UM Jastrzębie-Zdrój
UM Jastrzębie-Zdrój

Figury są wykonane z metalu, najwyższa z nich ma 7 m wysokości. Inspiracją dla artysty był Jan Paweł II - 27 kamieni, które otaczają figury, mają symbolizować lata pontyfikatu papieża.

Anioły to symbol ulotności i nieba. Potężne głazy łączą się na zasadzie kontrastu z rzeźbami – w przekazie artystycznym oznaczają przyziemność i materialność. Z anielskimi postaciami wiążą się zwykle same pozytywne skojarzenia. Otaczają nas opieką i są oazą spokoju. Każdy w życiu ma również swojego anioła

- powiedział twórca dzieła, Michał Batkiewicz.

Kamienie wykorzystano również jako głowy aniołów. Mimo tego, że wszystkie figury przedstawiają anioły, tylko jedna z nich ma skrzydła.

Niektórzy widzą, że tylko jeden anioł ma skrzydła. Dla mnie każdy anioł je ma. Sztuka sama w sobie z natury nigdy nie jest oczywista i pozostawia miejsce na osobistą interpretację. Jeśli dzieło nie pobudza wyobraźni, przestaje być sztuką.

Wystawa po raz pierwszy pojawiła się w Jastrzębiu-Zdroju. Od 16 lutego znajduje się na skwerze zieleni, przy rondzie Porozumienia Jastrzębskiego.

Michał Batkiewicz jest artystą rzeźbiarzem. W 1978r. ukończył Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem, a następnie w 1984r. Wydział Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, tam uzyskał dyplom w pracowni prof. Mariana Koniecznego. Jest autorem realizacji monumentalnych, tworzy w drewnie, brązie, stali szlachetnej, szkle oraz kamieniu wykonując zarówno projekty, jak i realizacje we własnej pracowni. W 2003 r. został odnzaczony złotym medalem za zasługi, przyznanym przez prymasa Polski Józefa Glempa.

Komentarze

Dodaj komentarz