedur medycznych adekwatnie do potrzeb oraz o zniesienie limitów świadczeń, tak aby mieszkańcy Gliwic nie pozostali bez opieki w ciężkiej chorobie.

- Działający w Gliwicach Stacjonarny Ośrodek Opieki Paliatywnej oraz Zespół Domowej Opieki Paliatywnej jest odciążeniem dla szpitali i pogotowia ratunkowego. W sytuacji zamknięcia Hospicjum gliwickie szpitale nie będą w stanie zabezpieczyć wystarczającej liczby łóżek oraz odpowiednio wykwalifikowanego personelu dedykowanego do opieki nad tą specyficzną grupą pacjentów. Konsekwencje likwidacji placówki będą odczuwalne nie tylko dla Gliwic, ale niewątpliwie przyczynią się do paraliżu całej ochrony zdrowia – piszą władze Gliwic.

Komentarze

Dodaj komentarz